Andrzejki w przedszkolu/fot. iStock Andrzejki w przedszkolu/fot. iStock

Andrzejki w przedszkolu

Andrzejki to tradycyjny wieczór wróżb w nocy z 29 na 30 listopada. Współcześnie andrzejkowe wróżenie schodzi na drugi plan. Zamiast tego celebrowane są imprezy i spotkania towarzyskie. Jak wyglądają andrzejki dla przedszkolaków? Sprawdzamy.

Spis treści:

Andrzejki w przedszkolu – jak wyglądają?

Dziś, kiedy zanikł już pierwotny, matrymonialny charakter wróżb andrzejkowych, podchodzi się do nich z przymrużeniem oka. Dlatego taką zabawę można zaproponować wszystkim: i starszym, i najmłodszym. Już przedszkolaki uwielbiają wszelkie uroczystości i zmiana codziennej rutyny.

Andrzejki w przedszkolu to przede wszystkim zabawa. Jednak powinna się różnić od pozostałych imprez okolicznościowych. Warto wprowadzić elementy tradycji i ludowych zwyczajów. Nie może także oczywiście zabraknąć tradycyjnego lania wosku.

Jak zrobić dekoracje na andrzejki w przedszkolu? Istotnym elementem powinna być odpowiednia aranżacja sali, gdzie odbywa się zabawa andrzejkowa – klucze, świece (oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa!), odrobina mrocznych, magicznych i czarodziejskich akcentów. W połączeniu z jesiennymi listopadowymi dekoracjami można stworzyć ciekawą, niecodzienną i zarazem tajemniczą atmosferę. Ważnym symbolem andrzejkowym jest jabłko, które wykorzystuje się w wielu wróżbach. To stary symbol życia i długowieczności, urodzaju, jesieni i jej darów, kojarzony także z miłością i dostatkiem.

Przygotowując dekoracje na andrzejki w przedszkolu, można nieco „pożyczyć” z obchodów Halloween. Czarownice czy czarne koty, a także tajemnicze atrybuty kojarzone z czarami, np. fiolki, kociołki, a nawet pajęczyny – to dobry pomysł na udekorowanie sali andrzejkowej. W końcu między wróżbami a czarami jest cienka granica! A do wróżb możemy używać również niektórych „magicznych” akcesoriów.

Moim zdaniem najważniejsze w andrzejkowej zabawie jest to, aby dzieci poznały genezę obrzędów andrzejkowych, obyczaje ludowe, legendy o andrzejkach i wróżby. W ostatnich latach święta takie, jak Halloween właściwie już się u nas zadomowiły, a Boże Narodzenie jest bardziej komercyjne niż tradycyjne. Dlatego ważne, aby chronić naszą kulturę, tradycje, aby dzieci poznawały polskie zwyczaje ludowezwraca uwagę pedagożka i logopedka Kinga Nakielska.

Przebrania na andrzejki

Przedszkolaki uwielbiają się przebierać przy każdej okazji. Czy na andrzejki w przedszkolu można się przebierać? Oczywiście! Tak jak w sali powinna znaleźć się stosowna dekoracja, tak też uczestnicy mogą zmienić swój codzienny wygląd.

Na bal andrzejkowy dla dzieci doskonałe będą stroje czarownic i czarnoksiężników. Jednak jeśli twoja pociecha będzie chciała w tym dniu być motylkiem, księżniczką, piratem lub superbohaterem – to czemu nie? Najważniejsze, żeby zabawy na andrzejki w przedszkolu upływały w pogodnej atmosferze. Przebrania na andrzejki mogą być więc dowolne, byleby były wygodne i nie krępowały ruchów w tańcu – którego na balu andrzejkowym nie może zabraknąć.

Na imprezie andrzejkowej nie może zabraknąć muzyki. Polecane piosenki na andrzejki w przedszkolu to Listopad, gdy już kończy dzień, Zebrała się nasza gromada, gdy już wieczór zapada oraz Andrzejkowe mamy święto.

Wróżby andrzejkowe

W scenariuszu na andrzejki w przedszkolu nie może zabraknąć wróżb. Podpowiemy kilka prostych i opartych na tradycji wróżb andrzejkowych. Bardzo ważne jest przekazanie, jakie są źródła historyczne tego zwyczaju.

Oto lubiane przez dzieci andrzejkowe wróżby w przedszkolu:

  • Lanie wosku przez klucz – doskonała zabawa, pobudzająca wyobraźnię. Żaden scenariusz na andrzejki w przedszkolu nie może obyć się bez lania wosku. Ponieważ trzeba zachować bezpieczeństwo w kontakcie z gorącym woskiem, dobrze skorzystać z dużego tekturowego klucza zamiast małych prawdziwych kluczyków. To świetna zabawa odgadywanie z całą grupą, co przedstawia figurka z lanego wosku. Dzieci mają wyobraźnię, a ich interpretacje bywają niezwykle ciekawe i zabawne.
  • Układanie butów, tzw. wyścig butów od ściany do ściany. Ustawianie butów jeden za drugim sprawia dzieciom ogromną radość.
  • Losowanie karteczek z obrazkami – mogą symbolizować np. wróżbę, jaki zawód dzieci będą wykonywać w przyszłości. Ciekawym pomysłem jest wrzucenie symboli, a nie dosłownych obrazków. Mamy wtedy kolejny temat do wspólnej dyskusji i zabawy.
  • Serce z wypisanymi imionami, które dzieci nakłuwają od drugiej strony. Trafione imię to oczywiście imię domniemanego przyszłego ukochanego lub ukochanej.
  • W scenariuszu andrzejkowej zabawy w przedszkolu nie może zabraknąć jabłek. Wróżba polega na obraniu owocu tak, by z jak najdłuższej skórki odczytać później kształt. W zależności od wieku i umiejętności dzieci można pozwolić na próbę samodzielnego obierania.
  • Wśród andrzejkowych wróżb w przedszkolu warto wymienić także losowanie przedmiotów spod kubeczków, np. obrączka symbolizuje ślub, autko – podróż, moneta – bogactwo (wybieramy dla dzieci wróżby optymistyczne, bez tych „pechowych”).
  • Choć ciasteczka z wróżbą nie należą do polskiej tradycji, ale cieszą się dużym powodzeniem wśród dzieci. Dlatego mogą być wykorzystane podczas andrzejek.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź