Pierwszy spacer z noworodkiem Pierwszy spacer z noworodkiem / Zdjęcie: Getty Images

Pierwszy spacer z noworodkiem

Kiedy wyjść z noworodkiem na dwór? Jak go ubrać ? Ile powinien trwać pierwszy spacer? Te i wiele innych pytań zadają sobie rodzice, kiedy wrócą z dzieckiem ze szpitala. Decyzję, kiedy pierwszy spacer powinien się odbyć, warto podjąć, biorąc po uwagę samopoczucie rodziców oraz warunki pogodowe.

Spis treści:

Pierwszy spacer – werandowanie

Zanim wyjdziecie na pierwsze spacery z noworodkiem, trzeba przyzwyczaić go do świeżego powietrza. Służy temu werandowanie, czyli stawianie wózka z noworodkiem  ubranym jak na spacer przy szeroko otwartym oknie lub na balkonie. Jest to szczególnie ważne w chłodniejszych porach roku, późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. W ten sposób przyzwyczajamy dziecko do temperatury niższej niż ta, którą mamy w domu.

Kiedy rozpocząć werandowanie? Zależy to od pory roku, w której noworodek przyszedł na świat. Od maja do września, przy pięknej pogodzie, gdy i tak w mieszkaniu są pootwierane okna, można zacząć stawiać wózek czy łóżeczko przy oknie już w 1.-2. tygodniu życia dziecka. Zimą werandowanie można rozpocząć od 2.-3. tygodnia życia, wystawiając dziecko na 5 do 15 minut i stopniowo wydłużając ten czas do pół godziny.

A kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem latem? Zwykle po tygodniu, 10 dniach werandowania. Idealna pora na pierwszy spacer z noworodkiem w grudniu to 4.-5. tydzień życia dziecka. Kiedy z noworodkiem na dwór lepiej nie wychodzić? Zaleca się zrezygnować ze spaceru, gdy temperatura na dworze przekracza 30 st. C lub spadnie do -10 st. C i więcej. Spacer lepiej zamienić na werandowanie również wtedy, gdy dzień jest bardzo wietrzny.

Planując pierwszy spacer z noworodkiem warto też wziąć pod uwagę stopień zanieczyszczenia powietrza. Sprawdzimy to w Internecie albo odpowiedniej aplikacji, którą możemy zainstalować w swoim smartfonie. Gdy normy są znacznie przekroczone, rozsądniej jest zostać z niemowlakiem w domu.

Jak ubrać dziecko do werandowania?

Wszystko zależy tutaj znowu od pory roku. Kiedy z noworodkiem na spacer wychodzimy latem, w ciepłe dni, wystarczy:

  • body z rękawkami lub cienki pajacyk,
  • cienka czapeczka,
  • skarpetki.

Dziecko przykrywany tetrową albo bambusową pieluszką, ewentualnie leciutkim, przewiewnym kocykiem. Podstawowa zasada, która dotyczy zarówno lata, jak i zimy, brzmi: nie przegrzewać! Pamiętajmy: maluszka, oprócz ubrania i przykrycia, chroni przed wiatrem i chłodem także gondola wózka.

Wiosną i jesienią, kiedy temperatura na dworze wynosi kilkanaście st. C, warto stosować się do zasady: ubieramy dziecko w jedną warstwę więcej niż siebie. Podstawowy zestaw ubrań małego „werandowicza” to:

  • body z długim rękawem,
  • welurowy pajacyk lub spodenki ze stópkami,
  • sweterek i/lub kombinezon-śpiworek z osłoną na rączki,
  • buciko-skarpetki,
  • czapeczka wiązana pod brodą zasłaniająca uszy i czoło.

Na pierwszy spacer z noworodkiem zimą ubranka powinny być nieco grubsze, a śpiworek cieplejszy.

Tak ubranego maluszka przykrywamy kocykiem, ale tak, by dziecko mogło swobodnie oddychać. To bardzo ważne, gdyż podstawową zaletą przebywania dziecka na świeżym powietrzu jest dotlenienie młodziutkiego organizmu.

Jak sprawdzić, czy noworodkowi jest wystarczająco ciepło? Dotykając jego karku, który powinien być letni. Jeśli jest spocony i gorący, powinniście zrezygnować z którejś z warstw.

Ile powinien trwać pierwszy spacer?

Kiedy można wyjść z noworodkiem już wiemy, teraz warto dowiedzieć się, ile powinien trwać pierwszy spacer. W tym wypadku też wszystko zależy od pogody. W chłodniejsze dni zaczynamy od 15-20 minut, w cieplejsze możemy być na dworze z noworodkiem nawet godzinę. Stopniowo, biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, wydłużamy ten czas do 2-3 godzin. Spacer z noworodkiem latem można odbywać nawet dwa razy dziennie.

Rodzice pytają czasem, kiedy wyjść z noworodkiem na spacer – lepiej przed południem czy po południu? Nie ma konkretnych zaleceń co do pory dnia, ale najrozsądniejsze, szczególnie zimą, wydają się godziny między 11.00 a 13.00, bo wtedy zazwyczaj jest najcieplej i najsłoneczniej. Jednak w upały dobrze jest zaplanować spacer we wczesnych godzinach rannych lub w porze podwieczorku.

W miarę jak dziecko rośnie i ustala się jego rytm dnia, najrozsądniej jest przeznaczyć na spacer godziny, w których maluszek najmocniej śpi. Jest wtedy mniejsze prawdopodobieństwo, że poza domem obudzi się głodny. Karmienie „w plenerze” nie zawsze jest możliwe i wygodne.

Czy smarować dziecku buzię kremem?

Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy delikatna skóra noworodka narażona jest na mróz i wiatr. Kremem, raczej tłustym, który nie zawiera wody i ma na opakowaniu informację, że można go stosować od  1. dnia życia dziecka, smarujemy jego buzię na 20 minut przed wyjściem na dwór. „Krem zawsze nakładamy po umyciu rąk. Zwróćmy szczególną uwagę na te części ciała dziecka, które są narażone na kontakt z ostrym, zimowym powietrzem. Dokładnie posmarujmy zwłaszcza nos, policzki i brodę dziecka” – czytamy na stronie Instytutu Matki i Dziecka epozytywnaopinia.pl.

Udając się na pierwszy spacer z noworodkiem latem, przed wyjściem z domu użyjmy kremu z filtrem chroniącym przed działaniem promieni UV. Podobnie jak krem na zimę, musi być przeznaczony dla dziecka od 1. dnia życia. Smarujemy nim nie tylko buzię dziecka, ale także wszystkie odsłonięte części ciała.

Ale nie tylko krem chroni maluszka przed słońcem i wysoką temperaturą. Jak czytamy na stronie epozytywnaopinia.pl: „Niemowlęta, a także maluchy w spacerówkach powinny być osłaniane parasolką. Warto zadbać o odpowiednie ubranko – najlepiej sprawdzają się cienkie tkaniny o gęstym splocie i jasne kolory, które odbijają promienie słoneczne, zamiast je pochłaniać.”

Jak przygotować się do pierwszego spaceru?

Na pierwszy spacer noworodek powinien pojechać w głębokim wózku. Nie tylko będzie mu najwygodniej – gdy wieje, budka ochroni przed wiatrem, a specjalna osłona przed ewentualnymi opadami.

Kiedy można wyjść z noworodkiem na dwór, trzeba przygotować sobie spacerowy ekwipunek. Najlepiej umieścić go w specjalnej torbie z przegródkami. Wkładamy do niej m.in. zapasowe pieluszki, nawilżane chusteczki, foliową torebkę na zużytą pieluszkę, krem ochronny. Powinniśmy mieć ze sobą drugi kocyk (żeby zmienić na grubszy lub cieńszy, gdy zmieni się pogoda) oraz folię przeciwdeszczową do wózka.

Mama powinna także zadbać o siebie i kiedy można wyjść z noworodkiem na spacer, wziąć dla siebie małą butelkę wody mineralnej i chusteczki higieniczne. Jeśli na dworze jest chłodno, przydadzą się rękawiczki a nawet żelowy ogrzewacz do rąk.

Gdzie spacerować? Najlepiej po parku, z dala od ruchliwych ulic. Kiepskim pomysłem jest spacer po galerii handlowej, gdzie nie tylko brakuje świeżego powietrza, ale też narażamy noworodka na kontakt z wieloma osobami. Kiedy można wyjść z noworodkiem do ludzi? O ile z odwiedzinami w domu dobrze jest poczekać kilka tygodni, o tyle spacer, pod warunkiem, że osoba dorosła nie będzie zbyt blisko nachylała się nad dzieckiem i brała je na ręce, jest całkowicie bezpieczny. Możecie umówić się ze znajomymi (w czasie pandemii w maseczkach i z zachowaniem odległości!).

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź