Spis treści:
Zaparcia u noworodka występują raczej sporadycznie. Maluszki, które są karmione piersią, mają o wiele mniejsze problemy z zaparciami, niż te, którym podaje się mleko modyfikowane. Z czego to wynika?
Mleko, które pochodzi od mamy, posiada różne rodzaje dobrych bakterii, które wspomagają prawidłową pracę jelit — w efekcie są one sobie w stanie poradzić z rozkładem tłuszczów, białek, a nawet węglowodanów. Noworodki wypróżniają się często, a ich stolce są miękkie i zazwyczaj nie sprawiają żadnych problemów. W mleku każdej mamy znajduje się wyjątkowy składnik, jakim jest hormon motylina — dzięki jego obecności znacznie przyspiesza się proces przemiany materii i nie jest on problematyczny dla malucha. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wspomniane zaparcia u noworodka się pojawią? Jak radzić sobie z zaparciami u noworodka? W jaki sposób udzielić mu pomocy?
Zaparcia u noworodka – jak sobie z nimi radzić?
Przez pierwsze miesiące życia nasz noworodek, który jest karmiony tylko mlekiem matki nie powinien mieć większych problemów z wypróżnianiem. Jeśli jednak u młodszych niemowlaczków zaobserwuje bardzo duże albo przeciwnie — bardzo małe i twarde stolce — warto zastanowić się nad tym, czy nie są one właśnie wynikiem zaparć. Istnieje teoria mówiąca o tym, że najmłodsi, którzy spożywają tylko mleko od mamy, a przy tym cierpią na zaparcia — być może otrzymują tego pokarmu za mało. W takiej sytuacji warto zwiększyć podawaną dawkę mleka albo częstotliwość podawania.
Zaparcia u noworodka – leczniczy masaż
Jeżeli zaobserwujemy zaparcia u noworodka, możemy mu bardzo łatwo pomóc. Przynoszącym ulgę rozwiązaniem jest wykonanie delikatnego masażu brzuszka, który jest bardzo pomocny w takiej sytuacji. Masaż brzuszka działa relaksująco i korzystnie wpływa na przemianę materii u noworodków. Masowanie najlepiej rozpocząć od pępka, wykonując przy tym koliste ruchy. Ruchy te powinny być zgodne z ruchem standardowego zegarka. Podczas masażu noworodka warto zwrócić uwagę na jego reakcję — łatwo odczytamy, że nasz szkrab jest zadowolony. Jeśli jego reakcja będzie negatywna — wskazane jest przerwanie masażu i np. zastosowanie innej techniki.
Drugą polecaną metodą na zaparcia u noworodka jest wykonanie klasycznego rowerku. Na czym polega te technika? Należy po prostu poruszać nóżkami najmłodszego w taki sposób, w jaki ruszamy podczas jazdy na rowerze. Maluch musi oczywiście pozostawać wtedy w pozycji na plecach. Ruchy, które swoim wyglądem przypominają jazdę na rowerze, sprawiają, że uaktywniają się mięśnie żołądka, które bardzo delikatnie naciskają na jelita. Te pobudzone do pracy — wspomagają lepszą przemianę materii, a co za tym idzie — ustępują dolegliwości pokarmowe naszej pociechy. Inną polecaną metodą w walce z zaparciami u noworodka jest podawanie maluchowi przegotowanej oraz przestudzonej wody. Jej obecność w organizmie dobrze wpłynie na uporczywy problem zaparć. Wspomniany wcześniej masaż brzuszka noworodka może także być wykonywane podczas ciepłej i relaksującej kąpieli.
Zaparcia u noworodka a mleko modyfikowane
Z problemem zaparć u noworodków znacznie częściej borykają się rodzice, którzy karmią malucha mlekiem modyfikowanym. Pojawiający się problem zaparć jest bardzo często wynikiem nieprawidłowo przegotowanego mleka. Jeżeli zaobserwujemy, że dziecko jest niespokojne podczas oddawania stolca, a jego brzuch jest nieprzyjemnie twardy, warto zwrócić uwagę na sposób przegotowywania mleka. Jeśli zmiana jego podgrzewania nie pomoże, być może warto podawać mu zupełnie inny produkt, na który organizm nie będzie reagował w taki negatywny sposób.
Chociaż zaparcia u noworodka pojawiają się zazwyczaj rzadko — zdecydowanie warto znać niezwykle skuteczne metody, które w razie czego pomogą pozbyć się tego nieprzyjemnego i uporczywego dla maluchów oraz ich rodziców problemu. Wykonując odpowiedni masaż brzuszka naszej pociechy, nawadniając organizm i wreszcie — zmieniając formę przygotowania mleka modyfikowanego — pomożemy malcowi pozbyć się wszelkich dolegliwości trawiennych, które u niego występują.