Spis treści:
Małe, kolorowe przytulanki pomagają wcześniakom w inkubatorach. Wybór ośmiornicy dla wcześniaków nie jest przypadkowy. Poskręcane macki przypominają pępowinę, a materiał chłonie zapach matki, przez co dzieci czują się bezpieczniej.
„Ośmiorniczki dla wcześniaków” to akcja charytatywna Fundacji Małych Serc, w której uczestniczy coraz więcej polskich szpitali. W ramach akcji wolontariusze z całej Polski oraz często także same mamy, wykonują bawełniane przytulanki dla wcześniaków, przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Głównym założeniem projektu jest wsparcie wcześniaków z Polski. Projekt ten jest społeczno-charytatywny, rozwija się wyłącznie dzięki wsparciu wolontariuszy, a ośmiornice dla wcześniaków rozdawane są bezpłatnie.
Ośmiornice dla wcześniaków – skąd taki pomysł?
Przytulanki to niewielkie, kolorowe ośmiornice, których macki w szczególności przydają się dzieciom, ponieważ przypominają pępowinę, którą bawiły się jeszcze w łonie matki. Ośmiorniczki odciągają uwagę dzieci od otaczających je licznych kabelków i rurek w inkubatorze. Kiedy taką ośmiornicę połozy się obok wcześniaka, dziecko ma poczucie bliskości, a odnajdując znajome kształty czuje się bezpieczniejsze. Dodatkowo matka może ponosić blisko ciała taką maskotkę, ponieważ bawełna, z której jest wykonana, łatwo chłonie zapachy. Dzięki temu dziecko w inkubatorze może poczuć zapach mamy.
Pierwsze ośmiornice dla wcześniaków
Pierwsze ośmiornice dla wcześniaków zaczęto tworzyć w Danii w 2013 roku. Szybko stały się popularne także w innych krajach. Zauważono, że oddech i bicie serca dziecka przy maskotkach są bardziej regularne oraz wzrasta poziom tlenu we krwi. Ponadto dziecko trzymając macki ośmiornicy, nie pociąga za kabelki i rurki w inkubatorze. Obecnie ośmiornice można spotkać w wielu placówkach szpitalnych w Danii, Szwecji, Holandii, Belgii, Szwajcarii i w Kazachstanie.
Jak zrobić ośmiornicę dla wcześniaka?
Nie jest to trudne. Wystarczy szydełko o grubości 3 lub 3,5 mm, dobrej jakości bawełniana pojedyncza włóczka oraz wypełnienie środka poliestrem. Osoby dobrze zaprzyjaźnione z szydełkiem na zrobienie ośmiorniczki potrzebują godziny. Jest kilka zasad, o których należy pamiętać podczas tworzenia maskotki, ponieważ każda przed użyciem jest sprawdzana i sterylizowana.
Przepisy bezpieczeństwa wykonania ośmiorniczki dla wcześniaka
– w celu dezynfekcji muszą być prane w 60°C;
– skład tkaniny musi być w 100% z bawełny;
– głowa ośmiorniczki nie powinna być mniejsza niż 4,5 cm (aby dziecko nie mogło jej połknąć);
– ponieważ wcześniaki są bardzo małe, zabawka nie powinna mieć więcej niż 7-8 cm;
– macki nie powinny być dłuższe niż 20 cm w stanie wyprostowanym;
– zabawka powinna być wypełniona kulką silikonową, która szybko schnie (aby zapobiec rozwojowi bakterii). Wypełnienie wełną jest niedozwolone przez ryzyko wystąpienia alergii;
– zabawka powinna być tkana mocno, wypełnienie nie może wychodzić poza zabawkę, aby nie dostać się dziecku do płuc, co może być niebezpieczne dla życia;
– ośmiornice mogą być kolorowe, ale nie powinny mieć żadnych ozdób, które mogą zaszkodzić dziecku w inkubatorze (na przykład wszyte guziki).
Ośmiorniczki dla wcześniaków tworzone przez #FundacjaMałychSerc mają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.