Niemowlę nie może zrobić kupki – jak temu zaradzić?
Spis treści:
Niemowlę nie robi kupy…
Niemowlęctwo to jedyny czas w życiu człowieka, kiedy temat kupy, jej koloru, a przede wszystkim częstotliwości urasta do sprawy najwyższej rangi. W pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka stolec stanowi odzwierciedlenie stanu jego zdrowia i prawidłowego karmienia. Często także większe niemowlę nie może zrobić kupy, takie problemy może mieć także kilkulatek. Zaparcia u maluszków to dość powszechny problem.
Kiedy niemowlę nie robi kupy przez kilka dni, ale normalnie się zachowuje, je i nie płacze, nie ma powodu do niepokoju – należy do tych dzieci, które wypróżniają się rzadko i jest to dla nich naturalne.
Kiedy oddaje stolec rzadziej niż raz na 2-3 dni, a przy tym jest drażliwe, ma osłabiony apetyt i niskie przyrosty masy ciała, może mieć problemy z wchłanianiem pokarmu, czy dostawać nieodpowiednią mieszankę.
U niemowlaka karmionego piersią zatwardzenie występuje bardzo rzadko. Pokarm mamy jest bardzo wartościowym posiłkiem, niemalże w całości trawionym. Jeśli w trakcie wypróżniania dziecko nie napina się i nie płacze, a stolec nie jest twardy i zbity, wówczas nie mówimy o zatwardzeniu.
U niemowląt w różnym wieku zaparcie objawia się inaczej:
U malucha poniżej 6. miesiąca życia zaparcie polega na trudności przy robieniu kupki, płaczu, niepokoju, braku apetytu i nabrzmiałym brzuszku.
U niemowlęcia powyżej 6. miesiąca życia obserwujemy wypróżnianie rzadziej niż 2 razy w tygodniu, towarzyszy mu ból, a oddawane stolce są twarde. Zaparciom towarzyszą wzdęcia, niepokój, słaby apetyt i małe przyrosty masy ciała.
Jak długo dziecko nie może robić kupy?
Liczba wypróżnień u dziecka zależy od jego wieku.
Niemowlęta brudzą pieluszkę dość często, bo nawet siedem razy dziennie (jeśli są karmione piersią). Z czasem układ pokarmowy dojrzewa a ilość posiłków zmniejsza się i nabiera regularności. Także ilość wypróżnień zaczyna być w miarę stała.
Dziecko przed 18. miesiącem życia powinno:
- Oddawać stolec co najmniej raz dziennie, jeśli mama karmi piersią.
- Robić kupkę co najmniej 2-3 razy w tygodniu, jeśli jest karmione mieszanką.
Zaparcie możemy podejrzewać, kiedy:
- dolegliwości bólowe utrzymują się co najmniej miesiąc,
- w ciągu tygodnia dziecko oddaje stolec dwukrotnie bądź rzadziej,
- stolce są twarde a wypróżnienia sprawiają ból.
Z nami zadbasz o zdrowie swojego dziecka, którego męczą zaparcia czynnoścoiwe. Pobierz nasz ebook, w którym znajdziesz przepisy zgodne z dietą laktoowowegetariańską oraz informacje o rodzajach diet wegetariańskich, stworzone przez dietetyka klinicznego i dziecięcego.
Dziecko nie robi kupki – przyczyny
Brzuszek maluszka jest bardzo wrażliwy i delikatny, a jego układ pokarmowy cały czas dojrzewa. Nic dziwnego, że może różnie reagować na pokarm, nawet jeśli jest to mleko mamy. Największe problemy z zaparciami pojawiają się jednak, kiedy zaczynamy zmieniać dietę dziecka. Przyczyny zaparć mogą być różne:
- niewłaściwe przygotowanie mleka modyfikowanego – niezgodnie z zaleceniami producenta,
- przebyta niedawno biegunka,
- rozszerzanie diety o pokarm inny niż mleko,
- zbyt mała ilość płynów i produktów będących źródłem błonnika (np. warzyw i owoców),
- alergia na laktozę,
- zbyt wczesne wprowadzenie do jadłospisu pokarmów stałych.
Jeżeli zaparcia u dziecka pojawiły się w po włączeniu do diety mleka modyfikowanego, warto zastanowić się nad jego zmianą na inne – najlepiej po konsultacji z pediatrą. Jeżeli trudności z oddawaniem kupki pojawiły się w trakcie rozszerzania diety, należy ją odpowiednio zmodyfikować. Dziecko nie od razu musi być gotowe na dobre trawienie wszystkich składników wprowadzanych do diety. Być może za jakiś czas reakcja na nowy posiłek będzie dobra.
Dziecko nie robi kupki – jak sobie z tym poradzić?
Większość zaparć u dzieci do 3. roku życia ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Zanim podejmiemy jakiekolwiek leczenie, pamiętajmy, że najlepszym sposobem na wyleczenie tej dolegliwości jest odpowiednia dieta.
Aby złagodzić zaparcia u dziecka i przyspieszyć nieco proces wypróżniania, warto zastosować sprawdzone metody:
Nawodnić organizm – w okresie odstawiania maluszka od piersi i karmienia butelką, trzeba dziecko regularnie dopajać. Pierwsze produkty zbożowe i przeciery w diecie dziecka mogą sprawiać, że w jego organizmie będzie brakowało wody.
Unikać podawania produktów zapierających, np. ryżu, bananów i gotowanej marchewki. W zamian za to można zaproponować dziecku nieznane mu jeszcze owoce (np. suszone śliwki) i warzywa (dynia lub brokuły).
Włączyć do diety kasze bogate w błonnik, a w przypadku starszego malucha – pełnoziarniste pieczywo.
Masować brzuszek i podbrzusze. Kiedy boli, maluszek potrzebuje naszej bliskości, aby ukoić ból i płacz – nie odmawiajmy mu jej.
Gdy zmiana nawyków żywieniowych nie pomaga, lekarz pediatra może zalecić czopki lub inne środki regulujące pracę jelit. W aptece są dostępne liczne preparaty na zaparcia. Nie należy podawać dziecku żadnych leków na własną rękę, zawsze warto porozmawiać wcześniej z lekarzem.
Warto wziąć pod uwagę także to, iż niektóre dzieci, podobnie jak dorośli, już od urodzenia mają skłonność do zaparć, co nie wpływa ujemnie na ich zdrowie.