Niania elektroniczna dla niemowląt/fot. iStock Niania elektroniczna dla niemowląt/fot. iStock

Niania elektroniczna dla niemowląt

Niania elektroniczna dla niemowląt to ciekawy gadżet, który ułatwia opiekę nad maluchem oraz zwiększa codzienny komfort dziecka. Rodzic nie musi już przez całą dobę przebywać tuż obok pociechy, aby wiedzieć, że wszystko z nią w porządku. Na rynku dostępna jest sporo różnego rodzaju niań z kamerą przeznaczonych do umieszczenia w pokoiku dziecka. Jak działa takie urządzenie i jakie powinno mieć parametry? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o niani elektronicznej przed jej zakupem.

Spis treści:

Niania elektroniczna – co to jest i jak działa?

Niania elektroniczna jest niewielkim urządzeniem wyposażonym w system mikrofonów i kamer, którego zadaniem jest stałe monitorowanie dziecka i jego otoczenia. Dzięki niej rodzice nie muszą przez cały czas pilnować maleństwa, ponieważ gadżet ten przesyła obraz i dźwięk na urządzenia mobilne. Niania składa się z dwóch elementów: nadajnika, który należy umieścić w pokoju dziecięcym oraz przenośnego odbiornika. Nadajnik rejestruje dźwięki, a odbiornik wyświetla obraz z kamery w czasie rzeczywistym. Tym sposobem niania transmituje na żywo. Za pośrednictwem niani domownicy mogą obserwować poczynania malucha. Urządzenie powiadamia, kiedy dziecko nagle się poruszy, zacznie płakać lub przestanie oddychać.

Niania elektroniczna – rodzaje

Dostępne są różne rodzaje niań elektronicznych. W zależności od zastosowanego systemu transmisji danych wyróżnia się urządzenia analogowe i cyfrowe. Te pierwsze mogą być nieco wrażliwsze na zakłócenia fal radiowych, natomiast nianie cyfrowe korzystają z sygnału kodowanego, który jest stabilniejszy i odporniejszy na zakłócenia (ale może mieć mniejszy zasięg). 

Podstawowy typ niani elektronicznej służy jedynie do przekazywania dźwięku z pokoju dziecięcego do telefonu (tzw. niania audio). Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia mają więcej pożytecznych funkcji. Za trochę wyższą cenę kupimy nianię elektroniczną z kamerą (niania audio-wideo), dzięki której w każdej chwili możemy podejrzeć, co robi maluch. Ponadto producenci oferują nianie wyposażone w dodatkowe opcje:

  • monitorowanie oddechu, bicia serca i poziomu tlenu – niania monitorująca zdrowie;
  • pomiar temperatury w pomieszczeniu;
  • pomiar wilgotności powietrza;
  • emitowanie światła;
  • wyświetlanie obrazków w formie projekcji;
  • odtwarzanie melodii i kołysanek.

Nianie, które kontrolują oddech dziecka, powiadamiają rodzica wyraźnym sygnałem dźwiękowym w momencie, gdy maluch przestaje oddychać. Tego typu działanie jest szczególnie ważne w przypadku zapobiegania zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Niania elektroniczna – od kiedy?

Nianię można stosować bez względu na wiek dziecka. Przez większość czasu rodzice używają jej, gdy noworodek śpi. Mogą się wtedy zająć swoimi sprawami bez konieczności stałego zaglądania do pokoiku dziecięcego. Niania sprawdzi się zarówno w przypadku wcześniaków, które wymagają ciągłej uwagi, jak i nieco starszych, ruchliwych dzieci. Szybkie spojrzenie na ekran telefonu i upewnienie się, że maluch śpi, pozwoli zaoszczędzić czas w ciągu dnia.

Niania elektroniczna – parametry pracy

Aby wybrać naprawdę dobrą nianię elektroniczną, trzeba zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Najważniejsze z nich to:

  1. Zasięg – decyduje o tym, na jaką odległość działa urządzenie. 
  2. Liczba kanałów – im więcej, tym lepiej, ponieważ będzie można wybrać kanał, na którym jest najmniej zakłóceń.
  3. Rodzaj kamery – obraz dobrej jakości zapewni kamera o rozdzielczości co najmniej 1280×720 p. Warto wiedzieć, że nie wszystkie nianie elektroniczne mają kamerę z funkcją nocnego widoku, która umożliwia obserwowanie dziecka również w ciemności. Jeśli zależy nam na kontrolowaniu malucha bez względu na porę dnia, nasza niania musi mieć opcję trybu nocnego.
  4. Częstotliwość sygnału – najlepiej jest wybrać urządzenia o częstotliwości 1,88 lub 2,4 GHz, ponieważ działają one lepiej niż nianie o częstotliwości 446 MHz.
  5. Regulacja czułości – w niektórych modelach można regulować czułość mikrofonu i jego reakcję na istotne dźwięki.
  6. Aktywacja ruchem – nianie z tym parametrem włączają przekaz wideo jedynie w momencie, gdy dziecko się porusza. Brak obrazu oznacza, że dziecko śpi.

Niania elektroniczna – opinie

Wiele osób uważa nianię elektroniczną za bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu opiekunowie nie muszą martwić się o dziecko. Jeśli rodzic wychodzi z domu, niania pozwala na podejrzenie online, co dzieje się z dzieckiem. W dużym domu nie zawsze się słyszy, co dziecko robi w danej chwili, a zerkanie do niego co parę minut może być kłopotliwe. Niania z kamerką eliminuje ten problem.

Niektórzy uważają jednak, że niania to zwykły gadżet, którego praca nie zawsze jest tak dokładna, jak by się oczekiwało. Może się zdarzyć, iż urządzenie będzie reagowało nieadekwatnie do sytuacji, co niepotrzebnie wzbudzi niepokój u rodziców. Podczas korzystania z różnego rodzaju akcesoriów wspomagających opiekę nad dzieckiem należy zachować zdrowy rozsądek.

Źródła:

  1. Marta Kowalczyk i wsp. Programowana niania dla dziecka jako element Internetu Rzeczy, Studia i Materiały Informatyki Stosowanej, tom 12, Nr 2, 2020, s. 16–22.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź