Zabawki dla niemowlaka - jak wybierać? / iStock Zabawki dla niemowlaka – jak wybierać? / iStock

Zabawki dla niemowlaka – jak wybierać

Niektóre dzieci uwielbiają zabawki pluszowe, inne zaczynają dzień od budowli z klocków, jeszcze inne nie rozstają się z kredkami. Jakie zabawki dla niemowlaka będą najlepsze? Oto kilka podpowiedzi.

Spis treści:

Rola zabawek w życiu dziecka

Na każdym etapie rozwoju dzieciom są potrzebne zabawki. Wraz z dorastaniem zmieniać się będą preferencje zabawy i – co wręcz nieodzowne – także same zabawki. Nie ma jednak wątpliwości, że warto zadbać o dobór najlepszych, aby pomagały maluchowi prawidłowo się rozwijać. Jaka jest rola zabawek?

  1. wspomaganie rozwoju ruchowego, motoryki małej i dużej;
  2. wsparcie w pracy nad emocjami;
  3. pobudzenie kreatywności i twórczości;
  4. pomoc w rozwoju społecznym;
  5. fajnie spędzony czas!

Zabawa samodzielna, z przyjaciółmi czy z rodzicami, z wykorzystaniem odpowiednich zabawek, będzie za każdym razem niezwykłą przygodą.

Zabawki dla niemowlaka – zbytek czy konieczność

Maluch od pierwszych chwil swojego życia odbiera tysiące bodźców i wrażeń zmysłowych. Uczy się świata w każdej sekundzie. Rolą rodziców jest wspieranie go w tym procesie. Dlatego wydaje się, że zabawki dla niemowlaka, które mądrze i sensownie uzupełnią tę codzienność, są wręcz niezbędne.

Liczba dostępnych na rynku zabawek jest bardzo duża – nie wszystkie są jednak wartościowe dla rozwoju dziecka, niektóre mogą wręcz go hamować lub nieprawidłowo kierunkować. Trudność polega więc na tym, by wybrać zabawki wspierające rozwój maluszka, a do tego bezpieczne i pięknie wykonane.

Jakie zabawki dla niemowlaka

Sięgając po zabawki dla najmłodszych czy też szukając upominku na prezent dla świeżo upieczonych rodziców i ich malucha, można skorzystać z listy zabawek. Nasze propozycje to:

  • karuzela montowana do łóżeczka,
  • pałąk z zabawkami, który można przypiąć do wózka lub zabrać w podróż,
  • gryzak,
  • grzechotka dla niemowlaka,
  • mata edukacyjna,
  • miękka piłka lub miękkie klocki,
  • książeczki kontrastowe,
  • sortery,
  • szumiące, uspokajające zabawki.

Gdy mamy w domu starszaka, sprawdzą się także zabawki interaktywne, warto jednak postawić na te wydające naturalne dźwięki i nieświecące nadmiernie dużą liczbą kolorów. 

Grzechotki dla maluszka

Poszukując zabawki dla niemowlaka, chętnie sięgamy po grzechotki, bo dzieci świetnie na nie reagują. Delikatne kolory przykuwają uwagę, a dźwięki, które zabawka wydaje przy każdym ruchu, są interesujące. Z czasem dziecko będzie się uczyć chwytać zabawkę i nią grzechotać. Oczywiście nie raz i nie dwa zabawka wypadnie z niezdarnych jeszcze rączek, z czasem jednak obsługa grzechotek będzie coraz sprawniejsza, a ruchy dziecka bardziej precyzyjne. 

Warto postawić na grzechotki nie tylko stymulujące wzrok i słuch, a także na te wykonane z różnorodnych materiałów – wspiera to rozwój zmysłu dotyku. Poszukując najlepszych grzechotek, zwróćmy uwagę na łatwość ich czyszczenia i możliwość prania w pralce. 

Maskotki dla niemowlaka

Pluszaki to jedne z bardziej lubianych zabawek, choć w pierwszym półroczu życia dziecka cieszą głównie rodziców. Kilkumiesięczne dzieci nie docenią, a nawet nie zauważą nieruchomej, zbyt dużej zabawki. Ogromne pluszowe misie czy lalki są zazwyczaj tylko rekwizytami w dziecięcym pokoju i zbierają kurz. 

Kiedy jednak zastanawiamy się, jakie zabawki będą odpowiednie dla półrocznego dziecka, możemy już brać pod uwagę maskotki z pluszu. Maluch zaczyna powoli przywiązywać się do swoich ulubionych zabawek, a przytulanka może dawać mu poczucie bezpieczeństwa.

Wybór maskotek dla niemowlaka jest ogromny. Warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, wyeliminować te z małymi elementami, takimi jak guziki czy tasiemki, oraz zrezygnować z tkanin syntetycznych czy nadmiernie „włochatych”. Rzetelni producenci zabawek dbają o to, by na metce znalazły się informacje o materiałach wykorzystanych do ich uszycia i wypełnienia. Unikajmy kupowania pluszowych zabawek niewiadomego pochodzenia, a przed podaniem ich dziecku upierzmy je w delikatnym, hipoalergicznym preparacie. 

Zabawki kontrastowe dla niemowląt

W pierwszych 6-8 tygodniach życia niemowlęta widzą tylko wyraziste barwy i kontrastowe desenie. Dopiero po ukończeniu 6 miesięcy dziecko zaczyna powoli rozróżniać kolory i rozpoznawać większe przedmioty. Poprawia się także ostrość widzenia. 

Kiedy chcemy obdarować malucha, zabawki kontrastowe będą świetnym wyborem. Mogą to być zarówno grzechotki czy gryzaki, jak i książeczki lub pojedyncze czarno-białe karty z obrazkami. Z czasem zostaną zastąpione przez kolorowe bajki i czytanki.

Najbardziej polecane zabawki dla półrocznego dziecka

Polecamy

Najbardziej polecane zabawki dla półrocznego dziecka

Jakie zabawki dla półrocznego dziecka będą najbardziej odpowiednie? Jakimi kryteriami kierować się podczas zakupów? Oprócz bezpieczeństwa na pewno warto brać pod uwagę umiejętności – ruchowe i intelektualne – sześciomiesięcznego maluszka i wybierać to, co pomoże mu je rozwijać. Podpowiadamy!

Czytaj

Zabawki edukacyjne dla niemowląt – czym się kierować przy wyborze

Właściwie każda zabawka może być dla malucha źródłem wiedzy. Zabawki edukacyjne wcale nie muszą być interaktywne i przesadnie kolorowe, wręcz przeciwnie – warto uważać, by nie przytłoczyły dziecka. 

Świetnie sprawdzi się mata edukacyjna. Przy okazji ćwiczenia leżenia na brzuszku lub umiejętności chwytania możemy pokazywać niemowlakowi zwierzątka lub opowiadać bajki. Przydadzą się zabawki sensoryczne, na przykład zwierzątka, którym da się naciskać łapki, nos czy ogon. Nazywając je, możemy powoli oswajać dziecko z mową, także w obcym języku. Dla małego dziecka atrakcyjne i edukacyjne będzie wszystko to, co można turlać, rzucać, podnosić, przekładać z miejsca na miejsce. Wszyscy wiemy z doświadczenia, że dziecko zachwyci się najprostszymi kuchennymi akcesoriami, byle dało się nimi stukać, szurać po stole, wysypywać i rozcierać rączkami.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla niemowlaka

Wybierając zabawki dla maluszka, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Umiar – lepiej postawić na jakość niż dużą liczbę zabawek.
  • Różnorodność – warto w dziecięcym pokoiku mieć książeczki, klocki i pluszaki, by móc eksperymentować i tworzyć różne scenariusze zabaw. 
  • Jakość wykonania – zabawki dla dzieci, w tym szczególnie dla niemowląt, muszą spełniać wysokie wymogi jakościowe i być oznaczone stosownymi certyfikatami. Należy także pilnować, by do rączek dziecka nie trafiały zabawki uszkodzone.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź