Co to jest i jak się objawia kaszel krtaniowy u dziecka? Co to jest i jak się objawia kaszel krtaniowy u dziecka? / Adobe Stock

Co to jest i jak się objawia kaszel krtaniowy u dziecka?

Kaszel krtaniowy jest charakterystyczny, przypomina szczekanie psa. Często pojawia się nagle, zdrowe dziecko budzi się w nocy z kaszlem. Nie powinnyśmy go bagatelizować, szczekający kaszel u dziecka może iść w parze z dusznościami. Co na kaszel krtaniowy podać?

Spis treści:

Szczekający kaszel u dziecka – co go wywołuje?

Kaszel krtaniowy związany jest ze zwężeniem światła krtani, do którego dochodzi w przebiegu wirusowych infekcji dróg oddechowych. Najczęstszą przyczyną szczekającego kaszlu jest podgłośniowe zapalenie krtani, jednak może on być spowodowany także wadami anatomicznymi krtani (jak wrodzone deformacje chrząstek krtaniowych czy wiotkość krtani) lub obecnością ciała obcego w krtani.

Podgłośniowe zapalenie krtani rozwija się w sposób gwałtowny – zdrowe lub podziębione dziecko budzi się w nocy, intensywnie kaszląc. Inne objawy krupu wirusowego to świst wdechowy (tzw. stridor), chrypka czy duszność wdechowa. Najczęściej chorują dzieci między szóstym miesiącem a piątym rokiem życia, niekiedy choroba ma charakter nawracający.

Jak rozpoznać krtaniowy kaszel u malucha?

Kaszel krtaniowy jest charakterystyczny, przypomina szczekanie psa lub dźwięki wydawane przez fokę. To suchy, ciężki do opanowania kaszel, który pojawia się w nocy lub nad ranem. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałaś z nim do czynienia, bez przeszkód odróżnisz kaszel krtaniowy od „zwykłego” suchego kaszlu.

Skąd się bierze i jak leczyć mokry kaszel u dzieci?

Polecamy

Skąd się bierze i jak leczyć mokry kaszel u dzieci?

Mokry kaszel u dzieci sprawia sporo problemów. Nie zawsze daje się łatwo rozpoznać i zwykle niepokoi, głównie dlatego, że może zapowiadać poważną infekcję, np. zapalenie płuc. Skąd bierze się mokry kaszel u dziecka, jak go rozpoznać i kiedy skonsultować z pediatrą? Podpowiadamy!

Czytaj

Co na kaszel krtaniowy u dziecka będzie najlepsze?

Leczenie zależy od przyczyny kaszlu krtaniowego – czy jest wywołane chorobą, budową anatomiczną czy ciałem obcym. Pojawienie się szczekającego kaszlu wymaga konsultacji lekarskiej – jeśli objawy są ciężkie, duszność jest nasilona, powinnyśmy wezwać pogotowie. Doraźnie może pomóc uspokojenie dziecka (nerwy mogą dodatkowo utrudniać oddychanie) oraz otworzenie okna lub wyjście na zewnątrz – pomocne jest oddychanie chłodnym powietrzem (w ciepłe miesiące rozwiązaniem może być oddychanie powietrzem z lodówki).

W przypadku wad anatomicznych czy ciała obcego niezbędna może się okazać operacja. Gdy szczekający kaszel jest objawem podgłośniowego zapalenia krtani, najczęściej wystarczy leczenie objawowe. Gdy pojawiają się duszności, lekarz najpewniej zleci włączenie glikokortykosteroidów. W przypadku nasilonych objawów konieczna może być tlenoterapia lub podanie adrenaliny.

Domowe sposoby na kaszel krtaniowy

Szczekający kaszel, który jest objawem podgłośniowego zapalenia krtani, możemy łagodzić domowymi sposobami. To:

  • nawilżanie pomieszczeń, w których przebywa dziecko (np. za pomocą elektrycznych nawilżaczy powietrza, mokrych ręczników czy nawilżaczy montowanych na kaloryferze),
  • dbanie o odpowiednią temperaturę pomieszczeń, w których przebywa dziecko (nie powinno być zbyt gorąco) oraz częste ich wietrzenie,
  • picie dużej ilości płynów (dzieci karmione piersią przystawiamy częściej),
  • inhalacje (możemy wykorzystać po prostu miskę z ciepłą wodą – nie używamy wrzątku, nie chcemy poparzyć dziecka) lub nebulizacje z soli fizjologicznej,
  • unikanie czynników drażniących, takich jak dym papierosowy.

Syrop na kaszel krtaniowy u dzieci – kiedy powinnaś po niego sięgnąć?

Podgłośniowe zapalenie krtani – chociaż zaczyna się dość niespodziewanie – najczęściej ma łagodny przebieg, a kaszel krtaniowy szybko ustępuje. Ulgę dziecku może przynieść syrop na kaszel krtaniowy. To po prostu syrop na kaszel suchy, który pomoże zahamować odruch kaszlu. Nie powinnyśmy jednak sięgać po niego na własną rękę, decyzję o jego podaniu i dobór właściwego środka zostawmy lekarzowi.

Źródła:

  1. Sybilski A.J, Zespół krupu – najważniejsze pytania i odpowiedzi, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2019, 15 (1), 6-11.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź