Spis treści:
Pierwsze ruchy dziecka są zazwyczaj mocno oczekiwane przez rodziców i wiąże się to z dużą ekscytacją obojga rodziców. Przyszłe mamy, a w szczególności te w pierwszej ciąży zawsze zastanawiają się, jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka i nigdy nie wiedzą, czego się spodziewać.
Pierwsze ruchy dziecka – kiedy je czuć?
Pierwsze ruchy dziecka są bardzo delikatne i przypominają „bąbelki” w brzuchu oraz łaskotanie. Przyszła mama najczęściej myli te objawy z gazami lub pracą jelita. Pierwsze ruchy dziecka mogą być wyczuwalne już pomiędzy 16 a 18 tygodniem ciąży. Jednak nie jest to normą, ponieważ za normę odczuwania pierwszych ruchów dziecka uznaje się 20. tydzień ciąży.
Pierwsze ruchy dziecka intensywniej odczuwają kobiety o drobnej i szczupłej posturze, ponieważ niewielka ilość tkanki tłuszczowej nie jest dobrym amortyzatorem tych ruchów.
Pierwsze ruchy dziecka – dlaczego dziecko w ogóle porusza się w łonie matki?
Im większy jest płód, tym bardziej zyskuje na sile, więc jego ruchu stają się intensywniejsze i mogą sprawiać przyszłej mamie dyskomfort, a nieraz też i ból. Dziecko w łonie matki będzie się przekręcało i kopało, więc te pierwsze i delikatne odczuwanie ruchów dziecka odejdzie w niepamięć. Należy też pamiętać o tym, że dziecko w łonie matki cały czas ćwiczy, aby wzmacniać mięśnie i przygotować je do życia poza łonem matki.
Pierwsze ruchy dziecka – monitorowanie
Lekarze bardzo zachęcają przyszłe mamy do tego, aby monitorowały pierwsze ruchy dziecka. Najłatwiej jest zapisywać częstotliwość takich ruchów gdzieś w notesie, pozwoli to przyszłej mamie na rozpoznanie, że coś nie tak dzieje się z dzieckiem w jej brzuchu. Przykładowo po 28. tygodniu ciąży przyjmuje się, że dziecko powinno ruszać się nie mniej niż 10 razy na godzinę. Należy też jednak pamiętać, że z każdym późniejszym miesiącem ruchy będą słabsze, ponieważ dziecko będzie miało na nie mniej miejsca i będzie zbierało energię na poród.