Stan podgorączkowy u noworodka/fot. iStock Stan podgorączkowy u noworodka/fot. iStock

Stan podgorączkowy u noworodka

Przy jakim wskazaniu termometru powinniśmy porozmawiać z lekarzem? A może to tylko stan podgorączkowy i nie warto panikować, bo nie zawsze jest on spowodowany chorobą? Powodem podwyższonej temperatury bywa silne pobudzenie objawiające się długotrwałym płaczem maluszka, zmęczenie po intensywnym ssaniu piersi czy wreszcie przegrzanie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko.

Spis treści:

Jak mierzyć gorączkę u noworodka

Często wybieranym urządzeniem jest dziś termometr elektroniczny bezdotykowy na podczerwień. Wystarczy zbliżyć urządzenie do środka czoła i nacisnąć przycisk. Wynik pojawia się w ciągu kilku sekund. Taki termometr jest uważany za najbezpieczniejszy, najbardziej higieniczny i szybki. Można nim mierzyć temperaturę także w czasie snu dziecka. Temperaturę noworodka można też sprawdzić termometrem dousznym, wskazującym ciepłotę błony bębenkowej, ale wymaga to umiejętnego włożenia przyrządu do ucha dziecka, co przy niewielkich rozmiarach „pacjenta” bywa utrudnione. 

W dzisiejszych czasach rzadko kto używa już tradycyjnych termometrów szklanych wypełnionych cieczą (od 2009 roku nie jest to rtęć) – popularne stały się termometry elektroniczne, którymi można mierzyć temperaturę pod pachą, w ustach lub w odbycie. Dwa pierwsze sposoby nie sprawdzają się u noworodków, trzeci jest przez wielu pediatrów uważany za najbardziej właściwy. Warto zaopatrzyć się model przeznaczony dla niemowląt, taki z miękką końcówką.

Na rynku są też dostępne termometry w smoczku, ale nie są polecane dla noworodków, bo te karmione piersią często nie chcą ssać smoczka. Poza tym, ze względu na elektronikę ukrytą w urządzeniu, nie jest łatwo je wysterylizować.

Kiedy zaczyna się stan podgorączkowy?

U dorosłych za stan podgorączkowy uznaje się temperaturę powyżej 37 st. C. mierzoną pod pachą, u noworodka 37,5-38 st. C. mierzoną na czole termometrem elektronicznym bezdotykowym. Skąd taka różnica? Maluszek nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu termoregulacji i temperatura jego ciała jest nieco wyższa, poza tym może zmieniać się w ciągu dnia w zależności od aktywności dziecka czy temperatury pomieszczenia, w którym ono przebywa. Gdy mierzymy temperaturę w pupie niemowlaka, będzie ona wyższa o 0,5 st. C., zatem termometr wskaże 38-38,5 st. C. Nie należy panikować, tylko odjąć pół stopnia.

Zatem jaka temperatura u niemowlaka to gorączka? Ponad 38 st. C., gdy mierzymy ją na czole, a 38,5 st. gdy używamy termometru wkładanego do pupy dziecka. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: gorączka u niemowlaka – ile stopni powinien wskazywać termometr?

Stan podgorączkowy u noworodka – czy jest groźny?

Przyczyny stanu podgorączkowego u noworodka mogą być różne. Najczęściej jest to objaw infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej, świadczący o tym, że mały organizm zaczyna z nią walczyć. Z drugiej strony podwyższona temperatura osłabia organizm maleństwa, toteż trzeba wiedzieć, od ilu stopni jest gorączka u noworodka i reagować, gdy temperatura przekracza „stan alarmowy”. Trzeba też obserwować, czy u maluszka nie pojawiają się katar, kaszel, wymioty, biegunka czy wysypka – objawy świadczące o chorobie. 

Gdy ich brak, można domniemywać, że stan podgorączkowy spowodowany jest przegrzaniem lub nadmiarem wrażeń. Wtedy na ogół temperatura szybko wraca do normy.

Sprawdzone sposoby na stan podgorączkowy

Gdy wiemy już, od ilu stopni jest gorączka u noworodka, warto poznać sposoby, którymi można ją obniżyć. Sprawdzonym sposobem jest schłodzenie ciała dziecka za pomocą krótkiej kąpieli w wodzie o temperaturze o 1-2 st. C. niższej niż temperatura ciała niemowlaka. Można też przykładać mu chłodne okłady na czoło czy brzuszek albo, co lepiej sprawdza się w przypadku ruchliwego szkraba, zawinąć go na kilka minut w wilgotne prześcieradło.

Są jeszcze osoby, które uważają, że chorobę należy „wypocić”. I tak grubo ubrane niemowlę leży owinięte w kocyk i jeszcze przykryte kołderką. To błąd! Gorączkującego dziecka w nie wolno przegrzewać! Należy włożyć mu cienkie, przewiewne ubranko, np. batystowy kaftanik, a gdy go przepoci, szybko zmienić na suchy.

Obniżeniu podwyższonej temperatury służy też nawadnianie maleństwa – niemowlę karmione naturalnie należy często przystawiać do piersi, a karmione sztucznie poić dodatkową porcją mieszanki lub przegotowaną wodą. 

– Nie wolno podawać noworodkowi żadnych leków bez zlecenia lekarza neonatologa, tych sprzedawanych bez recepty również – przestrzega położna Emilia Jaśniewska z firmy Emilymed.

Kalkulator leku na gorączkę

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

Czy trzeba iść do lekarza?

Gorączka u miesięcznego dziecka nie może zostać zbagatelizowana – noworodek powinien być pod stałą obserwacją. Czasem, żeby upewnić się, że jej powodem nie jest przegrzanie, zaleca się zdjęcie jednej warstwy ubranek i ponowne zmierzenie temperatury po 15-20 minutach. Jeśli nie spadnie, konsultacja lekarska jest jak najbardziej wskazana.

– Każdy stan u noworodka, który budzi wątpliwości rodziców, powinien zostać skonsultowany, najlepiej z neonatologiem ze szpitala, w którym dziecko się urodziło – uważa położna Emilia Jaśniewska.

Wskazaniem do szybkiego kontaktu z lekarzem są zawsze inne objawy współistniejące z gorączką, jak przyspieszony oddech, szybkie tętno, biegunka czy wymioty. 

– Dzieci mają niski próg pobudliwości drgawkowej, przekroczenie 38 st. C. może spowodować drgawki gorączkowe. Dlatego gorączkujący noworodek powinien być zawsze zbadany przez pediatrę – zauważa lekarz pediatra Grzegorz Prasałek.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź