Ibuprofenem można leczyć gorączkę i ból u dzieci z COVID-19 /fot. iStock Ibuprofenem można leczyć gorączkę i ból u dzieci z COVID-19 /fot. iStock

Ibuprofenem można leczyć gorączkę i ból u dzieci z COVID-19

Koronawirus nie pyta o wiek – ze statystyk wynika, że globalna pandemia COVID-19 dotyczy wszystkich grup wiekowych, choć dzieci chorują rzadziej niż dorośli, a w większości przypadków przebieg kliniczny zakażenia jest skąpo- lub bezobjawowy. Według rekomendacji „GORĄCZKA u dzieci – reKOMendacje PostępowaniA w praktyce lekarza podStawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GORĄCZKA” zarówno ibuprofen, jak i paracetamol stanowią opcję leczenia gorączki u dzieci zakażonych koronawirusem.

Spis treści:

Leczenie COVID-19 u dzieci 

Mimo że dzieci na COVID-19 zapadają znacznie rzadziej niż dorośli, a w 80–90 proc. przechodzą zakażenie łagodnie, to u części z nich obserwuje się ciężki przebieg choroby, potwierdzono również zgony w najmłodszej grupie wiekowej. U dzieci objawami choroby są: gorączka, suchy kaszel, katar, ból gardła oraz zmęczenie. W 10 proc. przypadków mogą wystąpić biegunka lub wymioty. Rzadziej mają miejsce duszności bądź niedotlenienie czy wieloukładowy zespół zapalny czasowo związany z COVID-19.

Dzieci zwykle leczy się objawowo – leki podawane dorosłym, takie jak osocze ozdrowieńców, tocilizumab czy remdesiwir w przypadku najmłodszych mają ograniczoną dostępność. Objawowe leczenie zakażenia koronawirusem polega na podawaniu dzieciom leków przeciwgorączkowych, częstym nawadnianiu organizmu, a także na odpoczynku.

Ibuprofen a koronawirus

W przypadku wystąpienia gorączki produktem dostępnym bez recepty, który można podać dzieciom już od 3. miesiąca życia, jest ibuprofen z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Podawanie ibuprofenu wynika z najnowszych rekomendacji wszechstronnego grona ekspertów: Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej i Terapii, którzy opracowali pierwsze w Polsce zalecenia postępowania w przypadku gorączki u najmłodszych.

Z publikacji „Gorączka u dzieci – reKOMendacje PostępowaniA w praktyce lekarza podStawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GORĄCZKA” 2021 wynika bezsprzecznie, że pomimo początkowych obaw opartych na przesłankach teoretycznych oraz bezpodstawnych doniesieniach w mediach społecznościowych nie ma dowodów na to, że stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym ibuprofenu, nasila przebieg zakażenia koronawirusem.

Bezpieczeństwo podawania ibuprofenu w przebiegu COVID-19 zostało potwierdzone m.in. przez liczne towarzystwa międzynarodowe. Nie istnieją przesłanki, które wskazywałyby, że osoby z potwierdzonym lub podejrzewanym COVID-19 mają gorsze wyniki leczenia przy stosowaniu ibuprofenu (albo innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która 17 marca 2020 roku poinformowała, że pacjenci z COVID‐19 powinni unikać przyjmowania ibuprofenu, wycofała się z tych zaleceń na podstawie bieżących doniesień naukowych.

Leki przeciwgorączkowe u dzieci – jak podawać?

Ibuprofen działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Według ekspertów dzieci z potwierdzonym lub podejrzewanym zakażeniem koronawirusem powinny być leczone zgodnie z przyjętymi wytycznymi, które mogą obejmować stosowanie ibuprofenu i paracetamolu, jeżeli jest to wskazane klinicznie. Nie zaleca się natomiast stosowania ibuprofenu i paracetamolu w połączeniu albo naprzemiennie (z wyjątkiem określonych sytuacji, o których powinien zdecydować lekarz).

W przebiegu zakażenia koronawirusem lub w przypadku jego podejrzenia dzieciom należy podawać leki przeciwgorączkowe zgodnie z obowiązującymi zaleceniami dawkowania. Dawkę należy zawsze dostosować do wagi dziecka – to bardzo ważna informacja dla rodziców i opiekunów, którzy często sugerują się wiekiem dziecka podanym w tabelkach na opakowaniu preparatu oraz w ulotce. Dane dotyczące wieku umieszczone są tam wyłącznie orientacyjnie.

Dawkowanie: ibuprofen

U dzieci o masie ciała poniżej 40 kg:

  • Zalecana dawka ibuprofenu stosowana doustnie to 5–10 mg/kg masy ciała podawana co 6–8 godzin (maks. 30 mg/kg masy ciała na dobę).
  • Zalecana dawka ibuprofenu stosowana doodbytniczo to 10 mg/kg masy ciała podawana co 6–8 godzin (maks. 30 mg/kg masy ciała na dobę).

U dzieci o masie ciała 40–50 kg lub wyższej, powyżej 12. roku życia i u dorosłych:

  • Zalecana dawka ibuprofenu stosowana doustnie to 200–400 mg co 4–6 godzin (maks. 1600 mg/dobę).
  • Zalecana dawka ibuprofenu stosowana doodbytniczo to 200–400 mg co 4–6 godzin (maks. 1600 mg/dobę).

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

Dawkowanie: paracetamol

U dzieci o masie ciała poniżej 40 kg:

  • Zalecana dawka paracetamolu stosowana doustnie to 15 mg/kg masy ciała podawana co 4 godziny (maks. 60 mg/kg masy ciała na dobę).
  • Zalecana dawka paracetamolu stosowana doodbytniczo to 15 mg/kg masy ciała podawana co 4–6 godzin (maks. 60 mg/kg masy ciała na dobę).

U dzieci o masie ciała 40–50 kg lub wyższej, powyżej 12. roku życia i u dorosłych:

  • Zalecana dawka paracetamolu stosowana doustnie to 750–1000 mg co 4–6 godzin (maks. 4000 mg/dobę).
  • Zalecana dawka paracetamolu stosowana doodbytniczo to 750–1000 mg co 4–6 godzin (maks. 4000 mg/dobę).

Paracetamol wymaga regularnego podawania co 4 godziny, nie przekraczając dawki 60 mg/kg masy ciała na dobę.

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Uwaga! Osoby, które są już leczone niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, nie powinny przerywać ich przyjmowania z obawy przed COVID-19. „Podobnie jak w przypadku każdego leku, korzyści i ryzyko znanych działań niepożądanych należy rozważyć indywidualnie i stosować leki z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań do ich stosowania” – podkreślają eksperci rekomendacji „KOMPAS GORĄCZKA”.

Źródła:

Doniec Z, Jackowska T, Sybilski A, Woroń J, Mastalerz-Migas A. Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GORĄCZKA. Fam Med Prim Care Rev 2021; 23(1), doi: https://doi.org/10.5114/

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź