Temperatura wody do kąpieli noworodka /fot. iStock Temperatura wody do kąpieli noworodka /fot. iStock

Temperatura wody do kąpieli noworodka

Kąpanie maluszka to wyzwanie! Jak trzymać dziecko, aby umyć, ale nie wypuścić z rąk? Ile nalać wody? W jakiej temperaturze kąpać dziecko? To tylko część pytań młodych rodziców. Postaramy się rozwiać wątpliwości!

Spis treści:

Jak przygotować się do kąpieli noworodka?

Pierwszą kąpiel maluszka zacznij od nalania niewielkiej ilości wody do wanienki. Z czasem, gdy poczujesz się pewniej, możesz nalewać więcej wody. 

Jednak te pierwsze kąpiele to duże przeżycie i wielu rodziców czuje się pewniej, jeśli ilość wody jest mniejsza. Pomoże to również uniknąć przypadkowego zachłyśnięcia się maluszka. 

Jaką temperaturę powinna mieć woda? Dzieci kąpiemy w temperaturze zbliżonej do ciepłoty ludzkiego ciała, czyli w przedziale 35-37 st. C. Jak zyskać pewność, że nalana woda jest odpowiednio ciepła? Sprawdzi się tu termometr do wody. Istnieją także wielofunkcyjne urządzenia, które można wykorzystać do zmierzenia temperatury zarówno maluszkowi, jak i w pomieszczeniu czy właśnie w wannie. 

Można spotkać także wanny, które mają wbudowany termometr. Niektórzy polecają starą metodę pomiaru łokciem. Jeśli przy włożeniu łokcia do wody nie poczujemy ani ciepła ani zimna, oznacza to, że temperatura w wannie jest zbliżona do ciepłoty ciała. 

Czy sposób pomiaru temperatury „na łokieć” jest dobrym pomysłem? 

– W przeszłości nie było tak wielu profesjonalnych urządzeń jak obecnie. Jeszcze nie tak dawno matki i babcie nie miały termometrów do kąpieli. Jednak opiekując się dziećmi, musiały ocenić, czy woda jest za gorąca, czy za zimna. Zwłaszcza że ​​w przeszłości często trzeba było podgrzać wodę w garnku do kąpieli dziecka. Sprawdzanie temperatury wody dłonią nie jest dobrym pomysłem. Dłonie są mniej wrażliwe, dlatego że na co dzień są bardziej narażone na zmiany temperatury, jak np. mróz na dworze czy gorąca woda, jeśli myjemy naczynia ręcznie. Łokieć zapewnia jednak względną dokładność pomiaru, a co za tym idzie – bezpieczeństwo dla dziecka. Z biegiem czasu rodzice czują się coraz bardziej swobodnie i coraz bardziej naturalne jest ocenianie, czy woda w wanience maluszka ma odpowiednią temperaturę zwraca uwagę Anna Jankowska, opiekunka medyczna i opiekunka dziecięca.

Istotna jest też temperatura powietrza w miejscu, gdzie kąpiemy dziecko. Niemowlę nie powinno odczuć dyskomfortu po wyjęciu z ciepłej wody. Dobrze więc, jeśli w pokoju lub łazience jest ok. 24-25 st. C. To kilka stopni więcej niż powinno być w pokoju noworodka czy niemowlaka na co dzień. Podczas kąpieli oczywiście unikamy przeciągów.

Jak przygotować się do kąpieli noworodka?

Pierwsza kąpiel po przyjściu do domu ze szpitala powinna mieć miejsce po dwóch, trzech dniach. Okrywające ciało dziecka mazie płodowe stanowią doskonałą ochronę dla delikatnej skóry. 

Co jest potrzebne, żeby wykąpać noworodka?

  • wanienka, miednica lub umywalka;
  • waciki (płatki) kosmetyczne,
  • ręcznik (doskonałym pomysłem są takie z kapturkiem na głowę),
  • odpowiednie kosmetyki do kąpieli i do posmarowania skóry dziecka po wykąpaniu,
  • preparat do dezynfekcji pępka,
  • czyste ubranko i czyste pieluszki do założenia po kąpieli.

Przygotowujemy wszystko tak, żeby nie odchodzić od kąpanego dziecka ani na chwilę i żeby niczego nie zabrakło (w szczególności ciepłego okrycia po kąpieli). Przy pierwszej kąpieli możesz zanurzyć w wodzie maluszka otulonego tetrową pieluchą. Dziecko będzie czuć się komfortowo, a ty zyskasz pewność, że nie wyślizgnie się z twoich rąk. 

Dobrze jest od pierwszych dni wprowadzać rytuał wieczornej kąpieli o stałej porze, aby dziecko mogło zasnąć zrelaksowane po myciu. Pamiętaj, żeby kąpać maluszka, gdy jest najedzony i niezbyt senny. Kąpiel ma być przyjemnością a nie przykrym doświadczeniem.

W czym kąpać maluszka?

Oprócz idealnej temperatury wody warto zapewnić dziecku właściwe nawilżenie skóry. Sprawdzą się tutaj emolienty, których niewielką ilość możesz dodać do wody. 

Dziecko można myć w takim „naczyniu”, jakie będzie dla malucha wygodne: w wanience, miednicy, dużym wiadrze czy misce, a nawet w umywalce. Dobrze przemyśl, jakie miejsce do kąpieli będzie odpowiednie również dla ciebie. Istotne jest np. ustawienie wanienki tak, aby nie musieć się schylać za mocno i aby mieć również wszystkie potrzebne akcesoria pod ręką.

Jak kąpać dziecko?

Gdy już wiesz w czym kąpać dziecko i jaka jest najlepsza temperatura wody do kąpieli, poznaj tajniki pierwszej (i kolejnych) kąpieli noworodka. 

  • Rozbieramy dziecko do pieluszki. Kładziemy na kocyku lub ręczniku. Otulamy, żeby noworodkowi nie było zimno. 
  • Przemywamy oczy za pomocą wacika zanurzonego w przegotowanej, przestudzonej wodzie. Do każdego oka używaj osobnych płatków kosmetycznych. Kieruje się je od zewnątrz do wewnątrz (od strony ucha w kierunku nosa). 
  • Kolejnym wacikiem przetrzyj całą buzię dziecka i okolice uszu. NIE używaj patyczka do wnętrza ucha niemowlęcia.
  • Zdejmij pieluszkę i przetrzyj również ciało pod pieluchą. 

Jak włożyć dziecko do wanny? 

Jedną rękę podłóż dziecku pod plecki. Dłonią złap jego ramię. Dzięki temu głowa będzie stabilizowana przez twój nadgarstek, a ty poczujesz się pewnie, że nie upuścisz dziecka. Drugą ręką podtrzymujemy pupę. Gdy dziecko znajdzie się w wodzie, możemy wysunąć dłoń spod pośladków. Następnie delikatnie namydlamy i płuczemy dziecko. Pamiętaj o odpowiednim suszeniu i o częstych zmianach gąbek lub myjek, jeśli ich używasz. Mokra powierzchnia gąbki to doskonałe miejsce do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów. 

Od razu po wyjęciu z wody otulamy dziecko ręcznikiem. Po delikatnym osuszeniu smarujemy odpowiednimi kremami, olejkami lub emolientami. Jeśli maluszkowi nie odpadł jeszcze kikut pępka, przed nałożeniem ubrania zadbaj o jego higienę za pomocą odpowiednich dla skóry malucha preparatów do dezynfekcji. Potem ubieramy malucha w czystą pieluszkę i świeże ubranko. Zrelaksowane kąpielą dziecko powinno być gotowe do snu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź