fot. archiwum prywatne

„Nie należy pozostawiać dziecku złudnych nadziei”. Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie rodziców, mówi psycholożka Marta Patoka

– Ważne, by przyjmować, akceptować oraz nazywać z empatią emocje dziecka, nie zaprzeczać im, ani ich nie umniejszać. Pozwolić dziecku na przeżycie żalu, straty, strachu, gniewu. To, co może wpłynąć najbardziej negatywnie na dzieci, które doświadczają rozpadu rodziny, to trwające konflikty między rodzicami, a z mojego doświadczenia wynika, że nierzadko również między rodzicami i dziadkami – mówi psycholożka Marta Patoka.

Klaudia Kierzkowska: Rozwód rodziców jest dla dzieci ogromnym przeżyciem. Często nie potrafią się z nim pogodzić i zaakceptować nowej sytuacji. Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Marta Patoka: Na liście najbardziej stresujących wydarzeń życiowych, rozwód zajmuje drugie miejsce. Tym samym jest bardzo trudnym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Dzieci mają prawo wiedzieć, co się dzieje w ich życiu i jak to życie będzie wyglądało po rozstaniu rodziców. Nie ulega wątpliwości, że taką rozmowę trzeba z dzieckiem przeprowadzić – choć wiadomo, że będzie to jedna z trudniejszych w życiu.

Rozmawiać należy spokojnie, szczerze, podając dziecku najistotniejsze fakty – bez zagłębiania się w szczegóły, które niewiele dziecku wyjaśnią, a mogą wzmocnić niezrozumienie i niepewność. Dziecko może mieć wiele pytań, na które trzeba postarać się odpowiedzieć również w sposób zgodny z prawdą. Może też nie pytać o nic. Nie należy pozostawiać dziecku złudnych nadziei. Jeżeli rodzice decydują się na taką rozmowę, to znaczy, że ich decyzja jest już nieodwołalna, nie powinno się więc sugerować dziecku, że może kiedyś się pogodzą i znowu będą razem.

Mówmy o tym, co tu i teraz, nie obarczajmy nikogo winą. Co ważne, dziecko powinno usłyszeć, że dorośli przestali się kochać, lubić, jest im ze sobą źle, ciężko. Nadal są jednak rodzicami i na zawsze pozostaną dla dziecka mamą i tatą.

Zastanawiam się, czy lepiej, by w takiej rozmowie uczestniczyli oboje rodzice? Czy może najpierw rozmowę powinna przeprowadzić mama, a potem tata?

Bez wątpienia najlepiej byłoby, gdyby w takiej rozmowie uczestniczyli oboje rodzice. Jednak takie „spotkanie” wymaga dużej dojrzałości. Konflikty, które nierzadko są częścią rozstania czy rozwodu, często powodują podejmowanie decyzji podyktowanych emocjami – a jak wiadomo, emocje to nie zawsze dobrzy doradcy. Rodzice powinni wcześniej ustalić, kiedy, jak i kto ma porozmawiać z dzieckiem. Jeżeli sytuacja jest trudna, rozmowę z dzieckiem przeprowadzi pewnie rodzic, pod którego opieką pozostaje dziecko.

Przebieg takiej rozmowy powinien być dopasowany do wieku dziecka?

Oczywiście.

Informacje przekazywane dziecku zawsze należy dopasować do jego wieku, do poziomu rozwoju. Inaczej będziemy rozmawiać z małym dzieckiem, a inaczej z dzieckiem w wieku szkolnym. Wiek może też warunkować reakcję na tę sytuację oraz późniejsze konsekwencje rozwodu.

Rodzice powinni dokładnie wyjaśnić, czy lepiej, by była to „informacyjna” rozmowa?

I znowu odwołujemy się tutaj do wieku dziecka. Inne informacje przekażemy przedszkolakowi, inne dziecku w szkole podstawowej, a jeszcze inne nastolatkowi. Informacja powinna być przekazana w taki sposób, by dziecko wiedziało, jak będzie teraz wyglądało jego życie. Dziecku do prawidłowego rozwoju potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa, które niewątpliwie może się zachwiać w sytuacji okołorozwodowej. Stąd niekiedy u dzieci mogą pojawiać się pytania, np. z kim będzie mieszkać, czy będzie się widywać z drugim rodzicem, a nawet takie – czy będzie miało dwa zestawy zabawek, dwa plecaki czy dwie szczoteczki do zębów. Te z pozoru błahe dla nas dorosłych elementy warunkują poczucie stabilności i bezpieczeństwa u dzieci. To, o czym mówię, może się pojawić trochę później. Początkowo należy być przygotowanym na różne reakcje. Niezrozumienie, płacz, złość – wyrażona obrażaniem się, krzykiem, bądź skrajnie inne reakcje, jak milczenie czy zamknięcie w sobie.

Do takiej rozmowy trzeba się dobrze przygotować. Jakich słów używać, mówiąc o rozwodzie?

Należy używać słownictwa, które zrozumie dziecko. Młodsze dzieci bardziej zrozumieją zdanie „Mama i tata się rozstają”, „Mama i tata nie będą już ze sobą”, czy bardziej konkretnie: „Postanowiliśmy z mamą/tatą, że nie będziemy już razem mieszkać”. Młodsze dziecko może nie zrozumieć słowa „rozwód”, dlatego lepiej używać konkretów niż dość ogólnych i nieznanych jeszcze dziecku określeń. Ze starszymi dziećmi można rozmawiać bardziej otwarcie, konkretnie.

Jeśli przeprowadzamy rozmowę już z nieco starszym dzieckiem, przykładowo takim z 5. klasy szkoły podstawowej, powinniśmy wytłumaczyć, że np. tata pokochał inną kobietę i to z nią stworzy teraz nowy dom? Czy może lepiej przemilczeć i nie obarczać nikogo winą?

Warto zastanowić się, ile i jakie informacje przekażemy dziecku na samym początku. Ważne, by nie przytłoczyć go tymi jakże trudnymi i często niezrozumiałymi dla niego tematami. Moim zdaniem najlepiej, by w pierwszej kolejności dziecko dowiedziało się o naszej decyzji, następnie o powodzie tej decyzji – zwłaszcza jeżeli samo zadaje o to pytania. Bez względu na wiek dziecka, lepiej nie zagłębiać się w bolesne szczegóły. Bardzo istotne jest, by dokładnie wytłumaczyć dziecku, jak teraz będzie wyglądało jego życie czy życie rodziny już po rozstaniu. Taka informacja, wyjaśnienie, przeanalizowanie wszystkiego, zapewni mu, chociaż w pewnym stopniu, poczucia bezpieczeństwa.

Niekiedy dzieci – w szczególności starsze, mogą spodziewać się takiej rozmowy. Widzą, że pomiędzy rodzicami nie jest tak jak dawniej. Coś się popsuło. Jednak chyba dla większości rozwód rodziców jest ogromnym zaskoczeniem. Zastanawiam się, jaka jest najczęstsza reakcja dzieci na takie wiadomości?

Nie ma tutaj jednej konkretnej odpowiedzi, jednego schematu. Każde dziecko jest inne i inaczej reaguje na takie wieści. W początkowej fazie może nie rozumieć czy nie dowierzać sytuacji. Mogą pojawić się silne reakcje emocjonalne jak płacz, krzyk, okazywanie wściekłości lub skrajnie odmienne – jak zamknięcie się w sobie. Dopiero potem dziecko zaczyna rozumieć, co się dzieje, a z czasem oswaja z nadchodzącymi zmianami.

Jak rozwód wpływa na psychikę dziecka?

Badania dotyczące rozwodów pokazują, że to w dużej mierze od wieku dziecka, które doświadcza rozwodu rodziców, zależy, jak wpłynie to na jego psychikę. U dzieci najmłodszych, u których kształtuje się poczucie przywiązania i bezpieczeństwa, mogą nastąpić zaburzenia poczucia bezpieczeństwa. U dzieci w wieku przedszkolnym może pojawić się poczucie winy za rozstanie rodziców, obawa przed porzuceniem. Mogą pojawić się problemy ze snem, wycofanie, lęk, zachowania z wcześniejszych etapów rozwoju, np. nocne moczenie się.

Dzieci wczesnoszkolne mogą reagować smutkiem, przygnębieniem. Koncentracja uwagi często ulega pogorszeniu, co w efekcie przekłada się na problemy edukacyjne. U dzieci starszych, w odpowiedzi na sytuację, może pojawić się dużo złości, nawet wściekłości, mogą reagować buntem, niestosowaniem się do panujących zasad. Reakcje somatyczne – takie jak bóle głowy czy brzucha, to kolejne objawy, na które warto zwracać uwagę. Nastolatki narażone są na pojawienie się zaburzeń zachowania – np. agresji. Niekiedy występują trudności z kształtowaniem własnej tożsamości. Warto zaznaczyć, że to, jakie koszty poniesie dziecko, zależy w głównej mierze od atmosfery, w jakiej rodzice się rozstają i jaka trwa po rozstaniu.

Zatem jak postępować, by dziecko ucierpiało w jak najmniejszym stopniu?

Ważne, by przyjmować, akceptować oraz nazywać z empatią emocje dziecka, nie zaprzeczać im ani ich nie umniejszać. Pozwolić dziecku na przeżycie żalu, straty, strachu, gniewu. To, co może wpłynąć najbardziej negatywnie na dzieci, które doświadczają rozpadu rodziny, to trwające konflikty między rodzicami, a z mojego doświadczenia – nierzadko również między rodzicami i dziadkami. Sytuacja, w której dziecko staje się „kartą przetargową” rodziców, w której dziecko wciągane jest w konflikt lojalności, w której musi niejako opowiedzieć się po stronie jednego z rodziców, jest najgorszym, co może je spotkać w tej sytuacji. Badania pokazują, że nie tyle sam rozwód, co właśnie sytuacja trwającej agresji i konfliktów między rodzicami, ma najbardziej negatywny wpływ na dzieci.

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji?

Rodzice sami najczęściej nie radzą sobie z własnymi emocjami, stąd może okazać się to dla nich zbyt trudne, by potrafili zaopiekować się emocjami dziecka – zapewnić mu empatię, troskę i otuchę. Zadbanie o dziecko staje się więc utrudnione. W takiej sytuacji najlepiej poprosić o pomoc najbliższych oraz, jeśli to konieczne, nie bać się szukać pomocy także u specjalistów.

Zdarza się niestety i tak, że jeden z rodziców nie chce już utrzymywać kontaktu z dzieckiem. Odcina się całkowicie od przeszłości. Co w takim przypadku?

Takie sytuacje są bardzo przykre, ale niestety się zdarzają. Malutkie dzieci mogą odczuć tę stratę na gruncie emocjonalnym. Trudniej będzie wytłumaczyć to dzieciom starszym. Dlatego najczęściej zachęcam do autentyczności i mówienia dziecku prawdy – w delikatny i zrozumiały dla niego sposób. Jeżeli dziecko chce wiedzieć i pyta o rodzica, który „zniknął”, to nie należy pozostawiać go bez odpowiedzi. Nie zalecam pozostawiania dzieciom złudnej nadziei, na którą mogą nigdy się nie doczekać, np. że rodzic kiedyś wróci. W takim wypadku lepiej powiedzieć, że „niektórzy dorośli podejmują czasem niemądre, przykre decyzje i taką decyzję podjął/podjęła właśnie tata/mama. Zdecydował/a, że nie chce mieć z nami kontaktu i nie wiem, czy kiedyś zmieni zdanie”. Warto opowiedzieć o naszych uczuciach i zapytać dziecko, jak ono się czuje – by okazać mu wsparcie i szacunek. Ważne, by dziecko usłyszało, że to decyzja dorosłego i nikt, a w szczególnie ono, nie ma na nią wpływu oraz nie jest za nią odpowiedzialne. Dzięki temu zdejmiemy z dziecka poczucie winy, które może się w takiej sytuacji u niego pojawić. Należy być bardzo uważnym, ponieważ u dzieci może wystąpić poczucie odrzucenia oraz strach o zostanie porzuconym również przez drugiego rodzica.

Marta Patoka – zajmuje się terapią psychologiczną dzieci i młodzieży, poradnictwem psychologicznym oraz wsparciem psychologicznym w przedszkolach. Prowadzi zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne oraz warsztaty.

Dear User!

Before you click "Go to the Website" or close the window by clicking ×, please read the following information, as it concerns your personal data.

By clicking "Go to the website" or by closing this window, you consent to the processing of your personal data on the terms described below.

The administrator of personal data of people visiting our websites is USP Zdrowie sp. z o.o. with headquarters in Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

As part of USP Zdrowie services, we will collect information about the use of our websites. The scope of data collected by us includes, among others information stored in cookies, user's IP, as well as information about your device and browser.

Your data will be used by us for the following purposes: (i) providing you with access to a safe and functional website; (ii) conducting analyzes that allow to study the ways of using our websites and use their functionalities and content, as well as to improve and streamline them; (iii) marketing, including presenting you with advertisements and messages tailored to your interests and preferences (profiling).

The use of our websites will involve the use of technologies provided by third parties (e.g. Google, Facebook). As USP Zdrowie, we provide you with the opportunity to consent to the transfer of your data to the groups of recipients indicated by us by accepting all or some of the purposes of processing.

USP Zdrowie provides each user of our websites with the opportunity to exercise the right to request access to his personal data, rectify it, delete or limit processing, exercise the right to object to processing, as well as the right to transfer data. in the event that the legal basis for the processing of your personal data is your consent - we provide you with the possibility of withdrawing it at any time through dedicated mechanisms for managing privacy settings.

You can contact USP Zdrowie by: (i) sending an e-mail to the following address: daneosoboweusp@usp.pl; (ii) sending a letter to the following address: USP Zdrowie sp. z o.o., Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

Detailed information related to the rules for the processing of your personal data on individual USP Zdrowie websites can be found in our Privacy Policy (PL).

Below you can choose to accept all or some of the processing purposes. We will be happy if you decide to help us improve our services and websites!

Choose services
Service Description State
Solutions necessary to provide the service by electronic means
as part of our Websites, we use the localStorage solution. localStorage is a file created by the user's browser installed on his device. Thanks to the localStorage mechanism, we are able to provide our users with access to efficient and safe websites and the ability to use their functionalities (e.g. remembering your privacy settings and the possibility of changing them, remembering preferences related to the selected language of displaying the website, the ability to add products to the basket). Information saved and used as part of the localStorage mechanism will not be used to conduct marketing activities. The localStorage mechanism is necessary to provide our services in the form of Websites (Article 6 (1) (b) of the GDPR).
Analytical cookies:
cookies that are used for advanced analysis of user behavior on our websites. Analytical cookies are used, among others to analyze user behavior on Websites in order to optimize the appearance, content and functionality of websites. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following analytical cookies:
Google Analytics an online tool for analyzing website statistics. The tool allows us to track traffic on our websites, including the ability to analyze user behavior on websites. Based on the data collected using Google Analytics, we are able to develop our websites and provide a friendly appearance of the website and add new, useful functionalities. Google Analytics is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the rules governing the processing of personal data by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
Google Tag Manager tag management system developed by Google to manage JavaScript and HTML tags used for tracking and analysis on websites. Google Tag Manager is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
HotJar tool for analyzing user behavior on the website using, among others heat maps (analysis of the user's cursor behavior on the website). With this tool, we can design our websites more effectively and improve their readability and functionality. HotJar is provided and operated by Hotjar Limited. More information on the principles of personal data processing by HotJar can be found here: https://help.hotjar.com/hc/en-us/categories/115001323967-About-Hotjar
Marketing cookies:
cookies that allow us to conduct activities related to the promotion of our services, products and websites. This category of cookies will be used, inter alia, in order to show you advertisements tailored to your preferences or provide other marketing content. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following marketing cookies:
Facebook Pixel the Facebook Pixel tool is a piece of code on the website that allows you to measure, optimize and create groups of recipients of advertising campaigns on Facebook. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. Facebook Pixel is provided and operated by Facebook Ireland Limited. Facebook Pixel collects basic information stored in the cookie and information about the website and your activity. Facebook Ireland Limited may transfer personal data of its users to the United States of America, based on the legal mechanisms provided for in applicable law. The basis for the transfer of your data in some cases may also be your consent, which we collect as part of our websites. therefore, we would like to draw your attention to the fact that the law on the protection of personal data in the United States of America differs from European legislation and may not provide you with the same rights as those provided for by the provisions in force in Poland, and in some cases it may also combine with the possibility of access to your data by the authorities and services of a third country. in order to ensure the fullest protection of your rights and freedoms, the mechanisms used as part of the Facebook Pixel tool prevent your identification data from being identified and are subject to automatic processes of their removal in short periods.

We would also like to inform you that when using the Facebook Pixel USP Zdrowie tool, it complies with the current Regulations of Facebook Business Tools, including the agreements on the principles of co-administration of personal data. in order to fulfill the obligation resulting from the provisions of data protection law, we would like to inform you that in the scope of processing information collected using the Facebook Pixel tool:
  1. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited, with its registered office at 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbor, Dublin 2, Ireland, act as joint controllers (entities jointly deciding on the purposes and methods of personal data processing).
  2. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited have made joint arrangements regarding the performance of their obligations under the provisions of the GDPR.
  3. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited are responsible for providing appropriate grounds for processing personal data related to the collection of information via Facebook Pixel. Therefore, USP Zdrowie provides users with the opportunity to voluntarily consent to the collection and use of their data for marketing purposes on the websites, in particular for the purpose of conducting marketing campaigns on Facebook. Facebook Ireland Limited provides appropriate legal grounds relating to the possibility of using the personal data of portal users for the purposes of conducting USP Zdrowie marketing activities.
  4. As part of this Privacy Policy, USP Zdrowie provides you with access to all information related to the principles of data processing as part of our business activities. Information related to the principles of personal data processing by Facebook Ireland Limited, determination of the legal basis for such processing and the methods of exercising your rights by Facebook Ireland Limited, including information on the relevant Facebook contact forms, can be found in the Data Policy available at: https://www.facebook.com/about/privacy.
  5. USP Zdrowie is responsible to the users of Internet Services for the correct operation of the mechanisms enabling obtaining and withdrawing consents to use the information collected through the Facebook Pixel tool. After receiving the data collected via Facebook Pixel, Facebook Ireland Limited is independently responsible for the rights specified in Art. 15 - 20 GDPR towards users of your social network.
  6. Both USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited provide the possibility of exercising the right to object. in the event of receipt of a request related to an objection to the processing of personal data, USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited will take appropriate steps regarding the further processing of their users' data.
  7. USP Zdrowie is responsible for the proper implementation and configuration of Facebook Pixel. Facebook Ireland Limited remains responsible for ensuring the security of the service offered to us and personal data processed as part of Facebook Pixel.
  8. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited remain responsible for the proper response to all identified data breaches. The responsibility of USP Zdrowie in connection with the use of Facebook Pixel services applies to all cases related to providing users with a properly implemented and configured tool. Facebook Ireland Limited is responsible for all data protection breaches related to processing operations performed as part of the marketing service provided to us.
LinkedIn Insight Tag short code in Java Script technology that supports conversion tracking, website audience and site demographics for LinkedIn advertising campaigns. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. The LinkedIn Insight Tag is provided and operated by LinkedIn Ireland Unlimited Company. More information on the rules for the processing of personal data with the processing of personal data by LinkedIn can be found here: https://www.linkedin.com/help/lms/answer/65513/add-the-linkedin-insight-tag-to-your-website?lang=en
Google Ads tool that is one of the elements of the Google advertising system, allowing the display of sponsored links in the search results of the Google Search Engine and on websites of entities cooperating with Google. The Google Ads tool is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
SALESmanago tool enabling the identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The SALESmanago tool is provided and operated by our partner, Benhauer Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the SALESmanago tool can be found here: https://www.salesmanago.pl/marketing-automation/technologie.htm
AppNexus / Xaxis Turbine Xaxis is a global digital media platform that programmatically connects advertisers with audiences. More information on the principles of personal data processing using the Xaxis Turbine tool can be found here: https://www.xaxis.com/privacy-notice/polityka-prywatnosci-xaxis/
Selectivv tool enabling user data segmentation, used to target emissions as part of an advertising campaign. More about the rules on the site: https://selectivv.com/polityka-prywatnosci/
Campaign Manager 360 system for managing advertisements and measuring their effectiveness, designed for advertisers and media agencies. It is part of the Google Marketing Platform provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=pl
Revhunter A tool that allows you to send advertisements to users of the Administrator's website in the form of e-mail messages that are tailored to the user's actions and behavior on the website. The retargeting service is performed via the Revhunter tool, which belongs to INIS sp. z o.o. with headquarters in Rybnik at Raciborska 35a street, Poland (TAX ID: 6423128785). More info on page: https://revhunter.pl/polityka-prywatnosci
CAKE cloud-based tool that enables campaign management, optimization and monitoring of partners in the area of performance marketing. More information here: https://getcake.com/privacy-policy/
User.com tool enabling identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The User.com tool is provided and operated by our partner, User.com Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the User.com tool can be found here: https://user.com/en/privacy-policy/
Make.com is a tool for automating business processes, enabling integrations with other systems, analyzing user behavior on websites, and delivering personalized content and experiences. Make.com is provided and supported by Make.com Inc. You can find more information about the personal data processing policies using the Make.com tool here: https://www.make.com/en/privacy-notice
TikTok Pixel TikTok Pixel - A tool to integrate with your website that allows you to share website events with TikTok. When used with TikTok for Business tools, the Pixel can measure website traffic, assess the effectiveness of ad campaigns, optimize campaigns, and acquire new customers. Once properly set up and verified, the Pixel conveys information about actions taken on your site according to the events you have configured, which reflect the entire customer journey from viewing a product details page to adding an item to a cart and making a purchase. The Pixel collects data available via standard web browsers, including information about ads or events, timestamps, IP addresses, device data, and cookies that support the measurement, optimization, and targeting of your campaigns. In the future, this data will enable TikTok to customize recommendations for Pixel event settings and offer automated solutions. More information about this tool can be found in TikTok's Privacy Policy and TikTok Business Product Terms

After 5 seconds, we will refresh the page to load the current settings.