Ząbkowanie — sprawdź, jakich objawów należy się spodziewać przy ząbkowaniu dziecka, a jakie mogą Cię zaskoczyć! Ząbkowanie — sprawdź, jakich objawów należy się spodziewać przy ząbkowaniu dziecka, a jakie mogą Cię zaskoczyć!

Ząbkowanie – objawy typowe i nietypowe. Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?

Spis treści:

Ząbkowanie to moment, którego z pewnością nie przegapi żaden rodzic! Żeby jednak zauważyć je odpowiednio wcześniej, należy zwracać uwagę na objawy ząbkowania. Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?

Ząbkowanie – objawy typowe

Objawy ząbkowania możemy podzielić na typowe i nietypowe. Typowe objawy ząbkowania pojawiają się u większości dzieci. Ząbkowanie może rozpocząć się już w drugim, trzecim miesiącu życia. Najpopularniejszym z pewnością będzie zwiększone ślinienie się. Równolegle mogą występować podrażnienia skóry brody, szyi oraz okolicy ust. Kolejnym popularnym objawem ząbkowania jest wkładanie przedmiotów do ust. Najczęściej, są to przedmioty znajdujące się wokół dziecka – dzieje się tak za sprawą opuchnięcia i nabrzmienia dziąseł. Dziecko reaguje w ten sposób na podrażnienia, chcąc je zwalczyć. Bardzo często, kiedy ząb jest już bliski przebicia się, maluch może odczuwać ból. W takiej sytuacji zalecane jest podawanie środków przeciwbólowych dla dzieci lub skonsultowanie się z lekarzem. Kolejnymi typowymi objawami ząbkowania są złe samopoczucie dziecka oraz problemy ze snem. Dziecko może budzić się lub mieć kłopoty z zaśnięciem. Ząbkowanie objawia się również wzmożonym płaczem.

Oprócz płaczliwości dziecko podczas wyrzynania się ząbków może być rozdrażnione oraz odczuwać niepokój. Zmianę taką można łatwo zauważyć – przeważnie podczas procesu ząbkowania wzrasta temperatura ciała (nawet, do 38 stopni Celsjusza). Gorączka nie jest jednak powodem do niepokoju, a po wyrośnięciu zęba powinna minąć. Temu objawowi ząbkowania towarzyszy czasami też biegunka. W takiej sytuacji należy zbijać gorączkę oraz podawać płyny, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Złe samopoczucie dziecka przeważnie przekłada się też na problemy z jedzeniem. Maluch nie ma apetytu, przez co nie chce ssać butelki z pokarmem lub piersi.

Ząbkowanie – objawy nietypowe

Oprócz typowych objawów ząbkowania, które przeważnie występują u każdego dziecka, istnieje również grupa objawów ząbkowania, które nie są tak często spotykane. Objawów tych można również nie powiązać z ząbkowaniem, co zdarza się rodzicom głównie przy pierwszym dziecku – kiedy nie są jeszcze doświadczeni. Nietypowym objawem ząbkowania mogą być problemy skórne dziecka. Oprócz podrażnień spowodowanych śliną dziecko może mieć wysypkę na brzuchu oraz plecach. Ma ona drobną grudkowatą postać i jest koloru czerwonego. Objawem, który odzwierciedla zmiany zachodzące w organizmie dziecka, jest też zaczerwienienie pupy. Często, objaw ten mylony jest z niewłaściwym użyciem kosmetyków, choć w rzeczywistości zapowiada rychłe wyrzynanie się ząbków.

Nietypowym i wartym uwagi objawem ząbkowania, który może występować wraz z gorączką, jest kaszel oraz katar. Często mylony jest on z infekcją. Jeśli jednak kaszel i katar nie mają łagodnej formy, należy skonsultować się z pediatrą. Do kolejnego, nietypowego objawu ząbkowania można zaliczyć ciągnięcie się dziecka za uszy. Może ono ich dotykać czy drapać się po nich. Objaw ten związany jest z wyrzynaniem się zębów trzonowych. Budowa tych zębów sprawia, że ból promieniuje aż do uszu, które stają się problematyczną częścią ciała dla dziecka. Przemiana w organizmie dziecka może spowodować również łzawienie. Często jest ono mylone z reakcją alergiczną i łatwo jest przeoczyć taki objaw.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź