Skąd się biorą zajady u dziecka?
Spis treści:
Czym są zajady?
Zajady to nic innego jak nadżerki zlokalizowane w okolicach kącików ust. Jest to stan zapalny, który ogranicza się do błony śluzowej tej okolicy. Zapalenie kącików ust może być jednostronne lub obustronne. Najczęściej zajady pojawiają się w okresie jesienno-zimowym, co związane jest z nieco niższą odpornością w tym czasie, a więc np. zwiększonym użyciem antybiotyków, które wpływają na florę bakteryjną w jamie ustnej dziecka.
Zajadom u dzieci najczęściej towarzyszą objawy takie, jak zaczerwienienie i ból w jednym lub obu kącikach ust. Z czasem zmiana zmienia się w nadżerkę, a następnie w liczne drobne pęcherzyki, które podczas pękania sprawiają ból oraz dyskomfort. Utrudniają również otwieranie buzi.
Zajady stosunkowo często mylone są z opryszczką lub zakażeniem gronkowcowym. W pierwszym przypadku zmiany mają charakter pęcherzyków zawierających przezroczysty płyn. Natomiast przy zakażeniu bakteryjnym wokół ust dziecka pojawiają się charakterystyczne miodowe strupy, które wyglądają zupełnie inaczej niż typowy zajad.
Jak powstają zajady u dziecka?
Powstawaniu zajadów u dzieci sprzyja wiele czynników. Jednym z nich jest nadmierne ślinienie się. Zauważono, że osoby często oblizujące wargi są bardziej podatne na rozwój zapalenia kącików ust. Czynnik ten odgrywa również ważną rolę u dzieci, które korzystają ze smoczka czy mają problem z wypływaniem śliny spowodowanym jej nadprodukcją bądź też z jej połykaniem. Nadmierna produkcja śliny może być związana z wadami zgryzu u dziecka, ząbkowaniem czy niektórymi chorobach ośrodkowego układu nerwowego. Wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów takich, jak np. Candida albicans czy bakterii Staphylococcus aureus. To właśnie one uważane są za najczęstszą przyczynę powstawania zajadów u dzieci.
Zapalenie kącików ust może być też spowodowane m.in. nieprawidłową techniką mycia zębów. Dlatego ważne jest, aby od początku uczyć dziecko poprawnego dbania o higienę jamy ustnej. Innym czynnikiem może być alergia kontaktowa, np. na nikiel. Jeżeli podejrzewasz u dziecka alergię kontaktową, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wśród innych przyczyn wystąpienia zajadów u dzieci wymienia się niedobory witamin, szczególnie z grupy B i C, przewlekłe stosowanie wziewnych glikokortykosteroidów, atopowe zapalenie skóry czy niedokrwistość.
Jak zapobiegać zajadom u dziecka?
Ze względu na stosunkowo wiele potencjalnych przyczyn wystąpienia zajadów u dziecka nie ma jednego skutecznego sposobu zapobiegania im. Aby uchronić dziecko przed zajadami, należy w miarę możliwości ograniczyć czynniki ryzyka. Ważne jest dbanie o higienę zabawek dziecka. Zajadom zapobiega również zbilansowana dieta dziecka, która dostarcza wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Jeżeli natomiast widzisz, że dziecko oblizuje często wargi, zastosuj kremy nawilżające do ust.
Sprawdzone sposoby na zajady u dziecka
Pomóc w zwalczaniu zajadów u dziecka domowymi sposobami mogą:
- zbilansowana dieta – bardzo ważne jest, aby dziecko otrzymywało na co dzień odpowiednią ilość witamin z grupy B oraz witaminy C, a także unikało słodyczy, które stanowią świetną pożywkę dla rozwoju bakterii,
- kremy ochronne zawierające witaminy,
- okłady z aloesu i ogórka ze względu na ich działanie przeciwzapalne,
- maść cynkowa,
- miód bezpośrednio na zmiany,
- okłady z olejku lawendowego,
- okłady z drzewa herbacianego.
Najważniejsze w trakcie leczenia zajadów jest stosowanie się do zaleceń lekarza, zwłaszcza gdy powstały na skutek niedoborów w organizmie. Lekarz poinstruuje, jakie preparaty zastosować.