Niespokojne niemowle podczas karmienia butelką/ iStock Niespokojne niemowle podczas karmienia butelką/ iStock

Niespokojne niemowlę przy karmieniu butelką

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Naturalny pokarm to przede wszystkim zbilansowana dieta, ale również budowanie więzi i bliskości mamy z dzieckiem. Zdarza się jednak z różnych powodów, że konieczne jest karmienie malucha butelką. Może się wówczas okazać, że dziecko jest niespokojne. Dlaczego niemowlę płacze podczas karmienia butelką? 

Spis treści:

Problemy z karmieniem maluszka

Mleko mamy to kombinacja najlepszych składników, które może jeść nowo narodzony człowiek. Pokarm z piersi zapewnia maluchowi zbilansowaną dietę i zmniejsza ryzyko wystąpienia u niego wielu chorób. Nic dziwnego, że Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wyłączne karmienie piersią niemowląt do ukończenia 6. miesiąca życia i jego kontynuację do 2. roku życia malucha. Czasem jednak nie jest możliwe karmienie naturalne i nie oznacza to, że dziecko będzie źle odżywiane. Dostępne są mieszanki bardzo zbliżone składem do mleka mamy, które można podawać noworodkowi już od pierwszych dni życia.  

Karmienie mieszanką mleka modyfikowanego jest czasem wyborem rodziców, czasem zaś wynika z innych okoliczności. Jeśli jednak malucha czeka jedzenie z butelki, warto pamiętać o kilku zasadach przed zakupem.  

Plastikowa butelka jest lekka i wygodna, może się jednak zabarwiać. Warto zwrócić uwagę, by w składzie nie znajdował się Biosfenol A. Szklana z kolei jest cięższa, ale prostsza do utrzymania w czystości. Decyzja zatem należeć będzie do ciebie. 

Kieruj się przede wszystkim wygodą i postaw na tak wyprofilowaną butelkę, którą będzie wygodnie trzymać zarówno tobie, jak i ewentualnie maluszkowi. To samo dotyczy pojemności – im większa, tym cięższa.  

Zwróć uwagę na smoczek. Nie tylko substancję, z której jest wykonany (silikon lub lateks), ale również na liczbę dziurek odpowiadających za przepływ mleka. Zależą od wieku dziecka i sprawiają, że mleko płynie w optymalnym tempie. Pamiętaj również, że smoczek trzeba natychmiast wyrzucić, jeśli się odkształca lub zmienia kolor. 

Wybór mleka skonsultuj z pediatrą. Wówczas będzie najlepiej dopasowane do potrzeb twojego malucha. Na rynku mamy duży wybór mieszanek modyfikowanych przeznaczonych dla dzieci od 1. dnia życia. Nasze dziecko nie od razu może zaakceptować pierwszy wybór i być niespokojne i płaczliwe przy jedzeniu. 

Uważna analiza powyższych kwestii może pomóc wyeliminować płacz przy karmieniu butelką.  

Czemu dziecko jest niespokojne przy karmieniu butelką?

Dlaczego niemowlę płacze przy karmieniu butelką? 

“Płacz przy karmieniu butelką może wynikać z różnych rzeczy: nieodpowiednio dobrany przepływ (za szybki, za wolny), połykanie powietrza, refluks żołądkowo-przełykowy. W zasadzie wszystkie dzieci w mniejszym czy większym stopniu mają refluks, ale u niektórych dochodzi do stanu zapalnego w przełyku i każde karmienie (czy butelką czy piersią) może powodować ból i w konsekwencji niepokój dziecka” – mówi pediatra Ewa Miśko-Wąsowska.

Jeżeli niemowlę pręży się przy karmieniu butelką, dodatkowo pojawia się u niego ulewanie, warto skontaktować się z lekarzem pediatrą pod kątem diagnozowania lub wyeliminowania choroby refleksowej.  

Nasza ekspertka zwraca także uwagę na inną możliwą przyczynę problemów: 

Należy zwrócić uwagę na wędzidełko języka. Gdy jest ono za krótkie utrudnia prawidłowe ssanie i również może być przyczyną niepokoju przy karmieniu – dodaje pediatra Miśko-Wąsowska.

Co zrobić, aby ułatwić karmienie?

Kiedy dziecko płacze przy karmieniu butelką warto zadbać o kilka elementów – oprócz odpowiedniego doboru butelki i smoczka – które mogą pomóc wyeliminować niepokój: 

  • Odpowiednia pozycja przy karmieniu może sprawić, że maluch poczuje się spokojnie i płacz przy karmieniu butelką ustanie. Najlepiej będzie trzymać dziecko w pozycji zbliżonej do tej podczas karmienia piersią.  
  • Właściwa pora karmienia również może mieć wpływ na płacz niemowlaka podczas karmienia butelką. Dziecko może być zbyt głodne albo przeciwnie – jeszcze syte po poprzednim posiłku. Spróbuj karmić na żądanie, ale pilnować regularnych pór jedzenia. Jeśli dziecko nie chce już pić mleka – nie zmuszaj go do zjadania całej porcji. 
  • Sprawdź temperaturę mleka. Być może jest odrobinę ca ciepłe lub za zimne i przez to niemowlę płacze przy butelce.  

Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać malucha samego, gdy ssie butelkę z mlekiem. Może się zakrztusić. 

Jak uspokoić maluszka?  

Warto także uświadomić sobie, że mały człowiek bardzo długo nie dysponuje innymi sposobami manifestowania swoich potrzeb i dolegliwości, jak płacz. Płacz przy karmieniu butelką to może być więc zatem objawem dyskomfortu, jaki odczuwa, a my go bagatelizujemy.  

Być może dziecko płacze przy karmieniu butelką, a powód tego płaczu jest całkiem prozaiczny:  

  • Zbyt mokra pielucha, 
  • jaskrawe światło, 
  • gryząca metka w ubraniu, 
  • za duży hałas. 

Pamiętaj, że dziecko odczuwa twoje emocje. Jeśli się niepokoisz, maluch również może pozostawać w stresie. Jeśli dziecko jest niespokojne podczas karmienia butelką może warto na chwilę przerwać posiłek i utulić, ukołysać, dać kilka buziaków… Jest szansa, że to będzie najlepsze lekarstwo.  

Jeśli jednak maluch denerwuje się podczas karmienia butelką mimo twojego spokoju i po wyeliminowaniu innych potencjalnych powodów płaczu, warto rozważyć spotkanie z pediatrą. Może okazać się, że niezbędna będzie zmiana mleka lub podanie leków ułatwiających małemu brzuszkowi przyswojenie posiłku. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź