Ile wynosi prawidłowa waga dziecka na różnych etapach rozwoju? Ile wynosi prawidłowa waga dziecka na różnych etapach rozwoju? / iStock

Ile wynosi prawidłowa waga dziecka na różnych etapach rozwoju?

Jednym z wyznaczników prawidłowego rozwoju każdej pociechy jest jej waga. Niemowlęta rozwijają się w różnym tempie, niemniej jednak istnieją ogólne wytyczne, dzięki którym rodzice mogą ocenić, czy ich dzieci rosną szybko i proporcjonalnie. Zobacz, ile wynosi prawidłowa waga dziecka na różnych etapach jego rozwoju.

Spis treści:

Jaka jest prawidłowa waga dziecka?

Średnia waga urodzonych dziewczynek wynosi ok. 3,2 kg. Chłopcy z kolei przy urodzeniu ważą około 3,3 kg. W przypadku niemowląt szacowany, optymalny przyrost wagi to około 200 g na tydzień. Licznik wagi znacznie przyspiesza w 6 tygodniu i w 3 miesiącu życia malucha. Chłopczyk, który skończył pół roku, waży zazwyczaj około 7,9-8 kg, z kolei dziewczynka, która ma pół roku, waży około 7,2-7,3 kg. W momencie, gdy nasz maluch kończy rok — waga w przypadku chłopców powinna wynosić około 9,6 – 9,7 kg, a w przypadku dziewczynek około 9 kg. Prawidłowa waga dziecka, które ma 3 lata, wynosi około 14,5 kg w przypadki chłopców albo około 14 kg w przypadku dziewczynek. Dzieci przybierają wtedy około 2 kg w ciągu całego roku.

Jak obliczyć prawidłową wagę dziecka

W momencie, gdy rodzice chcą obliczyć prawidłową wagę dziecka, nie mogą brać pod uwagę jedynie jego wieku. Istotne są również takie parametry jak waga urodzeniowa malucha, jego płeć, wiek oraz wzrost, czyli po prostu długość ciała. Rodzice bardzo często martwią się, że ich maluszek jest za chudy albo wręcz przeciwnie — za gruby. Jeżeli waga dziecka znacznie odbiega od ogólnej normy, wtedy warto zgłosić się na konsultację do zaufanego pediatry. Do lekarza muszą udać się również rodzice tych dzieci, które z nieznanych powodów nagle przestaną rosnąć. Zbyt wysoka waga dziecka może być konsekwencją przekarmiania, z kolei zbyt niska efektem niedożywienia albo nieprzyswajania poszczególnych pokarmów. W nielicznych przypadkach zdarza się tak, że problemy z wagą są konsekwencją poważnej choroby. Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku dzieci, które są karmione sztucznie, można zaobserwować o wiele szybszy przyrost wagi niż w przypadku maluszków, które są karmione naturalnie.

Wpływ na wagę dziecka ma również to, czy od samego początku było karmione mlekiem matki. Dużą rolę w procesie przyrostu wagi dziecka odgrywa także częstotliwość karmień. Większy przyrost masy ciała obserwuje się u dzieci, które są karmione nieprawidłowo, czyli częściej niż co 2 godziny. Karmienie w krótkich odstępach czasu może doprowadzić nawet do otyłości malucha. Dziecko w swoich pierwszych miesiącach życia znacznie przybiera na wadze, dlatego istotne jest to, aby rodzice kontrolowali przebieg przyrostu masy ciała. Maluszka można ważyć, chociażby podczas wizyt u pediatry. Lekarz powinien porównać otrzymany wynik ze specjalnymi siatkami centylowymi, które w medycynie służą do oceny rozwoju niemowląt.

Chociaż w medycynie nie istnieje coś takiego, jak ściśle wyznaczona oraz prawidłowa waga dziecka w poszczególnych miesiącach życia, istnieją ogólne tendencje rozwojowe maluchów, które każdy z rodziców powinien mieć na względzie. Na wagę dziecka wpływa mnóstwo czynników, dlatego ocena stopnia rozwoju danego maluszka powinna być zawsze kontrolowana przez lekarza.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź