Sól fizjologiczna dla niemowląt/fot. iStock Sól fizjologiczna dla niemowląt/fot. iStock

Sól fizjologiczna dla niemowląt

Sól fizjologiczną, czyli wodny roztwór chlorku sodu można stosować u dziecka już od pierwszego dnia życia. Jest to całkowicie bezpieczna substancja, którą trudno zastąpić, kiedy chcemy nawilżyć dziecku nos albo przemyć oczy. Jakie jeszcze zastosowania ma roztwór soli fizjologicznej dla niemowląt?

Spis treści:

Sól fizjologiczna dla niemowląt – do czego służy?

Sól fizjologiczna jest roztworem całkowicie bezpiecznym dla dzieci już od pierwszych dni życia. Stosuje się go nawet do przemywania rany pępka, bo choć nie dezynfekuje tak skutecznie jak woda utleniona, eliminuje także bakterie i nie podrażnia gojącej się rany.

Sól fizjologiczna, inaczej roztwór wody i chlorku sodu w stężeniu 0.9 proc., swoim składem zbliżona jest do płynów fizjologicznych organizmu. Z tego powodu NaCl stosuje się w kroplówkach nawadniających przy zatruciach czy po operacjach, a w wodnym roztworze chlorku rozpuszcza się leki podawane dożylnie. U dzieci rekomendowane jest zastosowanie soli fizjologicznej zewnętrznie, do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak: 

  • nawilżanie nosa,
  • nebulizacja,
  • inhalacja,
  • przemywanie oczu,
  • przemywanie zranień.

Sól fizjologiczna jest całkowicie neutralna i bardzo skuteczna. Nawet jeśli dostanie się do oka, nie spowoduje podrażnienia. Dzięki swoim silnym właściwościom nawilżającym chroni oczy i nos przed wysuszeniem.

Co można czyścić solą fizjologiczną?

Kiedy dziecku wpadnie do oka brud lub rzęsa, nasączony wodą utlenioną jałowy wacik pomoże skutecznie uporać się z problemem. Warto pamiętać, by na każde oko stosować nowy gazik, by zapobiec przenoszeniu zanieczyszczeń. 

Sól fizjologiczna u niemowląt świetnie sprawdzi się także do czyszczenia nosa. Apteczny preparat soli wkrapla się do nosa, następnie można użyć dowolnego aspiratora, by oczyścić przewody nosowe. Taki zabieg można wykonywać dwa, trzy razy dziennie. Śluzówka musi być stale nawilżona, bo wówczas na jej rzęskach nie będą osadzać się zanieczyszczenia z powietrza. 

Sól fizjologiczna u niemowląt wykorzystywana jest także do inhalacji, która przyniesie ulgę podczas infekcji. Inhalacje czy nebulizacje umożliwiają łatwe aplikowanie rozproszonego preparatu. W tej postaci skutecznie nawilżane są przewody nosowe i krtań, co pomaga zapobiegać zaostrzeniom infekcji lub ułatwia dziecku jej przechodzenie. 

Wszyscy wiemy, że dzieci niezbyt chętnie poddają się oczyszczaniu nosa. Warto to jednak wykonać, a nawet robić to regularnie, dwa-trzy razy na dobę, by minimalizować ilość nagromadzonej w nosie wydzieliny.

Czy to bezpieczne?

Sól fizjologiczną stosuje się nawet u alergików, ponieważ będzie tak samo skuteczna przy nawilżaniu nosa przy nieżycie na tle alergicznym.

Bywa podawana dzieciom przy zatruciach czy infekcjach wirusowych, kiedy występują objawy odwodnienia. Pierwiastki tworzące chlorek sodu, występujące w formie jonów, są najważniejszymi składnikami wchodzącymi w skład płynu pozakomórkowego. Dzięki temu szybko wyrównują równowagę elektrolitową, zapobiegając odwodnieniu.

Nie ma obaw, jeśli dziecko wypije jakąś ilość roztworu soli fizjologicznej. Poza nieprzyjemnymi doznaniami smakowymi nic poważnego mu nie grozi. 

Czy można podawać sól fizjologiczną noworodkom?

Sól fizjologiczna nie podrażnia i nie wywołuje reakcji alergicznych. Jony sodu i chloru stanowią najważniejsze składniki płynu pozakomórkowego człowieka. Bez nich bardzo szybko bylibyśmy odwodnieni, a to zagraża życiu. Sól fizjologiczna pomaga szybko wyrównać równowagę elektrolitową. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy sól fizjologiczna u noworodków spełni swoje zadanie, jest oczywista – do zabiegów pielęgnacyjnych można stosować ją samodzielnie już od pierwszych chwil życia i jest to całkowicie bezpieczne. Natomiast o zastosowaniu soli fizjologicznej w kroplówkach decydują lekarze.

Pamiętajmy, że oczyszczanie nosa nie jest przyjemne dla nikogo, dlatego trzeba przeprowadzić tę operację szybko i zdecydowanymi ruchami, pamiętając, że to, co robimy, bardzo szybko przyniesie ulgę dziecku. Sól fizjologiczna nie tylko nawilża śluzówki przewodów nosowych, ale również chroni przed nadmiernym gromadzeniem się w nosie wydzieliny i rozwojem kataru.

Jak stosować sól fizjologiczną?

Przemywanie oczu solą fizjologiczną

Stężenie soli w roztworze jest takie samo jak we łzach. Kiedy będziemy przemywać oczy dziecka solą fizjologiczną, z pewnością nie wywołamy podrażnienia śluzówki oka i gałki ocznej. Roztwór chlorku sodu pomoże rozprawić się z zanieczyszczeniami i odświeży powiekę. 

Nawilżanie śluzówki nosa

Jeśli na rzęskach w nosie dziecka gromadzą się twardniejące zanieczyszczenia, to zazwyczaj znak, że przebywa ono w zbyt nagrzanym pomieszczeniu. W takiej  sytuacji korzystne będzie zakropienie otworów nosowych roztworem soli fizjologicznej. Rzęski mają za zadanie wyłapywanie chorobotwórczych bakterii i zanieczyszczeń. Pozostawianie niewyczyszczonego nosa może przyczynić się do rozprzestrzeniania się choroby. 

Zakrapianie nosa podczas kataru

Sól fizjologiczna podawana do nosa pomaga zwalczyć uciążliwy katar. Zapchany nos jest dużym utrudnieniem dla dziecka, które nie potrafi skutecznie wyczyścić nosa chusteczką. 

Inhalacje

Kiedy dziecko złapie infekcję górnych dróg oddechowych czy katar, roztwór soli fizjologicznej świetnie sprawdzi się w inhalacjach. Rozpylona mgiełka soli fizjologicznej łagodzi podrażnienia wywołane kaszlem i katarem, a zalegająca wydzielina rozrzedza się i będzie spływać znacznie szybciej. 

Nebulizacje

Zabiegi te mogą być wykonywane, gdy maluszek jest przeziębiony, ma zapalenie oskrzeli, bolą go zatoki, czy zmaga się z katarem. W nebulizatorach stosuje się nieco inne stężenie chlorku sodu. Kiedy będziemy go kupować w aptece, warto uprzedzić, że będzie stosowany w nebulizatorze.

Źródła:

  1. R. Waddilove, Pierwszy rok z życia dziecka, Wyd. eSPe, 2013 r. 
  2. Andrew Laughin, Dziecko. Od narodzin do pierwszego roku życia, wyd. Astrum, 2018
  3. Marta Tyszko, Pielęgnacja naturalna, Wydawnictwo Natuli, 2020 r.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź