Ból gardła u dzieci – przyczyny i przebieg\ IStock

Ból gardła u dzieci – przyczyny i przebieg

Ból gardła u dzieci to częsta dolegliwość, która najczęściej towarzyszy infekcjom wirusowym. Może mieć także związek z zakażeniem bakteryjnym lub przesuszeniem błon śluzowych w jamie ustnej. Niezależnie od przyczyny, powinnyśmy łagodzić dolegliwości, aby ulżyć maluszkowi. Co na ból gardła u dziecka sprawdzi się najlepiej?

Spis treści:

Ból gardła u dziecka – co jest przyczyną?

Przyczyną bólu gardła najczęściej są infekcje wirusowe, wywołane m.in. przez rinowirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy oraz grypy. Rzadziej ból gardła spowodowany jest zakażeniem bakteryjnym – w tym przypadku zazwyczaj mamy do czynienia ze Streptococcus pyogenes, paciorkowcem wywołującym anginę. Ból gardła może być także efektem podrażnienia i przesuszenia błon śluzowych – na skutek intensywnego kaszlu czy oddychania przez usta podczas uporczywego kataru. Może mieć także związek z urazem (np. oparzeniem).

Przyczyną bólu gardła może być także:

  • alergia,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • przerost migdałków,
  • wysuszona śluzówka (na skutek suchego powietrza w mieszkaniu, przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu czy biernego palenia).

Jak przebiega ból gardła u malucha?

Ból gardła u niemowlaka może być trudny do rozpoznania. Maluch nie powie nam, że coś go boli – będzie marudny, niespokojny, nie będzie chciał jeść, a podczas przełykania będzie się krzywił. Bólowi gardła często towarzyszą inne objawy związane z infekcją wirusową (jak kaszel, katar, ból mięśni czy gorączka) – jeśli dziecko jest przeziębione, sprawdźmy, czy błona śluzowa gardła i migdałków podniebiennych nie jest zaczerwieniona i rozpulchniona, czy nie ma białego nalotu.

Ból gardła u rocznego dziecka musimy wyłapać my, starsze dziecko zapewne samo poinformuje nas o dolegliwościach. Ból gardła może mieć różne nasilenie i charakter – to m.in. uczucie pieczenia czy drapania w jamie ustnej, ból podczas przełykania lub ból, który całkowicie uniemożliwia połykanie. 

Ból gardła o charakterze wirusowym ustępuje samoistnie, dolegliwości bólowe dokuczają około tydzień.

Ból gardła u niemowlaka - przyczyny i leczenie

Polecamy

Ból gardła u niemowlaka - przyczyny i leczenie

Ból gardła u niemowlaka nie należy do rzadkości. Niemowlę nie może jednak zakomunikować, że dolega mu ból gardła. Dlatego rodzice muszą być wyczuleni na takie objawy bólu gardła u niemowlaka jak drażliwość, ślinotok, spadek apetytu. Leczenie bólu gardła u niemowlaka zależy od przyczyny dolegliwości – inne jest postępowanie w przypadku wirusowego i bakteryjnego zapalenia gardła.

Czytaj

Co na bolące gardło dla dziecka?

Gardła nie leczymy na własną rękę – powinnyśmy udać się do lekarza pediatry, który ustali przyczynę bólu i powie, jak powinno wyglądać leczenie. Z racji tego, że ból gardła najczęściej wywoływany jest przez wirusy, podstawą jest leczenie objawowe. Stosuje się środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Pomocne będą także preparaty działające miejscowo – mają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne lub miejscowo znieczulające. Wybór uzależniony jest od wieku dziecka – ma on znaczenie nie tylko w doborze substancji czynnej, ale i formie medykamentu. Dla najmłodszych sięgniemy po spray lub syrop na ból gardła, zrezygnujemy z tabletek do ssania czy z płukanek na gardło.

Bakteryjne zapalenie gardła i migdałków wymaga podania antybiotyku.

Co na ból gardła u dziecka? Jak jeszcze możemy mu pomóc? Warto zadbać o nawilżenie błony śluzowej – jedno to podawanie dużej ilości płynów, drugie – odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Pomocne będą także:

  • inhalacje lub nebulizacje,
  • pokarmy niepodrażniające gardła,
  • oszczędzanie głosu (ale unikanie szeptania),
  • u starszych dzieci – płukanie gardła (np. wodą z solą).

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź