Implantacja zarodka. Jakie są objawy zagnieżdżenia zarodka w macicy?
Spis treści:
Czym jest implantacja zarodka?
Aby mogło dojść do zagnieżdżenia zarodka, czyli implantacji zarodka, najpierw dochodzi do połączenia się komórki jajowej z plemnikiem (dochodzi do tego w jajowodzie). W wyniku zapłodnienia powstaje zygota, która następnie dzieli się w procesie bruzdkowania. W efekcie przekształceń zarodka powstaje morula, następnie blastocysta. Z zewnętrznej warstwy blastocysty powstaje z kolei zarodek.
Po zapłodnieniu zarodek przemieszcza się z jajowodu do macicy. Tam znajduje swoje miejsce na najbliższe 9 miesięcy. Aby móc się rozwijać, musi się odżywiać, a to nie będzie możliwe bez pomocy organizmu matki. Dlatego też zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy – najczęściej w tylnej lub w przedniej.
Zagnieżdżenie zarodka – kiedy?
Kiedy dochodzi do implantacji zarodka w ścianie macicy? Zagnieżdżenie zarodka najczęściej następuje pomiędzy 6. a 12. dniem od momentu zapłodnienia. Sam proces może trwać od kilku godzin nawet do kilku dni.
Najczęściej jednak do implantacji zarodka dochodzi pomiędzy 6. a 7. dobą od momentu zapłodnienia. Zagnieżdżony zarodek pozostaje w macicy przez 9 miesięcy. W trakcie implantacji zarodka śluzówka produkuje powiązania ukrwionych naczyń, dzięki którym zarodek jest zabezpieczony i dostarczany jest mu pokarm.
Aby proces implantacji zarodka przebiegał prawidłowo, niezbędny jest odpowiedni poziom zróżnicowania morfologicznego i czynnościowego między błoną śluzową macicy a trofoblastem (zarodkiem).
Polecamy
Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja
Planujesz ciążę? A może już małe serduszko bije w Tobie? Podpowiadamy, co zrobić, by wszystko przebiegło pomyślnie.
Zagnieżdżenie zarodka – objawy
Objawy zagnieżdżenia zarodka w macicy kobiety to często kwestia bardzo indywidualna. Może się zdarzyć, że implantacja zarodka przebiegnie całkowicie bezobjawowo. Gdy jednak objawy pojawiają się, najczęściej jest to niewielkie krwawienie (krwawienie implantacyjne). Jest ono spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych, do którego dochodzi, gdy zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy.
W czasie implantacji zarodka kobieta może również odczuwać delikatne skurcze macicy. Ich nasilenie jest niewielkie, dlatego nie powinny utrudniać normalnego funkcjonowania. Wystąpienie tych objawów może być mylące i przypominać objawy okresu. Oprócz nich mogą dodatkowo pojawić się mdłości, obrzęk piersi, uczucie parcia na pęcherz. Część kobiet w początkowej fazie ciąży skarży się również na wzmocnione odczuwanie zapachów oraz częste wahania nastroju.
Objawy implantacji zarodka mogą przypominać objawy miesiączki. Jak więc je rozróżnić? Plamienie implantacyjne nie jest tak obfite, jak normalna miesiączka. Jest również wyraźnie krótsze niż okres. Trwa od jednego do trzech dni, przy czym miesiączka trwa od 5 do 7 dni. Choć podczas plamienia zdarzają się odczuwane skurcze macicy, to jednak nie towarzyszą mu typowe dla okresu bóle podbrzusza. Podczas krwawienia miesiączkowego pojawiają się skrzepy, co z kolei nie jest specyficzne dla plamienia.