Książki dla czterolatka – jak je wybrać?/fot. iStock Książki dla czterolatka – jak je wybrać?/fot. iStock

Książki dla czterolatka – jak je wybrać?

Czytanie dzieciom od ich narodzin jest ważne, a wraz z rozwojem malucha coraz ciekawsze także dla jego rodziców! Książki dla czterolatka to cała gama różnorodnych, ciekawych pozycji: o emocjach, logopedyczne, interaktywne, z okienkami, do nauki czytania… Lista dla dzieci w tym wieku jest długa. Jakie zatem książki dla czterolatka będą najlepsze i jak je znaleźć? Podpowiadamy!

Spis treści:

Czemu dziecku warto czytać?

Czytanie maluchom w każdym wieku dobrze wpływa na ich rozwój, choć na różnych etapach wygląda inaczej. Bystry czterolatek może przerywać, zadawać dodatkowe pytania, dopowiadać własne zakończenia, a nawet czytać samodzielnie (chociażby tytuły).

Zalety czytania książek znamy, ale warto je podsumować. Książki dla czterolatka, podobnie jak dla dzieci młodszych i starszych, pomagają:

  1. Budować więź z rodzicem. Czytacie, tulicie się, słuchacie się wzajemnie i nic nie rozprasza wówczas waszej uwagi.
  2. Poszerzać wiedzę. Z każdej wspólnie czytanej książki maluch będzie czerpał nowe informacje o świecie, ludziach, relacjach. Ważne jest więc, aby książki były odpowiednio wybrane i wcześniej przeczytane przez rodzica!
  3. Zwiększać zasób słownictwa. Dziecko często powtarza słowa wypowiadane przez bohatera bajki. Pyta o znaczenie niektórych zwrotów, ale też patrząc w kartki, oswaja się z literkami. To niezły wstęp do nauki czytania!
  4. Ćwiczyć pamięć i koncentrację. Po kilkakrotnym przeczytaniu tej samej bajki maluch szybko zauważy, że pominęłaś kilka stron. Wspólne czytanie to lekcja cierpliwości i skupienia. 
  5. Pobudzać wyobraźnię i kreatywność. Postaci książkowe ożywają w głowie maluchów, poruszają się po określonych przestrzeniach, żyją w świecie dziecka i rozbudzają ciekawość.
  6. Radzić sobie z emocjami. Dziecko z pomocą bohaterów książek uczy się rozpoznawać i nazywać emocje. Widzi także, jak radzić sobie z nimi, jak rozwiązywać problemy i jakie mogą być konsekwencje określonych decyzji. Książki dla dzieci pomagają też zrozumieć zachowania społeczne. Warto pamiętać, że dzieci potrzebują wzorów, a świetnym sposobem na naukę właściwych postaw jest wspólne czytanie książek.

Spędzić czas na dobrej zabawie! Nie zapominajmy, że czytanie książek to wielka frajda. Gwarancja wybuchów śmiechu podczas czytania, budowania ciekawych wspomnień, podróży za ocean i odkrywania nowych gatunków zwierząt.

Początki nauki czytania

Książki dla czterolatka powinny być kontynuacją tradycji czytania we wcześniejszym wieku. Jeśli od najmłodszych lat dziecko będzie obcować z książkami, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachęci go to do samodzielnego sięgnięcia po lekturę w przyszłości.

Pamiętaj jednak, że nauka czytania to proces. U jednych dzieci trwa dłużej, u innych krócej. I nie ma reguły, która z metod nauki czytania jest najbardziej skuteczna. Wiele zależy od dziecka. Każde ma inne predyspozycje, warto więc do temperamentu i upodobań dziecka dopasować książki. 

Nie ma jednak wątpliwości, że podczas wspólnego czytania maluch ogląda literki, poznaje kształty, zaczyna łączyć sylaby, odczytywać pojedyncze wyrazy, a potem zdania. Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Jak wybrać książeczki dla czterolatka?

Warto, aby książki w naszym domu były różnorodne i podobały się dziecku. Wtedy chętniej po nie sięgnie. Jakie książki dla czterolatka sprawdzą się najlepiej?

  • Estetyczne. Ważna jest więc okładka, kolory, ilustracje i całokształt szaty graficznej.
  • Merytoryczne. Treść powinna być dopasowana do wieku malucha. Bajki dla czterolatka będą się różnić od tych, które czytaliście do tej pory. Do przepracowania są bowiem odmienne emocje, sytuacje społeczne. Można także czerpać z bardziej rozbudowanych fabuł.
  • Interesujące. Najlepsza książka to taka, która wciągnie dziecko. Warto więc, aby pogłębiała jego wiedzę, kierunkowała ją lub pokazywała obszary zbliżone do tego, czym akurat pasjonuje się maluch. Idealnie będzie sięgnąć po książki o dinozaurach dla czterolatka, który fascynuje się ewolucją, powstawaniem świata lub zwierzętami. 

Pamiętaj, że książka przede wszystkim ma dawać przyjemność. Czas spędzony wspólnie na czytaniu ma dawać radość. W ten sposób nie będzie trzeba wcale dziecka zachęcać czy zmuszać do takich aktywności.

Przykładowe książeczki dla czterolatka

Książek dla chłopca i dziewczynki w tym wieku na rynku jest mnóstwo. Wizyta w księgarni czy szperanie w internetowych sklepach z pewnością skończy się wybraniem kilku pozycji. Polecane książki można podzielić na kategorie.

  1. Książki edukacyjne. Będą uczyć przez zabawę i mogą przygotować do nauki czytania. Duża, czytelna czcionka i niewielka ilość treści na stronie będą przyjazne dla oczu malucha.
  2. Książki do nauki czytania. To kategoria, która sprawdzi się, gdy maluch wyraźnie interesuje się samodzielnym czytaniem.
  3. Książki logopedyczne dla dziecka w tym wieku to w dużej mierze wierszyki i łamańce językowe, które oprócz dobrej zabawy pomogą pracować nad wadami wymowy.
  4. Książki o emocjach. To niezwykle ważna kategoria lektur. W tym wieku bowiem dziecko uczy się wielu postaw społecznych, nierzadko adaptuje się w przedszkolu lub czeka na rodzeństwo. Tego typu lektury będą pomocne w oswajaniu nowych sytuacji.
  5. Książki z okienkami to fajna zabawa i dostarczona w atrakcyjnej formie porcja wiedzy. Mogą to być więc książki z okienkami o kosmosie, roślinach czy o dinozaurach. 
  6. Książki interaktywne wydają się atrakcyjne dla dzieci w każdym wieku. Po naciśnięciu guzika słychać fragment audiobooka lub zapalają się kolorowe diody. To wciąż jednak książka, więc nie warto się przed nimi wzbraniać. 

Warto pamiętać, że zwłaszcza przed snem wciąż dobre będą bajki. Jakie wybrać? Lista jest długa, ale poniżej kilka sprawdzonych, ponadczasowych tytułów:

  • Tove Jansson – seria o Muminkach
  • Astrid Lindgren – „Dzieci z Bullerbyn”
  • Alan A. Milne – „Kubuś Puchatek”
  • Roksana Jędrzejewska-Wróbel – „Florka”
  • Carlo Collodi – „Pinokio”
  • Václav Čtvrtek – „Bajki z mchu i paproci”
  • Michael Bond – seria o misiu Paddingtonie
  • Annette Langen – „Listy od Feliksa”
  • Lucyna Krzemieniecka – „Z przygód krasnala Hałabały”
  • Zofia Stanecka i Marianna Oklejak – seria książek o przygodach Basi

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź