Ubezpieczenie ucznia – czy wykupić?
Spis treści:
Czym jest ubezpieczenie ucznia?
Nauczyciele i opiekunowie, jakkolwiek by się nie starali, nie są w stanie ochronić wszystkich dzieci przed nieszczęśliwymi wypadkami. A wypadki się zdarzają. Na szkolnych korytarzach i placach zabaw w przedszkolach nie trudno o zwichniętą kostkę czy złamanie. Z tego powodu na początku każdego roku szkolnego w placówkach edukacyjnych pojawia się propozycja wykupienia ubezpieczenia dla dziecka, zwanego również ubezpieczeniem NNW. Skrót NNW oznacza następstwa nieszczęśliwych wypadków.
Ubezpieczenie ucznia to rodzaj finansowej ochrony – gdy zdarzy się wypadek, który obejmuje polisa, ubezpieczyciel wypłaci adekwatną kwotę. Jest to wsparcie w procesie dochodzenia do zdrowia. Warto wczytać się w umowę: kwota, na jaką ubezpieczone jest dziecko, np. 10 000 zł, nie jest kwotą, która zostanie wypłacona po każdym incydencie. Szkody są wyceniane, a wysokość wypłaty zależy od tego, co stało się dziecku. W praktyce oznacza to odszkodowanie wysokości kilku lub kilkunastu procent kwoty wskazanej na polisie.
Ubezpieczenie szkolne obejmuje okres roku szkolnego (nie kalendarzowego) i dotyczy nie tylko wypadków, które zdarzają się na terenie szkoły czy w czasie godzin lekcyjnych. Ubezpieczenie ucznia wydaje się dość oczywistym krokiem, jednak warto pamiętać, że opłacenie ubezpieczenia szkolnego nie jest obowiązkowe. Przy wyborze ubezpieczenia dla dziecka warto rozważyć również inne opcje poza polisą oferowaną przez szkołę. Składkę ubezpieczeniową opłaca się raz na rok. Jej wysokość zależy od zakresu polisy – im wyższa składka, tym szerszy pakiet i wyższe kwoty wypłat w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia.
Ubezpieczenie ze szkoły i ubezpieczenie dodatkowe
Ubezpieczenia szkolne to najczęściej ubezpieczenia grupowe, zatem zakres polisy ustala z ubezpieczycielem szkoła, a rodzice mogą jedynie zdecydować, czy chcą go przyjąć i opłacić ubezpieczenie, czy nie zrobią tego. Coraz częściej zdarza się, że szkoły dają do wyboru różne pakiety. Nadal jednak nie jest to ubezpieczenie, które można dopasować do swoich potrzeb – ubezpieczenie szkolne obowiązuje wyłącznie na terenie szkoły czy w godzinach lekcyjnych.
Nie trzeba decydować się na ubezpieczenie szkolne ucznia. Można zastąpić je ubezpieczeniem indywidualnym. Wówczas pakiet może być dopasowany do potrzeb dziecka, a nawet rodziny. Ubezpieczenie dla dziecka może być zawarte w formie niezależnej umowy, którą można podpisać online lub w formie umowy dodatkowej do polisy na życie.
Jeśli zdecydujesz się ubezpieczyć dziecko dodatkowo, poza wypłatą za konkretne zdarzenie otrzymasz także pakiet assistance, który bardzo przydaje się po wypadkach. W ramach pakietu ubezpieczyciel pokrywa koszty transportu do szpitala czy innej placówki medycznej, opieki pielęgniarskiej, rehabilitacji, sprzętu rehabilitacyjnego, a nawet korepetycji, jeśli proces leczenia przedłuża się i dziecko nie może uczęszczać do szkoły.
Ubezpieczenie dziecka przy polisie na życie zapewnia najszerszy zakres wsparcia. Nie trzeba jednak decydować się na to rozwiązane, by dziecko było ubezpieczone. Dodatkowe ubezpieczenie dla dziecka również zapewnia wypłaty za konkretne wypadki, a kwoty ustalone są z góry. W przypadku ubezpieczeń dodatkowych również można wybrać pakiet dopasowany do potrzeb.
Warto pamiętać, że ubezpieczenie ucznia dodatkowe czy przy polisie można wykupić w dowolnym momencie w roku, niekoniecznie we wrześniu. Działa przez cały rok, umowę można podpisać nawet na kilka lat, do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
Co powinno zawierać ubezpieczenie ucznia?
Ubezpieczenie NNW dla dziecka, zarówno szkolne, jak i indywidualne, obejmuje zazwyczaj różnego rodzaju urazy ciała w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Są to złamania, skręcenia, zwichnięcia, oparzenia, rany wymagające szycia, urazy o różnym stopniu nasilenia. Zwrot otrzymać można także za pobyt w szpitalu, ugryzienie przez psa, ukąszenie przez kleszcza. Zakres oferty zależy od ubezpieczyciela. W pakietach można znaleźć też pobyt w szpitalu, zdiagnozowanie poważnej choroby oraz hejt w Internecie.
Niektóre ubezpieczalnie oferują brak limitu na wypłatę odszkodowania. Oznacza to, że jeśli w czasie trwania polisy wypadek zdarzy się kilka razy, za każdym razem zostanie wypłacone odszkodowanie.
W standardowych polisach limit określany jest kwotą, jaką maksymalnie ubezpieczalnia wypłaci w ramach sum wszystkich odszkodowań. Ubezpieczenia niezależne (które nie są umowami dodatkowymi) cechują się również tym, że aby otrzymać odszkodowanie, nie trzeba czekać do zakończenia procesu leczenia – wystarczy dokument z SOR-u.
Jak wybrać ubezpieczenie ucznia?
Przy wyborze ubezpieczenia dla ucznia warto pamiętać, że ubezpieczenie szkolne oraz ubezpieczenie indywidualne NNW nie wykluczają się. Można podpisać dwie polisy. Wówczas wypłaty odszkodowań w razie wypadku kumulują się. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na jedno ubezpieczenie dla dziecka, bardziej kompleksowe będzie ubezpieczenie indywidualne NNW.
Ubezpieczenia w szkole przyciągają uwagę rodziców, ponieważ zazwyczaj wysokość składki jest bardzo niska. Niestety to wiąże się również z tym, że wysokość odszkodowania – jeśli w ogóle będzie się dziecku należało – będzie mała. Realna ochrona dziecka to wyższy koszt i ubezpieczenie indywidualne.
Bez względu na to, jaką formę ubezpieczenia dla dziecka wybierzemy – szkolną czy indywidualną – konieczne jest uważne zapoznanie się z dokumentem o nazwie Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Zapisy w dokumencie stanowią o tym, w jakich konkretnie sytuacjach można spodziewać się wypłaty oraz jak będzie ustalana kwota odszkodowania. Dzięki temu unikniemy rozczarowania, gdy zdarzy się wypadek, a ubezpieczyciel nie wypłaci oczekiwanych pieniędzy. Kwota zależy od oferty.