Zabezpieczenie telefonu dziecka – co zrobić?
Spis treści:
Korzystanie ze smartfona przez dziecko – czy to bezpieczne
W dobie powszechnej cyfryzacji trudno skazywać swoją pociechę na alienację w tym aspekcie, mimo że perspektywa dzieciństwa pozbawionego zdobyczy nowych technologii wydaje się kusząca. Niemniej nie dziwią nas już kilkuletnie dzieci korzystające ze smartfonów i często osiągające biegłość wykraczającą poza umiejętności dorosłych. Z jednej strony cieszymy się, widząc, jak nasza pociecha z łatwością posługuje się smartfonem, z drugiej zaś martwimy się, czy nie wywiera to negatywnego wpływu na jej rozwój.
Prawdą jest, że podarowanie dziecku smartfona i danie mu pełnej swobody nie jest dobrym pomysłem. Maluchy zwykle nie zdają sobie sprawy, że urządzenia elektroniczne – niewłaściwie użytkowane – mogą mieć negatywny wpływ na ich psychikę i zdrowie fizyczne. Korzystanie ze smartfona może na przykład skutkować przebodźcowaniem dziecka, zwyrodnieniami kręgosłupa, a także problemami ze zdrowiem psychicznym, w tym np. stanami depresyjnymi. Dlatego tak istotne jest sprawowanie pieczy nad tym, jak długo nasza pociecha korzysta ze smartfona, a także z jakimi treściami obcuje. Innymi słowy, niezbędna jest kontrola rodzicielska.
Czy należy dziecku zabezpieczyć telefon
Wedle badań przeprowadzonych przez Fundację Dbam o Mój Zasięg dzieci otrzymują zwykle swój pierwszy smartfon w 10. roku życia, jednak już znacznie wcześniej korzystają z telefonów swoich rodziców. Co ciekawe, znaczna część dzieci przebywa w świecie wirtualnym około trzech godzin dziennie i aż 60 proc. z nich przyznaje, że rodzice dają im pełną swobodę w tym zakresie.
Z oczywistych względów nie jest to rekomendowane rozwiązanie – korzystanie ze smartfona zwykle równoznaczne jest z dostępem do Internetu, a ten, jak wiadomo, pełen jest treści, które nie są odpowiednie dla nieletnich. Wobec tego ingerowanie w to, co robi dziecko w świecie wirtualnym, jest nie tylko wskazane, ale również zalecane. Konieczne jest kontrolowanie, jakie treści dziecko przegląda, z jakich aplikacji korzysta itp. Warto jednak zachować w tym wszystkim umiar i rozsądek, a także postępować tak, by nie naruszać prawa dziecka do prywatności.
Jak zabezpieczyć telefon dla dziecka
Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak zabezpieczyć smartfon dla dziecka, warto porozmawiać z nim o podstawowych zagrożeniach, które wiążą się z użytkowaniem tego urządzenia. Można wytłumaczyć mu, że nie wszystko, co widzi w Internecie, jest prawdą, a niektóre aplikacje mogą źle wpłynąć na jego rozwój. Kolejnym krokiem jest założenie kontroli rodzicielskiej. W telefonie z Androidem można to zrobić za pomocą konfiguracji telefonu dla małoletniego użytkownika. Umożliwia ona zablokowanie możliwości samodzielnego instalowania aplikacji, odwiedzania stron 18+, a także zmianę ustawień i kasowanie różnych plików.
Rodzice jako administratorzy będą mogli zmieniać te ustawienia, uzyskując dostęp do profilu admina za pomocą ustalonego wcześniej kodu. Dodatkowo możemy wybrać aplikacje, z których dziecko może korzystać, np. YouTube Kids, wybrane gry czy media społecznościowe. Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie telefony (a zwłaszcza te starsze) posiadają taką opcję. Wówczas należy skorzystać ze specjalnych aplikacji do kontroli rodzicielskiej.
Polecamy
Telefon dla dziecka – kiedy jest najlepszy czas?
Jak wynika z badań, polskie dziecko dostaje swój pierwszy telefon, gdy kończy 10 lat. W dużych miastach nawet wcześniej, przeważnie już wtedy, gdy zaczyna naukę w szkole. Rodzice decydują się na ten zakup, gdy uważają, że ich pociecha jest wystarczająco samodzielna i odpowiedzialna – sama wraca do domu po szkole, sama wychodzi bawić się z kolegami, a także dba o swoją własność.
Jak zablokować dziecku aplikacje w telefonie
Najłatwiejszym sposobem na zablokowanie dziecku dostępu do wybranych aplikacji w smartfonie jest stworzenie profilu dziecka i nadanie odpowiednich uprawnień (wystarczy kliknąć „ustawienia”, przejść do pola „użytkownicy”, a następnie utworzyć nowego użytkownika z ograniczonym dostępem i odpowiednio to skonfigurować).
Inną opcją jest skorzystanie z blokady oferowanej przez operatorów usług sieciowych. Działa to podobnie jak konfiguracja w ustawieniach telefonu z tą różnicą, że panel zarządzania znajduje się na portalu operatora. Z tego poziomu również możemy zablokować konkretne aplikacje, a także ograniczyć dostęp do wybranych stron internetowych.
Kontrola rodzicielska w telefonie
Chcąc skorzystać z zaawansowanej funkcji kontroli rodzicielskiej, warto zapoznać się z darmową usługą Google Family Link. Składają się na nią dwie aplikacje (Nougat i KitKat), które należy zainstalować kolejno na telefonie dziecka i rodzica. Można je pobrać ze sklepu Google Play i App Store. Są one intuicyjne i niezwykle proste w obsłudze. Dzięki nim można ustawić dowolne filtry lub skorzystać z opcji automatycznych, które jednak nie są zalecane. Zaletą Google Family Link jest również podpowiedź wartościowych treści o walorach edukacyjnych.
Monitorowanie telefonu dziecka
Sprawowanie kontroli rodzicielskiej nad telefonem dziecka to coś innego aniżeli jego monitorowanie. Mając na uwadze bezpieczeństwo swojej pociechy, a także minimalizowanie ryzyka negatywnego wpływu smartfona na jej zdrowie psychiczne, możemy w bardzo łatwy sposób naruszyć prywatność dziecka i nadszarpnąć zaufanie. Dlatego warto nałożyć kontrolę rodzicielską i zablokować dostęp do wybranych aplikacji i stron internetowych. Śledzenie tego, co robi dziecko w świecie wirtualnym, może mieć uzasadnienie w przypadku maluchów, natomiast w przypadku nastolatków jest niewskazane. Mowa tu w szczególności o czytaniu wiadomości wymienianych z przyjaciółmi.