Jakie zwierzątko wybrać dla dziecka?
Spis treści:
Kontakt i relacja dziecka ze zwierzęciem
Psycholodzy i naukowcy jednogłośnie przyznają, że wychowywanie dziecka ze zwierzęciem niesie szereg pozytywnych korzyści, widocznych zarówno w obszarze zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.
Posiadanie zwierzątka uczy odpowiedzialności, dlatego warto zachęcać malucha do karmienia, sprzątania i zabawy z pupilem. Dzieci, które w dzieciństwie troszczyły się o zwierzątko, wyrastają na ludzi bardziej odpowiedzialnych i uważnych na potrzeby innych.
Kontakt ze zwierzęciem rozwija w dziecku empatię, kształtuje wrażliwość i zmniejsza skłonność do agresji. Zwierzęta pomagają maluchom radzić sobie w trudnych i nerwowych sytuacjach, są buforami stresu. Bezwarunkowa miłość, jaką oferują, podwyższa poziom hormonów szczęścia.
Udowodniono, że dzieci mające kontakt z psami lub kotami są bardziej odporne na choroby i rzadziej chorują. Wpływ ma na to kontakt z bakteriami lub wirusami, które mobilizują organizm do wytwarzania przeciwciał. Badania dowodzą, że maluchy, które mają regularny kontakt ze zwierzętami, rzadziej zmagają się z alergiami. Alergeny zwierzęce i zanieczyszczenia znajdujące się na sierści pozytywnie wpływają na układ immunologiczny.
Obecność czworonoga w domu zachęca do większej aktywności fizycznej, a tym samym dzieci rzadziej zmagają się z nadwagą lub otyłością, mają bliższy kontakt z naturą i lepiej poznają otaczający świat. Obcowanie z przyrodą sprawia, że dzieci są zdrowsze, szczęśliwsze i spokojniejsze.
Kiedy najlepiej kupić dziecku pupila?
Czworonogi są najlepszymi przyjaciółmi dorosłych i dzieci, a zalet płynących z ich posiadania jest mnóstwo. Z tego też powodu wielu rodziców zastanawia się, kiedy najlepiej kupić dziecku zwierzątko. Małego pieska czy kotka można podarować już maluchowi, warto jednak pamiętać, że zwierzę nie jest zabawką, a opieka nad nim zajmuje sporo czasu. To także dodatkowe wydatki, których nie jesteśmy w stanie uniknąć. Nie jest tajemnicą, że opieka nad niemowlakiem wielu rodzicom przysparza wielu kłopotów, a dołożenie do tego czworonoga nie zawsze okazuje się dobrym pomysłem. Czasem warto poczekać, aż dziecko trochę podrośnie, stanie się bardziej samodzielne i choć częściowo przejmie opiekę nad nowym członkiem rodziny. Choć przedszkolak nie wyjdzie z psem na spacer, to może dosypywać karmy czy wlewać wodę, dzięki czemu uczy się odpowiedzialności.
Nawet jeśli nasza decyzja o zakupie zwierzątka dla dziecka ma podłoże wyłącznie wychowawcze, to my podejmujemy decyzję i to my ponosimy odpowiedzialność za zwierzę w domu. Nawet 10-12-latek nie wyręczy nas całkowicie przy czynnościach pielęgnacyjnych, weterynarz nie będzie rozmawiał o chorym zwierzęciu z dzieckiem i to my będziemy zazwyczaj wyprowadzać je na poranne i wieczorne spacery.
Jakie zwierzątko do małego mieszkania?
Nie wszystkie zwierzęta dobrze będą czuły się w małym mieszkaniu w bloku. Jakie zwierzątko domowe dla dziecka kupić? Jeśli zdecydujemy się na psa, najlepsze będą nieduże rasy o dość krótkich łapach. Najbardziej polecanymi rasami psów do małego mieszkania są york, pinczer miniaturowy, maltańczyk czy pudel miniaturka. Idealnym zwierzątkiem jest również kot, królik miniaturka, świnka morska, rybki, żółw. Niektórzy decydują się na zakup np. jaszczurki czy węża, jednak nie są to chyba najodpowiedniejsze zwierzęta dla małych dzieci.
Niestety, dzieci coraz częściej zmagają się z alergiami i wówczas nie możemy pozwolić sobie na posiadanie każdego pupila. Jakie zwierzątko dla dziecka alergika będzie najlepsze? Bezpiecznymi zwierzętami dla alergików są nie tylko rybki, żółwie czy jaszczurki, ale także psy, które mają włosy zamiast sierści lub koty niemające sierści, np. sfinks, devon.
Coraz więcej badań dowodzi, że dzieci z autyzmem stają się spokojniejsze i rzadziej wpadają w złość w obecności zwierząt. Jakie zwierzę dla dziecka z autyzmem kupić? Najbardziej korzystny wpływ na rozwój i funkcjonowanie autystycznych dzieci mają psy. Dogoterapia jest jedną z zalecanych terapii.
Jakie zwierzątko do domu z podwórzem?
W tym przypadku wybór jest o wiele większy, ale wcale nie prostszy. Posiadacze podwórka mogą pozwolić sobie na zakup niemalże każdego pupila, jednak chyba najczęściej decydują się na średniego lub dużego psa, który potrzebuje miejsca do wybiegania. Czasami biorą do domu także kota.
Współdzielenie mieszkania z dużym czworonogiem nie jest dobrym pomysłem, jednak pies na podwórku to dobre rozwiązanie. Nie można jednak dopuścić, by zwierzę poczuło się ważniejsze od dziecka i zaczęło nad nim dominować. Czasem duże psy traktują małe dzieci jak szczeniaki i próbują przejąć nad nimi władzę, dlatego już od samego początku powinniśmy wyznaczyć jasne dla czworonoga granice.