Mięso w diecie niemowlaka - o czym należy pamiętać/fot. Getty Images Mięso w diecie niemowlaka – o czym należy pamiętać/fot. Getty Images

Mięso w diecie niemowlaka – o czym należy pamiętać?

Kiedy rozszerzamy dietę niemowlęcia, jednym z jej elementów staje się mięso. Jest ono istotne dla zdrowia dziecka, ponieważ dostarcza ważnych składników pokarmowych, w tym łatwo przyswajalnego białka. Jakie mięso wybrać – z królika, kurczaka, a może wołowe? Podać je samo czy w potrawce? Kwestia wprowadzania mięsa do diety niemowlaka budzi wiele wątpliwości. Wyjaśniamy, ile mięsa i w jaki sposób podać je niemowlakowi.

Spis treści:

Wprowadzenie mięsa do diety niemowlaka

Mięso jest ważnym składnikiem diety dzieci, ponieważ stanowi bardzo dobre źródło białka i żelaza. Znajdziemy w nim też cynk oraz witaminy z grupy B: tiaminę, ryboflawinę, niacynę i witaminę B12. Spożycie mięsa zalecane jest w Piramidzie Żywienia oraz wytycznych dotyczących żywienia niemowląt. Jak wiadomo, podstawą diety niemowlęcia do szóstego miesiąca życia jest mleko kobiece lub mleko modyfikowane. Potem dietę rozszerza się o następujące produkty: warzywa, owoce i zboża, a następnie mięso, ryby i jajka. Mięso w jadłospisie malucha jest więc tylko jednym z wielu produktów, który nie powinien być spożywany codziennie, a jedynie od czasu do czasu.

Kiedy można podać niemowlakowi mięso?

Jak już wspomniano, mięso dodaje się do diety niemowlaka, jeśli jadł już warzywa, owoce i zboża. Zazwyczaj następuje to około siódmego miesiąca życia, choć nie istnieją wytyczne sugerujące konkretny miesiąc, od którego maluchowi powinno się dodawać ten produkt do posiłków. Mięso jest źródłem ważnych składników pokarmowych, dlatego nie należy zbyt długo zwlekać z podawaniem go. Zazwyczaj niemowlakowi jest łatwiej rozpocząć naukę jedzenia od miękkich produktów, takich jak warzywa i owoce, niż mięsa, które jest twardsze i ma stałą konsystencję. Przede wszystkim należy obserwować, jak dziecko radzi sobie ze spożywaniem nowych pokarmów i dać mu czas na oswojenie się z nimi.

Jakie mięso podawać niemowlakowi?

Wielu rodziców zastanawia się, jakie mięso będzie najlepsze dla niemowlaka. Najzdrowsze rodzaje mięsa dla niemowląt to:

  • kurczak,
  • indyk,
  • gęś,
  • kaczka,
  • królik,
  • wołowina,
  • jagnięcina.

Wszystkie powyższe rodzaje mięs można podać niemowlakowi – nie trzeba ograniczać się do mięsa z królika czy indyka. Najważniejsze jest urozmaicenie. Dzięki temu nie będziemy stale podawać produktu, którego jakości tak naprawdę nie znamy. Maluch pozna też odmienne smaki mięsa. Dla małego dziecka polecane są mięsa chude. Mięsa tłuste, takie jak wieprzowina, również można podawać, ale o wiele rzadziej.

Gdzie kupić mięso dla niemowlaka?

W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że mięso kurczaka czy wołowe od nieuczciwych producentów zawiera hormony lub antybiotyki. Warto jednak wiedzieć, iż mięso przed trafieniem do sklepu musi spełnić odpowiednie normy bezpieczeństwa. Oczywiście najrozsądniej jest kupować mięso tam, gdzie mamy pewność co do jego jakości. Coraz bardziej cenione są produkty z chowu ekologicznego, jednak ich cena jest wyższa niż cena mięsa sprzedawanego w markecie. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek, po prostu kupmy mięso ze zwykłego sklepu. Przyjrzyjmy się mu, oceńmy, czy dobrze wygląda, i sprawdźmy jego zapach po przyjściu do domu.

W jaki sposób podawać dziecku mięso?

Zapewne zastanawiasz się, jak przygotować mięso dla niemowlaka. Pierwsze mięso najlepiej dać dziecku w purée warzywnym. Zmiksuj je blenderem z ugotowanymi warzywami, ziemniakami albo kaszą. Do całości możesz dodać troszkę oliwy. A jak gotować mięso dla niemowlaka? Niegdyś zalecano gotowanie mięsa osobno bez wywaru, ale to już dziś nie obowiązuje. Mięso można spokojnie gotować razem z warzywami, a zupa z mięsem dla niemowlaka to dobry pomysł.

Mięso z indyka, kurczaka czy wołowinę gotuje się około 1–1,5 godziny. Dłuższego gotowania wymaga wieprzowina – odpowiednio 1,5–2,5 godziny. Inne polecane techniki przygotowywania potraw dla niemowląt to pieczenie i duszenie. Pamiętajmy, aby mięsa dla niemowlaka nie dosalać, można jednak stosować delikatne przyprawy. Niemowlakowi karmionemu metodą BLW (baby-ledweaning) dajmy kawałek ugotowanego mięsa do rączki. Takie mięso powinno być odpowiednio miękkie lub kruche, aby maluch mógł je rozdrobnić samymi dziąsłami.

Ile mięsa można dać dziecku?

Na samym początku niemowlęciu nie należy podawać więcej niż 15–25 gramów mięsa (czyli 10–20 gramów po ugotowaniu). Taką ilość możemy serwować dziecku do ukończenia pierwszego roku życia. Oczywiście gramatura jest orientacyjna, więc nie trzeba dokładnie mierzyć ilości mięsa dodawanego do posiłku. Pamiętajmy o tym, że to dziecko zadecyduje, ile zje. Najważniejsze, aby w diecie nie zabrakło produktów stanowiących podstawę Piramidy Żywienia, a mięso było jedynie koniecznym dodatkiem. Wystarczy, że mięso znajdzie się na talerzu dwa lub trzy razy w tygodniu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko (z różnych przyczyn) nie może jeść produktów bogatych w żelazo, takich jak rośliny strączkowe, ryby i jaja. W tym przypadku może zajść konieczność podawania mu niewielkiej ilości mięsa codziennie.

Źródła:

  1. Nancy F. Krebs i wsp., Meat as a First Complementary Food for BreastfedInfants: Feasibility and Impact on ZincIntake and Status, J PediatrGastroenterolNutr, Vol. 42, No. 2, February 2006.
  2. „FeedingYour Baby 6 Months to 1 Year”, 2017, online: https://www.gov.mb.ca/healthychild/healthybaby/hb_solidfoods.pdf
  3. Halina Weker, Marta Barańska Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, 2014.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź