Spis treści:
Rodzice, którzy tyle co powitali na świecie swoje pierwsze dziecko, stają przed ogromnym wyzwaniem, które wiąże się z niepokojem. Każdego sygnału, że coś jest nie tak, jak powinno, muszą uczyć się samodzielnie. Czy kolor stolca u noworodka ma znaczenie? Kiedy warto skonsultować się z lekarzem? Czy zielona kupka u niemowlaka to powód do zmartwień?
Zielona kupka u niemowlaka – co oznacza?
Przeglądanie zawartości pieluchy noworodka to jedna z podstawowych czynności świeżo upieczonych rodziców. Kolor, konsystencja i zawartość kupki dostarcza im informacji, czy z organizmem dziecka jest wszystko w porządku. Dlatego warto wiedzieć, że zielona kupka u niemowlaka to najczęściej nic poważnego. Szczególnie normalne jest to w pierwszych dniach życia. Wynika to z tego, że jelita przechodzą wówczas proces oczyszczania się z resztek po przetrawionych wodach płodowych. Dziecko wydala tzw. kupki przejściowe, które faktycznie mogą mieć kolor zielonkawy z domieszką brązu czy żółci.
Zielona kupka u niemowlaka – przyczyny
Zdarza się, że stolec dziecka ma nietypowy kolor po kilku tygodniach od urodzenia, kiedy faza przejściowa powinna już minąć. Co może być przyczyną zielonej kupki u niemowlaka? Oto kilka z nich:
Zielona kupka u niemowlaka – kiedy zgłosić się do lekarza?
Nagła zmiana koloru stolca świadczy o kondycji zdrowotnej człowieka. Wszelkie odchylenia od normy zarówno pod względem barwy, jak i konsystencji powinny wzbudzić niepokój. Jeśli rodzice dziecka nie są w stanie samodzielnie zweryfikować, co wpływa na zmianę koloru kupki, warto skonsultować się z lekarzem. Co więcej, jeśli nieprawidłowej barwie będzie towarzyszyć krew, śluz, kolka, gorączka, biegunka czy też zaparcia, należy niezwłocznie zasięgnąć opinii specjalisty.
Zielona kupka u niemowlaka może być spowodowana przez różne czynniki. Rodzice malucha nie powinni wpadać w panikę, tylko obserwować dziecko, a w razie potrzeby udać się do lekarza prowadzącego maluszka. Warto pamiętać, że obserwacja jak funkcjonuje organizm małego człowieczka, jest kluczowa w jego prawidłowym rozwoju. Dlatego też w razie jakichkolwiek nieprawidłowości należy szybko reagować.