Temperatura u niemowlaka - normy / istock Temperatura u niemowlaka - normy / istock

Temperatura u niemowlaka – normy

Zdrowie niemowlęcia to dla rodzica priorytet. Nie zawsze jednak wiemy, jak we właściwy sposób zadbać o maluszka. Jaka temperatura u niemowlaka jest odpowiednia? Jaka temperatura u dziecka oznacza gorączkę? Sprawdzamy.

Spis treści:

Jak mierzyć temperaturę?

Mierzenie temperatury u małych dzieci może być problematyczne. Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór urządzeń. Ale skąd mamy wiedzieć, które z nich będzie najlepsze? Jak wybrać termometr do mierzenia temperatury u niemowlaka?

  • Termometry rtęciowe nie są już produkowane. Jeśli wciąż masz taki w domu, schowaj go poza zasięgiem dziecka lub przekaż do profesjonalnej utylizacji. 
  • Termometry bezdotykowe są popularne i proste w użyciu. Pamiętaj o zachowaniu zalecanego odstępu od ciała dziecka. Kieruj termometr we właściwe miejsce, czyli zgodnie z instrukcją na czoło albo na skroń dziecka. 
  • Termometry elektroniczne to urządzenia, które dają gwarancję prawidłowych pomiarów. Należy również zwracać uwagę na to, aby właściwie z nich korzystać, czyli odpowiednio przechowywać, mierzyć temperaturę przez określony czas i w odpowiednim miejscu. 

Jak zmierzyć temperaturę ciała niemowlaka. Jeśli decydujemy się na pomiar najbardziej tradycyjną i od lat polecaną metodą, czyli wsuwając termometr w odbyt, należy to zrobić delikatnie i niezbyt głęboko, za pomocą termometru z giętkim zakończeniem. Po każdym użyciu konieczna jest dezynfekcja. Przed użyciem warto natłuścić termometr np. oliwką pielęgnacyjną lub wazeliną. 

Pomiaru temperatury można dokonać również za pomocą specjalnej końcówki w uchu niemowlęcia.

Normy temperatury u niemowlaka

Za normalną temperaturę u niemowląt uważa się temperaturę w przedziale między 36 a 37,5 st. C. To temperatura spoczynkowa.

W zależności od miejsca na ciele, w którym dokonano pomiaru, od pomieszczenia, w którym jest mierzona temperatura oraz od wykorzystanego urządzenia, wynik pomiaru w niemal tym samym momencie może być różny u tej samej osoby.

Wahania temperatury

W ruchu, przy zwiększonej aktywności, przy płaczu itp. temperatura ciała niemowlaka może wzrastać. Obserwuje się również dobowy wzrost temperatury, która może być najniższa o poranku i najwyższa wieczorem. 

Wahania pomiędzy 36 a 37,5 st. C. nie stanowią powodu do niepokoju. Jeśli temperatura ciała niemowlęcia spada poniżej 36 stopni lub wzrasta powyżej 38 stopni, upewnij się, że nie jest to błąd pomiaru. Jeśli rzeczywiście temperatura ciała dziecka jest zbyt niska lub zbyt wysoka, skontaktuj się ze specjalistą. 

Anna Jankowska, z wykształcenia opiekunka medyczna, zawodowa niania i opiekunka żłobkowa, zwraca uwagę: 

– Przegrzanie dziecka jest często spowodowane przez rodziców. Zasada jest taka, że ​​jeśli dziecko leży w wózku, ubierajmy je tak samo jak siebie, plus jedna dodatkowa warstwa. A jeśli dziecko już chodzi i się porusza, załóżmy maluchowi tyle warstw ubrań, ile my nosimy. Zauważam, że często rodzice noszą cienkie ubrania, a dziecko w wózku ma śpioszki, sweter, kombinezon i kocyk. Podobnie jest z zakładaniem czapek. Niejednokrotnie spacerując z własnymi dziećmi lub dziećmi pozostawionymi pod moją opieką słyszałam „dobrą radę”, aby założyć maluchowi czapeczkę. To nie jest dobre, bo przegrzanie może powodować gorączkę, złe samopoczucie, a nawet udar cieplny latem, a długoterminowe skutki obejmują np. spadek odporności.

Podwyższona temperatura maluszka – co zrobić?

Jeśli jednoznacznie ocenisz, że dziecko gorączkuje ponad dopuszczalną u niemowlaka temperaturę, czas na działanie. Co robić, kiedy dziecko gorączkuje? Jak zbijać temperaturę u maluchów? 

Podwyższona temperatura u niemowlaka – na co zwrócić uwagę:

  • Gorączka to nie choroba. Gorączka to objaw lub stan towarzyszący chorobie. 
  • Gorączka wskazuje na to, że organizm podejmuje walkę z wirusami lub bakteriami. 
  • Gorączka może świadczyć też o np. stanie zapalnym w organizmie. 
  • Gorączka latem może pojawić się jako skutek przegrzania (rodzice w dobrej intencji ubierają dziecko ciepło i przykrywają kocykiem w wózku, mimo panujących na dworze wysokich temperatur).
  • Dziecko samodzielnie chodzące i biegające może gorączkować po intensywnym wysiłku fizycznym.
  • Zdarza się również, że gorączka towarzyszy ząbkowaniu. 
  • Gorączka może być jednym z objawów poszczepiennych. 
  • Gorączkujące niemowlę powinien obejrzeć lekarz, żeby ustalić przyczynę podwyższonej temperatury i wdrożyć leczenie. 
  • Jeśli gorączce nie towarzyszą inne objawy (np. ze strony układu oddechowego) mogące sugerować przyczynę podwyższonej temperatury, lekarz powinien zlecić badanie krwi (morfologia, OB, CRP) oraz badanie moczu (zakażenia układu moczowego to jedna z najczęstszych przyczyn podwyższonej temperatury u małych dzieci). 
  • Gorączkę u niemowlęcia należy zbijać, kiedy przekroczy 38 st. C. Można podawać wymiennie leki z paracetamolem i ibuprofenem. Koniecznie zwracaj uwagę na substancję aktywną, a nie nazwę handlową. Dostosuj dawkę do masy ciała dziecka, a nie do wieku. 

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

  • Temperaturę ciała dziecka można obniżać również m.in. za pomocą chłodnych kąpieli. 
  • Nie zaleca się zbijania gorączki u niemowląt bez konsultacji z medykiem. Dzieci poniżej 3 miesięcy wymagają bezwzględnie wizyty lekarskiej. Dotyczy to także dzieci gorączkujących po raz pierwszy w życiu. 
  • Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli dziecko ma duszności, bóle brzucha, bóle głowy, wymioty, biegunkę, zaparcia, jest apatyczne, senne, odmawia przyjmowania płynów i pożywienia. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź