Wielkanoc w przedszkolu
Spis treści:
Jak przygotować Wielkanoc w przedszkolu?
Marzec albo kwiecień jest okresem przygotowań do świąt Wielkanocnych. Dzieci wspólnie z wychowawcami w przedszkolu poznają zwyczaje związane ze świętem, które obchodzone jest od setek lat.
Jedną z tradycji jest przygotowywanie koszyczka wielkanocnego z pokarmami, które po poświęceniu wykładamy na stół w Wielką Niedzielę. Przedszkolaki własnoręcznie dekorują jajka, koguciki, kurki czy baranka, którymi potem ozdabiają salę.
Własnoręcznie malowane wydmuszki maluchy chętnie zabiorą do domu i położą na świątecznym stole. Przedszkolaki mogą także przygotować baranka z masy solnej lub puchate kurki z żółtych piórek.
Nieodłącznym elementem Wielkanocy jest rzeżucha, do zasiania której warto zachęcić dzieci kilkanaście dni wcześniej. Początkowo będzie przepiękną ozdobą sali, a później zamieni się w smaczny dodatek do kanapek. Przedszkolaki przygotowują także występy, które w większości przedszkoli organizowane są kilka dni przed Wielkanocą.
Jakie opowiastki i piosenki na Wielkanoc?
Od najmłodszych lat warto przybliżać dzieciom sens Wielkanocy. Już maluchom w przedszkolu można opowiedzieć, że Wielkanoc to czas zmartwychwstania Chrystusa, z kolei czterolatkom warto przybliżyć całą historię.
Święta pełne są pięknych tradycji, o których powinniśmy dzieciom opowiedzieć. Wielkanoc to odrodzenie i zmartwychwstanie, dlatego jej symbolem jest jajko symbolizujące nowe życie. Warto wspomnieć, że jedną z popularniejszych tradycji dotyczących Wielkanocy jest udział w Niedzieli Palmowej i święcenie pokarmów w Wielką Sobotę.
To również czas, w którym dbamy, by na świątecznym stole znalazły się tradycyjne, regionalne dania – od żurku przez drożdżowe babki aż po słodkie mazurki. Wielkanoc w przedszkolu powinna być dla dzieci czasem radości i zabawy. To okazja do nauki nowych piosenek i wierszyków, które przedszkolaki chętnie zaprezentują podczas świątecznego przedstawienia.
Wierszyk
Cukrowy baranek
Cukrowy baranek ma złociste różki
Pilnuje pisanek na łące z rzeżuszki
A gdy nikt nie patrzy, chorągiewką buja
I cichutko meczy święte Alleluja…
Piosenka
Pisanki, pisanki
Pisanki, pisanki,
jajka malowane
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki
jajka kolorowe,
na nich malowane
bajki pisankowe.
Na jednej kogucik,
a na drugiej słońce,
śmieją się na trzeciej
laleczki tańczące.
Na czwartej kwiatuszki,
a na piątej gwiazdki.
na każdej pisance
piękne opowiastki.
Przebrania na Wielkanoc – czy to dobry pomysł?
By przedszkolaki zapamiętały Wielkanoc na dłużej, pozwólmy im obchodzić ją w przebraniach. Stroje warto wykorzystać podczas świątecznego przedstawienia. Samodzielne przygotowanie przebrań będzie dla dzieci frajdą. Stroje można także wypożyczyć lub znaleźć w sklepie. Powinny nawiązywać do nadchodzącego święta. Zwierzątkiem, które wszystkim kojarzy się z Wielkanocą, jest królik, a urocze, pluszowe ubranko, w którym dominuje szarość, biel i róż spodoba się każdej dziewczynce. Z kolei wielkanocny baranek, kurka czy kogucik to świetna propozycja dla chłopca. Można przebrać się także za pisankę.
O czym jeszcze pamiętać?
Nie sposób zapomnieć o zajączku wielkanocnym, na którego czekają wszystkie dzieci. W przedszkolnym ogrodzie można ukryć drobne upominki, których poszukiwanie będzie świetną zabawą. Niespodzianki nie powinny być jednak zbyt trudne do znalezienia, tak by poszukiwania nie zniechęciły maluchów.
Podczas przygotowań do świąt Wielkanocnych możemy wytłumaczyć dzieciom pochodzenie tradycji śmigusa-dyngusa, dnia potocznie zwanego lanym poniedziałkiem. Polewanie wodą jest dla dużą atrakcją, jednak w przedszkolu chyba lepiej z niej zrezygnować. Wysyłanie kartek wielkanocnych to tradycja, która powoli odchodzi w zapomnienie. Jednak może nie warto z niej rezygnować? Wspaniałym pomysłem jest przygotowanie przez przedszkolaki kolorowych kartek, które podczas świąt wręczą swoim bliskim.
Choć nie wszyscy rodzice mogą zgadzać się światopoglądowo z obchodzeniem Wielkanocy w duchu katolickim, pomyślmy, że jest to okazja do wspólnej zabawy, poznawania tradycji uniwersalnych, sięgających przesilenia wiosennego w wielu kulturach i religiach świata. Dla dzieci ciekawe są wspólne zajęcia, praca w zespole i oczekiwanie na wiosnę, którą te święta zwiastują.