„W duńskim wychowaniu dzieci nie ma podejścia: masz mnie słuchać, bo jestem twoją matką” /fot. Getty Images fot. archiwum prywatne

„W duńskim wychowaniu dzieci nie ma podejścia: masz mnie słuchać, bo jestem twoją matką” – rozmowa z Pauliną Stemplewską, pedagożką z Danii

Czy duńskie dzieci mają więcej swobody niż polskie, całe dnie spędzają na dworze, nawet te najzimniejsze, a Dania – jak to państwo skandynawskie – w swoich żłobkach i przedszkolach największy nacisk kładzie na to, by dziecku było po prostu dobrze? Na te i wiele innych pytań odpowiada pedagożka Paulina Stemplewska, od 14 lat mieszkająca w Danii, prowadząca profil @cphgiiirl na Instagramie.

Anna Sierant: Najpierw chciałabym zapytać, jak trafiłaś do Danii? Dlaczego wybrałaś akurat ten kraj i zamiast kontynuowania studiów prawniczych w Polsce zdecydowałaś się na pedagogikę właśnie tam?

Paulina Stemplewska: Kiedy wyjechałam, miałam zaledwie 19 lat. W Polsce poznałam chłopaka mieszkającego na stałe właśnie w tym skandynawskim kraju. Najpierw pojechaliśmy do Danii na koncert Tiësto, a potem, jak to często w przypadku młodych i spontanicznych ludzi bywa, szybko zdecydowałam się do mojego partnera wyprowadzić. Nie rozważałam wszystkich „za” i „przeciw”, pojechałam za swoją miłością. Pedagogika pojawiła się lata później, gdy już się rozstaliśmy i byłam samodzielną mamą dwóch dziewczynek. Udałam się do jobcenter, który można nazwać odpowiednikiem polskiego urzędu pracy, działającym jednak nieco inaczej. Osoby tam zatrudnione przeprowadziły za mną wiele rozmów, chcąc mnie poznać, dowiedzieć się, jakim jestem człowiekiem, co chcę w życiu robić. Doradcy zawodowi stwierdzili, że warto we mnie zainwestować, bo jestem młoda i mogę zostać w Danii, a więc i płacić w niej podatki. Poradzili mi też, bym rozpoczęła studia. Właśnie na kierunku pedagogika. I tak ten ówczesny wybór potem przerodził się w pasję. System socjalny działa w Danii bardzo sprawnie – w zamian za to, że zdecydowałam się kontynuować naukę i pójść do szkoły językowej jako samodzielna mama, nie musiałam się martwić o opiekę nad dziećmi lub o to, czy zdołamy się utrzymać.

Przez 10 lat pracowałaś w żłobkach i przedszkolach w Danii – w ostatnim czasie w polskich mediach dużo mówi się o różnicach w polskim i skandynawskim wychowaniu dzieci, a ja chciałabym najpierw zapytać o twoje pierwsze wrażenia: jakie różnice najpierw rzuciły ci się w oczy?

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy w Danii, nie tylko w żłobkach czy przedszkolach – było to, że ludzie się do mnie uśmiechają.

Zastanawiałam się nawet, czy dziwnie się zachowuję, a może mam coś na twarzy. (śmiech) Tam tak jednak jest. W Polsce przybieramy raczej ponury wyraz twarzy i nie chcę twierdzić, że moja ojczyzna jest zła, bo tak nie uważam, ale akurat pod tym względem przeżyłam duże zaskoczenie.

Praktyki w żłobku zaczęłam po pół roku nauki języka. I właśnie dlatego odbywały się one w żłobku, bo nie musiałam rozmawiać z większością podopiecznych! Obawiałam się rozmawiać z rodzicami, skupiałam się na dzieciach, na obserwowaniu pracy innych pedagogów, tego skandynawskiego podejścia do wychowania. A w tym kontekście na pewno warto wspomnieć o hartowaniu dzieci.

