Niemowlę Ząbkowanie u dziecka – jak rozpoznać?/ Zdjęcie: iStock

Ząbkowanie u dziecka – jak rozpoznać?

Spis treści:

Czas, kiedy dziecko zaczyna ząbkować, jest trudny zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Ślinienie się, gorączkowanie, rozdrażnienie, branie wszystkiego do buzi… Proces ten może mieć różne objawy i przebieg. Jak rozpoznać ząbkowanie? Jak uśmierzyć ból, który mu towarzyszy? Kiedy się zaczyna i ile trwa ząbkowanie dziecka?

Ząbkowanie – to warto wiedzieć

Ząbkowanie to proces, kiedy pojawiają się pierwsze ząbki u dziecka, które nie tak dawno przyszło na świat. Nie istnieje zależność, która tłumaczyłaby, kiedy może się rozpocząć. Czasem ząbkowanie zaczyna się już w trzecim miesiącu życia i może trwać aż do 3 roku życia, kiedy to wychodzą ostatnie mleczaki. Czasem pierwsze ząbki wychodzą dopiero po pół roku i kolejne w krótkim odstępie czasu. U każdego malucha jest to indywidualne. Nie należy sugerować się początkiem ząbkowania u innych niemowląt, które przyszły na świat w podobnym czasie. Może być to uwarunkowane chociażby rodzinnie. Dobrze jest więc zasięgnąć informacji, kiedy rodzice dziecka przechodzili przez ten sam proces.

Warto też pamiętać, że ząbkowanie, czyli pojawianie się nowych zębów, nie przebiega zawsze w tej samej kolejności. Najczęściej jako pierwsze pojawiają się dolne jedynki, ale równie dobrze ząbkowanie może rozpocząć się od jedynek na górze. Wszystko to jest kwestią indywidualną i nie powinno budzić niepokoju rodziców.

Ząbkowanie – objawy

Istnieje wiele sygnałów, że zbliża się ząbkowanie u niemowląt, i rodzice z pewnością zauważą zmianę w zachowaniu dziecka. Oto objawy, po których można poznać, że rozpoczęło się ząbkowanie:

Ząbkowanie – sposoby na ból

Nabrzmiałe dziąsła i wyrzynające się zęby powodują u malucha ból. Można go złagodzić na kilka sposobów: od domowych rozwiązań, przez specjalne zabawki do gryzienia, aż po produkty, które są do kupienia w aptece. Jeśli rodzice nie zdążyli zaopatrzyć się w specjalne produkty, dobrą opcją, by przynieść dziecku ulgę, jest masowanie dziąseł palcem. Należy robić to powoli i delikatnie w miejscu, gdzie ma pojawić się ząb.

Rekomendowanym sposobem na zminimalizowanie bólu przy ząbkowaniu jest podanie dziecku do ssania zimnego gryzaka, który jest wypełniony wodą. Dla zwiększenia efektu łagodzenia można go włożyć na kilka minut do lodówki. Inną opcją są specjalne zabawki wypełnione żelem chłodzącym, które maluch może bezpiecznie wkładać do buzi.

Trzecim sposobem na ząbkowanie jest smarowanie dziąseł specjalną maścią lub żelem chłodząco-łagodzącym, który można dostać w każdej aptece. Należy jednak pamiętać, by nie przedawkować leku. Dlatego przed użyciem trzeba zapoznać się dokładnie z ulotką dołączoną przez producenta. Na bolesne ząbkowanie stosuje się także syropy przeciwbólowe, które zawierają paracetamol i ibuprofen w odpowiednio dobranych dawkach.

Ząbkowanie a higiena jamy ustnej

Z tego względu, że w czasie ząbkowania dziecko ma tendencję do wkładania wszystkiego do ust, należy zwrócić szczególną uwagę na czystość i higienę. W związku z tym zabawki, które ma pod ręką maluch, należy myć stosunkowo często. Dodatkowo konieczne jest utrzymanie rączek dziecka w czystości i przecieranie dziąseł nawilżonym okładem. Kiedy już pojawi się pierwszy ząbek, należy myć go specjalną szczoteczką dla dzieci.

Ząbkowanie jest naturalnym etapem w rozwoju dziecka, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Świadomość objawów i wiedza, jak można pomóc maluchowi przejść przez ten proces, jest bezcenna i pozwala zachować spokój.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź