W jaki sposób przystawić dziecko do karmienia?
Spis treści:
Najważniejsze zasady karmienia piersią
Karmienie piersią jest naturalną czynnością, zatem mogłoby się wydawać, że nie powinno sprawiać żadnej trudności. Faktem jest jednak, że wiele młodych mam ma problem z tym, jak karmić piersią. Wątpliwości dotyczyć mogą nie tylko tego, jak przystawić noworodka do karmienia, ale także tego, jak chwycić pierś i jaką przyjąć pozycję.
Najważniejszy w karmieniu piersią jest spokój. Mama powinna być zrelaksowana, gdyż stres może zaburzać proces laktacji, zmniejszając ilość pokarmu. Ponadto dziecko szybko wyczuwa nastrój mamy i samo stanie się niespokojne. Warto zadbać o odpowiednie miejsce do karmienia, niech będzie to wcześniej przygotowany fotel bądź łóżko. Pozycja do karmienia piersią ma być komfortowa zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Aby zapewnić wygodę, można wykorzystać poduszkę czy wałek do karmienia. Zawsze warto mieć pod ręką coś do picia, podczas dłuższego karmienia piersią mama może poczuć pragnienie.
Karmiąc piersią, należy jak najczęściej przystawiać malucha, zapewnia to pobudzenie laktacji. Zazwyczaj takie karmienie na żądanie wymaga przystawiania malucha od 8 do 12 razy w ciągu doby, uwzględniając jedno lub dwa karmienia nocne.
Jak prawidłowo trzymać pierś?
Aby zapewnić dziecku możliwość wygodnego ssania, ważny jest sposób, w jaki podtrzymujemy pierś. Najlepiej jest chwycić ją w taki sposób, aby cztery palce podtrzymywały pierś od spodu, a kciuk od góry. Wówczas dłoń tworzy wraz z palcami kształt litery C, ściśle obejmując pierś i zapewniając dziecku swobodny dostęp do brodawki. Palcem wskazującym można nakierować brodawkę piersiową do ust malucha.
Jak sprawdzić, czy dziecko jest właściwie przystawione?
Aby ułatwić dziecku ssanie piersi, należy w pierwszej kolejności umożliwić mu całkowite uchwycenie brodawki. Jak przystawić dziecko do karmienia? Główka dziecka powinna być lekko odchylona do tyłu, tak aby nosek znajdował się naprzeciwko brodawki. Następnie należy dotykać brodawką okolicę twarzy maluszka między ustami a noskiem – powinno to spowodować szerokie otwarcie ust u dziecka i odruch szukania brodawki. Gdy dziecko otworzy usta, należy umieścić w nich brodawkę, kierując ją ku podniebieniu malucha, a następnie przybliżyć główkę dziecka do piersi. Nie wolno oczywiście robić tego w sposób gwałtowny, naciskając na główkę.
Aby mieć pewność, że dziecko jest przystawione w prawidłowy sposób, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- mama nie odczuwa bólu brodawki podczas ssania,
- słychać rytmiczne przełykanie pokarmu przez dziecko,
- większa część otoczki brodawki znajduje się w ustach dziecka,
- bródka i nosek malucha przylegają do piersi,
- obie wargi dziecka są wywinięte, a buzia szeroko otwarta.
Wygodne pozycje do karmienia piersią
Podczas karmienia piersią kobieta może przyjąć pozycję siedzącą lub leżącą. Jak przystawić noworodka do karmienia? Jedną z najczęściej przyjmowanych pozycji jest ta siedząca, w której mama przytula dziecko brzuchem do brzucha. W tej pozycji mama swoim przedramieniem podpiera plecki dziecka, a jego główka opiera się w zagłębieniu łokcia kobiety. Inna opcja karmienia piersią w pozycji siedzącej to pozycja krzyżowa – wówczas mama trzyma dziecko ręką przeciwstawną do piersi, którą karmi.
Jak przystawić dziecko do karmienia na leżąco? Jedną z opcji jest pozycja, w której mama leży na wznak, a dziecko leży na niej na brzuchu z głową na wysokości piersi. Karmienie jest możliwe także w pozycji na boku – mama leży bokiem, podpierając głowę na poduszce; maluch leży wzdłuż ciała mamy, oparty na jej ramieniu.
Techniki karmienia piersią
Istnieje kilka technik umożliwiających wygodne karmienie piersią. Pozycja klasyczna jest najchętniej wybierana – mama siedzi wygodnie z poduszką pod plecami, dziecko trzymając na przedramieniu, z główką w zgięciu łokcia i pupą na dłoni. Wariantem pozycji klasycznej jest pozycja krzyżowa – dziecko trzymane jest w ręce przeciwstawnej do piersi, którą jest karmione. Dzięki temu, że główka podtrzymywana jest przez dłoń mamy, taka technika karmienia sprawdza się idealnie u wcześniaków i dzieci z osłabionym napięciem mięśniowym. Kolejna pozycja siedząca to pozycja spod pachy – mama trzyma malucha pod pachą, brzuszek malucha przylega do boku mamy, a nóżki są pod pachą. W takiej pozycji mama może dobrze podtrzymywać główkę malucha i zalecana jest ona po cesarskim cięciu, a także przy wklęsłych brodawkach czy dużym biuście.
Technika karmienia na leżąco jest wybierana bezpośrednio po porodzie, podczas pierwszych karmień, a także podczas karmienia malucha nocą. Zazwyczaj mamy wybierają pozycję leżącą na boku, opierając głowę nie na łokciu, ale na podwyższonej poduszce. Maluszek ułożony jest brzuszek do brzuszka, z główką na wysokości piersi i ciałem opartym na przedramieniu mamy.
Źródła:
- Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, 2020