matka karmi piersią dziecko źródło: iStock

Skład mleka kobiecego, czyli dlaczego nie podawać niemowlęciu mleka krowiego? Wyjaśniają Położne dla Ciebie

Spis treści:

O mleku kobiecym powiedziano i napisano już wiele dobrego. Położne dla Ciebie tym razem porównały jego skład ze składem mleka krowiego i wyjaśniły, dlaczego – jeśli kobieta nie karmi piersią – lepiej nie decydować się na mleko modyfikowane właśnie na bazie mleka krowiego.

Położne dla Ciebie – co to takiego?

Położne dla Ciebie to inicjatywa stworzona przez 40 położnych i studentek położnictwa. Specjalistki publikują na swoim instagramowym koncie porady, których celem jest odpowiedź na najczęstsze pytania przyszłych i młodych mam. Najnowszy wpis wyjaśnia, dlaczego skład mleka kobiecego jest lepiej dostosowany do potrzeb niemowlęcia niż skład mleka krowiego.

Skład mleka kobiecego - zacznijmy od białka

Ekspertki już na wstępie wyjaśniają, że skład mleka matki dostosowany jest do potrzeb niemowlęcia i zmienia się wraz ze zmianą tych potrzeb. Swoją analizę położne zaczynają od białka, zaznaczając, że jego ilość w mleku matki jest niezależna od tego, ile mama tego białka spożyje i wynosi od 0,89 do 1,4 g/100 ml. Co ważne, to w 70 procentach białka serwatkowe i tylko w 30 procentach – kazeina. W przypadku mleka krowiego stosunek ten wynosi 82 procent do 18 procent, więc różnica jest wyraźna. I dlaczego tak ważna? Białka serwatkowe łatwiej się trawią i zapewniają większe stężenie tauryny, niezbędnej do prawidłowego rozwoju mózgu, natomiast kazeina zwiększa wchłanianie wapnia, cynku i miedzi.

Skład mleka kobiecego – tłuszcze

Dieta mamy w nieznacznym stopniu wpływa na ilość tłuszczów w jej mleku, jednak warto wystrzegać się tłuszczów trans, zauważają Położne dla Ciebie. Dodają również, że ważna jest jakość tłuszczów spożywanych przez mamę, dlatego dobrze, by włączyła ona do swojego jadłospisu zdrowe tłuszcze roślinne i tłuste ryby. Co ciekawe, także olejki eteryczne przechodzą do mleka mamy, a to pozwala niemowlęciu oswoić się z nowymi smakami.

Skład mleka kobiecego - Inne ważne składniki

Mleko mamy zawiera również węglowodany. Ich ilość jest stała i wynosi 6,8 g/100 ml. W przypadku mleka krowiego jest to 4,7 g/100 ml. Ponadto, w mleku kobiecym znajdują się prawie wszystkie witaminy w niezbędnej niemowlęciu ilości, poza witaminą D, którą należy suplementować. Dawka dla noworodka – zdrowego i donoszonego – powinna wynosić 400 jm., później zależy ona od wieku, więc należy skonsultować tę kwestię z pediatrą.

Położne dla Ciebie zaznaczają również, że w mleku krowim znajdziemy słabo przyswajalne żelazo, co sprzyja rozwojowi anemii. Dziecko przyswaja tylko 10 procent żelaza z tego mleka, w przypadku mleka kobiecego jest to 50-70 procent. W krowim mleku znajduje się za to więcej fosforu i soli mineralnych, co niestety może zaburzyć metabolizm dziecka – spowodować obciążenie nerek, stany zapalne jelit, a nawet krwawienie z przewodu pokarmowego.  Mogą się również pojawić u dziecka problemy z oddawaniem stolców.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź