Temperatura u niemowlaka – co musisz wiedzieć?
Spis treści:
Temperatura u niemowlaka – jak ją mierzyć?
Pomiar temperatury ciała u niemowląt powinien być przede wszystkim bezpieczny dla dziecka. Ważne również, aby wynik był wiarygodny. To, czy dziecko ma temperaturę zbyt niską lub zbyt wysoką, może świadczyć o jego stanie zdrowia a nawet zagrożeniu życia.
Temperaturę ciała u niemowlaka trzeba mierzyć w sposób dostosowany do jego możliwości. Nie poprosimy przecież maluszka, aby potrzymał spokojnie termometr pod pachą.
Do mierzenia temperatury u dzieci zaleca się wykorzystywanie termometrów elektronicznych. Należy je każdorazowo dezynfekować, szczególnie po umieszczeniu w odbycie. Zaleca się, aby nie sprawić bólu niemowlęciu, by przed wprowadzeniem termometru do odbytu użyć niewielkiej ilości oliwki.
Termometry bezdotykowe mogą mierzyć temperaturę nieco mniej dokładnie. Dlatego dobrym pomysłem jest weryfikacja uzyskanego wyniku. Można zmierzyć temperaturę sobie (jeśli wiemy, że nie gorączkujemy) lub skorzystać z drugiego urządzenia do pomiaru.
Aktualnie wycofano termometry rtęciowe na terenie całej Unii Europejskiej. Wynika to z toksycznego działania rtęci na ludzki organizm oraz na środowisko naturalne.
Jeśli gdziekolwiek w twoim domu znajduje się jeszcze stary termometr rtęciowy, najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie go do specjalnego punktu zajmującego się zbiórką i utylizacją potencjalnie toksycznych urządzeń z wykorzystaniem rtęci. Zbiórki tego typu sprzętu niekiedy prowadzą także apteki. Informacje, gdzie można przekazać stary termometr z rtęcią, można uzyskać także w lokalnych stacjach sanepidu.
Jaka powinna być temperatura niemowlaka?
Wielu rodziców zastanawia się, jaka powinna być normalna temperatura u niemowlaka. Uważa się, że temperatura w przedziale 36,4 – 37,6 to właściwa temperatura ciała niemowlęcia.
Pamiętaj, aby przechowywać termometr w pomieszczeniu, w którym później dokonujesz pomiaru. Nie trzymaj termometru w przeciągu ani w pobliżu źródeł ciepła. W przeciwnym razie możesz uzyskać nieprawidłowy wynik.
Korzystaj z termometrów zgodnie z ich instrukcją użytkowania. Jeśli zaleca się mierzenie temperatury na czole, to mierz na czole, a nie na skroni. Jeśli zaleca się, aby dokonywać pomiaru na skroni, to tak kieruj termometr. Niewłaściwe użycie może powodować, że i wynik będzie niewłaściwy.
Czy temperatura jest cały czas taka sama?
Temperatura ciała u dzieci (podobnie jak i u dorosłych) może zmieniać się w ciągu dnia. Temperatura u niemowląt zwykle jest wyższa wieczorami. Zależy również m.in. od aktywności dziecka czy też ciepłoty w pomieszczeniu.
Noworodki mają jeszcze nie do końca wykształconą termoregulację. Dlatego wahania temperatury w ciągu doby są dla nich naturalne i, o ile nie przekraczają bezpiecznych granic, nie stanowią zagrożenia zdrowia dziecka.
Podwyższona temperatura niemowlaka – co zrobić?
Jeśli prawidłowo dokonasz pomiaru i nie masz wątpliwości, że dziecko ma gorączkę, nie wpadaj w panikę. Możesz zastosować zarówno naturalne, jak i farmakologiczne środki, aby ulżyć dziecku. Pamiętaj jednak, że sama gorączka nie jest chorobą a jedynie objawem. Dlatego kluczowe jest ustalenie źródła problemu.
Niemowlęta mogą gorączkować z powodu infekcji, zakażeń bakteryjnych czy wirusowych, ale także m.in. w reakcji na szczepienia czy też podczas ząbkowania.
O gorączce u niemowlaka mówi się, gdy temperatura ciała dziecka przekracza 38 stopni.
– American Academy of Pediatrisc zaleca, aby nie obniżać temperatury niższej niż 38,5 st. C. – zwraca uwagę pielęgniarka Agata Białas. – Temperatura do tej wysokości wskazuje, że organizm walczy z rozwijającą się infekcją. Do tego momentu nie ma potrzeby ingerować w ten proces, ponieważ może to skutkować zakłóceniem funkcjonowania układu odpornościowego. Wyjątkiem, kiedy można podać lek wcześniej, jest stwierdzony epizod drgawek przy niższej temperaturze. Warto pamiętać, aby naprzemiennie podawać wtedy ibuprofen i paracetamol, gdyż hamuje to rozwój stanu zapalnego. Niezwłocznej interwencji wymaga temperatura osiągająca 41 st. C. – dodaje nasza ekspertka.
Jak można pomóc gorączkującemu niemowlęciu?
Metody farmakologiczne:
Leki przeciwgorączkowe. Nie podawaj ich bez konsultacji medycznej. Pamiętaj, aby dawkować zgodnie z masą ciała dziecka, a nie według wieku dziecka. Nie każdy maluch mieści się w przedziale przeciętnej wagi. Aby nie podać zbyt małej lub zbyt dużej dawki, dokładnie wylicz, ile miligramów na kilogram masy ciała powinno przyjmować twoje dziecko. Preparaty znane pod różnymi określeniami mogą bazować na tej samej substancji aktywnej. Uważaj, aby nieświadomie nie przedawkować leków przeciwgorączkowych u dziecka.
Oblicz jednorazową dawkę leku
Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.
Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.
Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior
Oblicz jednorazową dawkę leku
Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.
Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.
Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach
Czopki uważa się za dobry sposób podawania leków małym dzieciom. Jednak w przypadku nielicznych pacjentów zauważa się słabe wchłanianie leków podawanych doodbytniczo. Jeśli po czopku nie spada temperatura, odczekaj właściwy dla działania danego preparatu czas i podaj leki doustne.
Przed podaniem środków zbijających gorączkę należy skonsultować się z lekarzem, aby leczyć przyczynę a nie tylko objaw, jakim jest gorączka.
Metody niefarmakologiczne:
Temperaturę u dziecka można obniżyć za pomocą chłodnych okładów lub za pomocą kąpieli chłodniejszej o 2 stopnie niż temperatura ciała. Pomocniczo przeciwgorączkowo i napotnie działają również syropy z malin, mleko z miodem, herbatki z lipy lub czarnego bzu.
Nie stosuj tych metod bez konsultacji z lekarzem, gdyż priorytetem leczenia powinno być ustalenie, jaka jest przyczyna gorączki. Może być niezbędne wdrożenie innego leczenia np. antybiotykami.