Paulina Stemplewska /fot. archiwum prywatne

Paulina Stemplewska /fot. archiwum prywatne

To prawda, że maluchy chodzące do żłobka leżakują w wózkach na zewnątrz w zimniejsze dni?

O tak, zdecydowanie, dzieci do 2. roku życia śpią w duńskich żłobkach na zewnątrz. Często jednak wyobrażamy sobie, że tam niemal bez przerwy panuje syberyjski mróz, a te dzieci dzielnie stawiają mu opór. Tak nie jest – maluchy ubiera się „na cebulkę”, zawija w kocyk.

Czasem jak odkładałam takiego niemowlaka do wózka, zazdrościłam, że nie jestem na jego miejscu! Tak się jednak do tego zimniejszego powietrza przyzwyczaiłam, że w swojej sypialni mam wyłączone ogrzewanie, a w całym domu temperaturę 21˚C.

Dzieci w skandynawskich przedszkolach spędzają na zewnątrz, bawiąc się, bardzo dużo czasu, z przerwami na zajęcia pedagogiczne, posiłki, spanie – jeśli chcą spać. I są zadowolone – przecież bawiącemu się dziecku chyba nigdy nie jest za zimno. Na pewno skandynawscy pedagodzy i rodzice mniej się przejmują bakteriami, wirusami – dochodzą do wniosku, że jak dziecko jest na nie wystawione, to nabędzie odporność. Skandynawskie placówki nie są też tak sterylne jak te w Polsce.

A jak przebiega integracja w duńskim żłobku czy przedszkolu?

To zależy od dziecka – u jednych dłużej, u innych krócej. Pedagodzy zawsze mają wzgląd na dziecko. Jedno z nich szybciej się przyzwyczaja, drugie potrzebuje na to więcej czasu. Pierwszy tydzień to niemalże zawsze krótkie wizyty, mające na celu poznanie się nawzajem i zaznajomienie z nowym miejscem, niemal zawsze rodzice spędzają cały ten czas z dzieckiem, wychodząc na chwilę do toalety czy do innego pomieszczenia po kawę lub na krótki spacer. Chodzi o to, by maluch poczuł, że ta placówka jest bezpiecznym miejscem, by się do niej przyzwyczaił, nauczył fajnie spędzać tam czas bez mamy czy taty przy boku. Ale ze świadomością, że ten rodzic potem wraca i je odbiera.

Adaptacja w duńskim przedszkolu trwa nawet do 2 miesięcy i przez taki czas mama czy tata musi liczyć się z tym, że dziecko nie będzie spędzało tam całych dni! Dziecko przyzwyczaja się do instytucji stopniowo.

Kolejne ze znanych twierdzeń dotyczących skandynawskiego wychowania głosi, że dzieci północnych Europejczyków mają więcej swobody niż te polskie. Duńskie mamy rzeczywiście rzadziej kurczowo trzymają drabinki, po których wspinają się ich pociechy?

Kiedy jakiś czas temu przyjechaliśmy do Polski, dziadek mojej córki był przerażony, gdy zobaczył, że ta wtedy jeszcze 2,5-latka nie tylko biegnie w stronę ogromnej huśtawki, ale i na nią wskakuje i sama się buja. Biegł ją ratować i był zadziwiony, że nie spadła. W żłobku nawet 10-miesięczne niemowlęta dostają do ręki łyżkę, widelec, by uczyły się sobie radzić. Dzieci same próbują robić kanapki – oczywiście jest przy tym niemało bałaganu, ale taki 2-latek naprawdę dużo już umie.

A czy wobec tego (co zapewne stanowi obawę niektórych polskich rodziców) skandynawskie dzieci „nie wchodzą rodzicom na głowę”, tzn. nie uznają, że nie muszą ich traktować jako kogoś, kto stanowi oparcie, ale czasem i autorytet, którego warto posłuchać, skoro same mają być przecież niezależne?

W duńskim wychowaniu nie ma autorytarności, podejścia: „Masz mnie słuchać z tego powodu, że jestem twoją matką”. Zamiast relacji hierarchicznej buduje się przyjaźń. Podchodzi się do dziecka jak do człowieka, który – jak dorosły – myśli, czuje na własny sposób, ma prawo mieć inne zdanie niż rodzic i należy je zrozumieć. Bardzo znany duński pedagog Jesper Juul nie raz pisał i powtarzał, że podstawą relacji między rodzicem a dzieckiem jest troska o jej budowanie i wtedy ono – wcale nie paradoksalnie – tego rodzica słucha, ma wyznaczone granice. A jednocześnie czuje się wolnym człowiekiem.

Oczywiście duńskie dzieci nie są „nadzwyczajne” i też płaczą, „urządzają sceny”. Tylko myślę, że podstawą różnicą jest to, iż w Danii nikt się tym tak nie przejmuje. Rodzice są spokojniejsi, w Polsce boimy się, że ktoś nam zwróci uwagę, obgada. Sama nie raz słyszałam – właśnie w ojczyźnie – że „mam wrednego dzieciaka”. A ja nawet bym nie pomyślała, że zachowanie córki może być w ten sposób odebrane.

Duńscy rodzice wierzą, że dzieciom warto pozwalać doświadczać – jak najwięcej, całym sobą. Pedagog czy mama, gdy jest z przedszkolakiem na placu zabaw, będzie stać obok, gdy dziecko zacznie się wspinać na drabinkę. Jeśli zobaczy, że spada, złapie je. Ale wcześniej nic nie powie, nie przeszkodzi. A przy upadku nie skomentuje: „O Jezu, co się stało?”, nie zacznie na dziecko krzyczeć, raczej spojrzy na jego reakcję. Ja zapytałabym, czy jest smutne, powiedziała, że to nic złego, jeśli tak się czuje, że może próbować dalej, aż się uda.

Kiedy opowiadałaś o swoich studiach w Danii w jednym z programów telewizyjnych, podkreślałaś, że w tym kraju bardzo ważna jest współpraca, działanie w grupie. Dzieci uczą się tego już od najmłodszych lat?

To nastawienie na współpracę poznałam z dobrej strony już w czasie pracy w przedszkolu. Dla Duńczyków bardzo ważne jest pojęcie „anerkendelse”. Można powiedzieć, że oznacza ono: spróbuj zobaczyć i zaakceptuj dziecko w miejscu, w którym ono teraz jest i spróbuj uznać je takim, jakie jest w danej chwili.

Same dzieci już od poziomu żłobków, przedszkoli, uczą się wzajemnej akceptacji, a ułatwia to codzienna rutyna. Każdego dnia w naszym żłobku dzieci i dorośli siadali w grupach w kręgu, nawet te najmniejsze były do niego włączane. Oczywiście, jeśli miały na to ochotę. Maluchom śpiewane były piosenki, które każde dziecko mogło wybrać. Oczywiście dzieci próbowały czekać na swoją kolej, dzięki czemu uczyły się, by nie przerywać innym, poczekać na swój czas. Zadawane im były pytania, a odpowiedzi, które wcześniej usłyszały od innych, uczyły je nie tylko języka, ale i czegoś o koledze czy koleżance, o tym, że może on czy ona inaczej spędzać czas, co innego lubić.

W polskich szkołach kładzie się też duży nacisk na naukę, dobre oceny. W duńskich stopnie pojawiają się w późniejszych klasach podstawówki, często nie ma zadań domowych albo jak już są, to jest ich niewiele.

Małe dziecko na początku nauki w szkole ma tylko czytać w domu 20 minut i uczyć się w miarę swoich możliwości. Podstawa programowa to poznawanie i doświadczanie. Na historii jedzie się do muzeum, na geografii – na wycieczkę krajoznawczą. Nie ma klasówek, sprawdzianów co miesiąc, a dzieci uczą się przede wszystkim języka, czytania, liczenia i tego, mają czuć się dobrze w otoczeniu, w którym są.

W Danii są organizowane nawet zajęcia na ten temat! Na temat trivsel, czyli tego, żeby dziecko czuło się dobrze. Pedagodzy i nauczyciele rozmawiają wspólnie z dziećmi o tym, jak się czują w szkole, co szkoła i co klasa może zrobić, żeby w klasie panowała lepsza atmosfera, a potem wspólnie starają się to wdrożyć. Tak też można zobaczyć, jak dzieci i nauczyciele od najmłodszych klas uczą się słuchać siebie, uczą się tego, że każdy ma prawo czuć się dobrze i swobodnie.

Wychowanie przez wyśmiewanie. O słowach, które robią krzywdę dzieciom, opowiada Anna Jankowska

Polecamy

Wychowanie przez wyśmiewanie. O słowach, które robią krzywdę dzieciom, opowiada Anna Jankowska

- Z jednej strony oczekujemy, że dziecko będzie umiało sobie samo poradzić, a z drugiej czasem nie zauważamy, że uprawiamy wychowanie przez wyśmiewanie. Szydzimy, a kiedy dziecko protestuje, mówimy, że nie rozumie sarkazmu. Bronimy samych siebie, bo przecież nie chcemy specjalnie sprawiać przykrości dziecku, choć tak to się kończy – mówi Anna Jankowska, pedagożka, nauczycielka, autorka bloga NieTylkoDlaMam.pl.

Czytaj

To wszystko brzmi wspaniale, ale jako introwertyczkę przeraża mnie ta praca w grupach. Co, jeśli ktoś się w tym nie odnajduje?

Jako introwertyczka powiem ci tak: no trudno! Każdy uczestniczy w pracy w grupie, by później łatwiej rozwiązywać ewentualne konflikty. Mimo różnic znaleźć coś, co nas łączy, szukać rozwiązań.

Chociaż prawdą jest też, że Duńczycy, mimo iż często są ekstrawertyczni, sami raczej nie inicjują nowych znajomości. Żeby się z kimś zaprzyjaźnić, potrzebują dużo czasu, co może nie być łatwe dla kogoś, kto dopiero do tego kraju przyjeżdża.

A czy w duńskich przedszkolach w jakiś sposób zwraca się uwagę na poszanowanie ludzkiej różnorodności (np. koloru skóry, wyznania lub jego braku), kwestię równouprawnienia płci?

No jasne! Od 10 lat w Danii małżeństwa osób jednej płci są legalne, sama nie raz miałam pod opieką dzieci, które miały dwie mamy czy dwóch tatusiów. Nikogo nie obchodzi, co ktoś robi w prywatnym życiu, każdy może robić, co chce. W przedszkolu, w którym pracowałam, był pedagog, który malował paznokcie na różowo. Gdy dziecko mówiło: „Masz pomalowane paznokcie!”, on odpowiadał: „A mam, też ci mogę pomalować, jak chcesz”.

Gdy mówimy o tych skandynawskich i polskich wzorcach wychowania, najczęściej te pierwsze są przedstawiane jako te, z których należy brać przykład. Chciałabym jednak zapytać, co twoim zdaniem można by w Skandynawii, Danii, zmienić? Jakie polskie wzorce można by tam przeszczepić?

Musiałabym się długo zastanowić… Tęsknię na pewno za spotkaniami dla rodziców, Dniem Matki czy Dniem Babci w szkole. Chciałabym pójść do szkoły i zobaczyć przedstawienie, w którym występują moje córki. Tutaj czegoś takiego nie ma, poza festiwalem wakacyjnym raz w roku albo świątecznym spotkaniem rodziców i dzieci, na których zbiera się większa liczba osób.

Obecnie pracujesz również jako pedagożka socjalna – na czym to polega?

Wsparcie dla osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, tych, które nie są w stanie funkcjonować w pełni samodzielnie, jest w Danii o wiele większe niż w Polsce.

I ja się właśnie tego rodzaju wsparciem zajmuję. Pracuję na specjalnym, malutkim osiedlu zamieszkanym tylko przez naszych podopiecznych. Na jego środku stoi nasz budynek, taka świetlica. Każdy z pedagogów ma pod opieką kilka dorosłych osób, ja również. Mogą to być osoby ze spektrum autyzmu, schizofrenią. Dbamy o to, by brały leki, socjalizowały się, w miarę możliwości chodziły do pracy, doradzamy, rozwiązujemy problemy.

Większość z nich jest na wcześniejszej emeryturze, ma jakiś stopień niepełnosprawności umysłowej, to wszystko jest organizowane systemowo, opłacane przez państwo. W Danii pomoc socjalna działa na każdym poziomie – od żłobka do emerytury.

 

Paulina Stemplewska – pedagożka, studia ukończyła w Danii, w której mieszka od 14 lat. Pracuje w duńskich instytucjach od 2012 roku, przez wiele lat były to żłobki i przedszkola, po 10 latach postanowiła, że czas na coś nowego i rozpoczęła pracę jako pedagożka socjalna, z osobami z różnego rodzaju zaburzeniami i chorobami o podłożu psychicznym. Wzięła udział w licznych szkoleniach, kursach, webinarach, jest autorką e-booka „Pedagogiem być, czyli jak lepiej zrozumieć duński system i wspierać dziecko”. Prowadzi również mający ponad 50 tysięcy obserwujących profil na Instagramie @cphgiiirl.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź
Dear User!

Before you click "Go to the Website" or close the window by clicking ×, please read the following information, as it concerns your personal data.

By clicking "Go to the website" or by closing this window, you consent to the processing of your personal data on the terms described below.

The administrator of personal data of people visiting our websites is USP Zdrowie sp. z o.o. with headquarters in Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

As part of USP Zdrowie services, we will collect information about the use of our websites. The scope of data collected by us includes, among others information stored in cookies, user's IP, as well as information about your device and browser.

Your data will be used by us for the following purposes: (i) providing you with access to a safe and functional website; (ii) conducting analyzes that allow to study the ways of using our websites and use their functionalities and content, as well as to improve and streamline them; (iii) marketing, including presenting you with advertisements and messages tailored to your interests and preferences (profiling).

The use of our websites will involve the use of technologies provided by third parties (e.g. Google, Facebook). As USP Zdrowie, we provide you with the opportunity to consent to the transfer of your data to the groups of recipients indicated by us by accepting all or some of the purposes of processing.

USP Zdrowie provides each user of our websites with the opportunity to exercise the right to request access to his personal data, rectify it, delete or limit processing, exercise the right to object to processing, as well as the right to transfer data. in the event that the legal basis for the processing of your personal data is your consent - we provide you with the possibility of withdrawing it at any time through dedicated mechanisms for managing privacy settings.

You can contact USP Zdrowie by: (i) sending an e-mail to the following address: daneosoboweusp@usp.pl; (ii) sending a letter to the following address: USP Zdrowie sp. z o.o., Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

Detailed information related to the rules for the processing of your personal data on individual USP Zdrowie websites can be found in our Privacy Policy (PL).

Below you can choose to accept all or some of the processing purposes. We will be happy if you decide to help us improve our services and websites!

Choose services
Service Description State
Solutions necessary to provide the service by electronic means
as part of our Websites, we use the localStorage solution. localStorage is a file created by the user's browser installed on his device. Thanks to the localStorage mechanism, we are able to provide our users with access to efficient and safe websites and the ability to use their functionalities (e.g. remembering your privacy settings and the possibility of changing them, remembering preferences related to the selected language of displaying the website, the ability to add products to the basket). Information saved and used as part of the localStorage mechanism will not be used to conduct marketing activities. The localStorage mechanism is necessary to provide our services in the form of Websites (Article 6 (1) (b) of the GDPR).
Analytical cookies:
cookies that are used for advanced analysis of user behavior on our websites. Analytical cookies are used, among others to analyze user behavior on Websites in order to optimize the appearance, content and functionality of websites. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following analytical cookies:
Google Analytics an online tool for analyzing website statistics. The tool allows us to track traffic on our websites, including the ability to analyze user behavior on websites. Based on the data collected using Google Analytics, we are able to develop our websites and provide a friendly appearance of the website and add new, useful functionalities. Google Analytics is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the rules governing the processing of personal data by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
Google Tag Manager tag management system developed by Google to manage JavaScript and HTML tags used for tracking and analysis on websites. Google Tag Manager is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
HotJar tool for analyzing user behavior on the website using, among others heat maps (analysis of the user's cursor behavior on the website). With this tool, we can design our websites more effectively and improve their readability and functionality. HotJar is provided and operated by Hotjar Limited. More information on the principles of personal data processing by HotJar can be found here: https://help.hotjar.com/hc/en-us/categories/115001323967-About-Hotjar
Marketing cookies:
cookies that allow us to conduct activities related to the promotion of our services, products and websites. This category of cookies will be used, inter alia, in order to show you advertisements tailored to your preferences or provide other marketing content. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following marketing cookies:
Facebook Pixel the Facebook Pixel tool is a piece of code on the website that allows you to measure, optimize and create groups of recipients of advertising campaigns on Facebook. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. Facebook Pixel is provided and operated by Facebook Ireland Limited. Facebook Pixel collects basic information stored in the cookie and information about the website and your activity. Facebook Ireland Limited may transfer personal data of its users to the United States of America, based on the legal mechanisms provided for in applicable law. The basis for the transfer of your data in some cases may also be your consent, which we collect as part of our websites. therefore, we would like to draw your attention to the fact that the law on the protection of personal data in the United States of America differs from European legislation and may not provide you with the same rights as those provided for by the provisions in force in Poland, and in some cases it may also combine with the possibility of access to your data by the authorities and services of a third country. in order to ensure the fullest protection of your rights and freedoms, the mechanisms used as part of the Facebook Pixel tool prevent your identification data from being identified and are subject to automatic processes of their removal in short periods.

We would also like to inform you that when using the Facebook Pixel USP Zdrowie tool, it complies with the current Regulations of Facebook Business Tools, including the agreements on the principles of co-administration of personal data. in order to fulfill the obligation resulting from the provisions of data protection law, we would like to inform you that in the scope of processing information collected using the Facebook Pixel tool:
  1. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited, with its registered office at 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbor, Dublin 2, Ireland, act as joint controllers (entities jointly deciding on the purposes and methods of personal data processing).
  2. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited have made joint arrangements regarding the performance of their obligations under the provisions of the GDPR.
  3. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited are responsible for providing appropriate grounds for processing personal data related to the collection of information via Facebook Pixel. Therefore, USP Zdrowie provides users with the opportunity to voluntarily consent to the collection and use of their data for marketing purposes on the websites, in particular for the purpose of conducting marketing campaigns on Facebook. Facebook Ireland Limited provides appropriate legal grounds relating to the possibility of using the personal data of portal users for the purposes of conducting USP Zdrowie marketing activities.
  4. As part of this Privacy Policy, USP Zdrowie provides you with access to all information related to the principles of data processing as part of our business activities. Information related to the principles of personal data processing by Facebook Ireland Limited, determination of the legal basis for such processing and the methods of exercising your rights by Facebook Ireland Limited, including information on the relevant Facebook contact forms, can be found in the Data Policy available at: https://www.facebook.com/about/privacy.
  5. USP Zdrowie is responsible to the users of Internet Services for the correct operation of the mechanisms enabling obtaining and withdrawing consents to use the information collected through the Facebook Pixel tool. After receiving the data collected via Facebook Pixel, Facebook Ireland Limited is independently responsible for the rights specified in Art. 15 - 20 GDPR towards users of your social network.
  6. Both USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited provide the possibility of exercising the right to object. in the event of receipt of a request related to an objection to the processing of personal data, USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited will take appropriate steps regarding the further processing of their users' data.
  7. USP Zdrowie is responsible for the proper implementation and configuration of Facebook Pixel. Facebook Ireland Limited remains responsible for ensuring the security of the service offered to us and personal data processed as part of Facebook Pixel.
  8. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited remain responsible for the proper response to all identified data breaches. The responsibility of USP Zdrowie in connection with the use of Facebook Pixel services applies to all cases related to providing users with a properly implemented and configured tool. Facebook Ireland Limited is responsible for all data protection breaches related to processing operations performed as part of the marketing service provided to us.
LinkedIn Insight Tag short code in Java Script technology that supports conversion tracking, website audience and site demographics for LinkedIn advertising campaigns. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. The LinkedIn Insight Tag is provided and operated by LinkedIn Ireland Unlimited Company. More information on the rules for the processing of personal data with the processing of personal data by LinkedIn can be found here: https://www.linkedin.com/help/lms/answer/65513/add-the-linkedin-insight-tag-to-your-website?lang=en
Google Ads tool that is one of the elements of the Google advertising system, allowing the display of sponsored links in the search results of the Google Search Engine and on websites of entities cooperating with Google. The Google Ads tool is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
SALESmanago tool enabling the identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The SALESmanago tool is provided and operated by our partner, Benhauer Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the SALESmanago tool can be found here: https://www.salesmanago.pl/marketing-automation/technologie.htm
AppNexus / Xaxis Turbine Xaxis is a global digital media platform that programmatically connects advertisers with audiences. More information on the principles of personal data processing using the Xaxis Turbine tool can be found here: https://www.xaxis.com/privacy-notice/polityka-prywatnosci-xaxis/
Selectivv tool enabling user data segmentation, used to target emissions as part of an advertising campaign. More about the rules on the site: https://selectivv.com/polityka-prywatnosci/
Campaign Manager 360 system for managing advertisements and measuring their effectiveness, designed for advertisers and media agencies. It is part of the Google Marketing Platform provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=pl
Revhunter A tool that allows you to send advertisements to users of the Administrator's website in the form of e-mail messages that are tailored to the user's actions and behavior on the website. The retargeting service is performed via the Revhunter tool, which belongs to INIS sp. z o.o. with headquarters in Rybnik at Raciborska 35a street, Poland (TAX ID: 6423128785). More info on page: https://revhunter.pl/polityka-prywatnosci
CAKE cloud-based tool that enables campaign management, optimization and monitoring of partners in the area of performance marketing. More information here: https://getcake.com/privacy-policy/
User.com tool enabling identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The User.com tool is provided and operated by our partner, User.com Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the User.com tool can be found here: https://user.com/en/privacy-policy/
Make.com is a tool for automating business processes, enabling integrations with other systems, analyzing user behavior on websites, and delivering personalized content and experiences. Make.com is provided and supported by Make.com Inc. You can find more information about the personal data processing policies using the Make.com tool here: https://www.make.com/en/privacy-notice
TikTok Pixel TikTok Pixel - A tool to integrate with your website that allows you to share website events with TikTok. When used with TikTok for Business tools, the Pixel can measure website traffic, assess the effectiveness of ad campaigns, optimize campaigns, and acquire new customers. Once properly set up and verified, the Pixel conveys information about actions taken on your site according to the events you have configured, which reflect the entire customer journey from viewing a product details page to adding an item to a cart and making a purchase. The Pixel collects data available via standard web browsers, including information about ads or events, timestamps, IP addresses, device data, and cookies that support the measurement, optimization, and targeting of your campaigns. In the future, this data will enable TikTok to customize recommendations for Pixel event settings and offer automated solutions. More information about this tool can be found in TikTok's Privacy Policy and TikTok Business Product Terms

After 5 seconds, we will refresh the page to load the current settings.