Meldunek noworodka – co i jak?
Spis treści:
Poród dziecka – i co dalej?
Po narodzinach dziecka pierwszych formalności dokonuje szpital, w którym odbył się poród. Do rejonowego Urzędu Stanu Cywilnego wysyłana jest tzw. Karta Narodzin Dziecka. Wypełnia ją lekarz lub położna z oddziału noworodkowego. Znajdują się tam m.in. dane matki dziecka, miejsce i data jego urodzenia, informacje o stanie zdrowia dziecka, informacje o ciąży i porodzie. Kolejne kroki, takie jak uzyskanie aktu urodzenia i meldunek noworodka, należą już do jego rodziców.
Gdzie się udać i co zrobić?
Formalności należy dokonać w tym Urzędzie Stanu Cywilnego, do którego trafiła Karta Narodzin Dziecka. Zgłoszenia urodzenia dziecka może dokonać zarówno matka (jeśli pozwala na to jej stan zdrowia), jak i ojciec dziecka. Oboje muszą mieć pełną zdolność do czynności prawnych – jeśli są niepełnoletni, zgłoszenia może dokonać ich ustawowy opiekun (np. rodzic).
Jakie dokumenty są konieczne do uzyskania aktu urodzenia dziecka? Oprócz Karty Narodzin Dziecka, która już znajduje się w USC, jedynie dowód osobisty, ew. pełnomocnictwo, jeśli sprawę załatwia za was pełnomocnik. Urzędnik USC sporządzi na tej podstawie akt urodzenia dziecka (dostaniecie jeden darmowy odpis skróconego aktu urodzenia) oraz nada mu z urzędu 11-cyfrowy numer PESEL. Do 1999 roku sześć pierwszych cyfr oznaczało datę urodzenia, np. 880202 świadczyło, że dana osoba urodziła się 2 lutego 1988 roku. W tej chwili do miesiąca urodzenia dodawana jest liczba 20, i tak obywatel urodzony 2 lutego 2021 roku będzie miał PESEL zaczynający się od cyfr 212202. Warto też wiedzieć, że przedostatnia cyfra oznacza płeć – i tak mała dziewczynka otrzyma cyfrę parzystą, a chłopiec – nieparzystą.
Ile masz czasu na załatwienie formalności?
Na nadanie dziecku imienia mamy 21 dni. I warto pilnować tego terminu, bo jeśli go przekroczycie, imię waszemu dziecku nada… kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, wpisując do aktu urodzenia jedno z najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce (na szczęście można je zmienić, składając pisemne oświadczenie o takiej zmianie w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia). Przy nadawaniu imienia obowiązują pewne zasady: imion nie może być więcej niż dwa, nie mogą być ośmieszające, nieprzyzwoite ani zdrobniałe. Dawniej nie można było nadać dziecku imion obcych, teraz jest to już możliwe. Jak czytamy na stronie sip.lex.pl: „Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci”. I tak dziewczynka może nosić imię Astrid czy Miriam a chłopiec Atylla czy Mustafa.
Ile jest czasu na zameldowanie dziecka? Tyle samo, co na dokonanie innych formalności. Dziecko otrzymuje meldunek automatycznie, przy sporządzaniu aktu urodzenia. Czy dziecko po urodzeniu trzeba zameldować? Posiadanie meldunku (stałego lub tymczasowego) jest obowiązkowe. USC przekazuje skrócony akt urodzenia dziecka do urzędu miasta lub gminy, w którym zameldowana jest matka lub ojciec dziecka. Gdzie melduje się dziecko po urodzeniu? Jeśli rodzice nie są zameldowani razem, mogą sami zdecydować, gdzie ma być zameldowany noworodek.
W niektórych miastach cały proces rejestracji i meldunku dziecka kończy się miłą niespodzianką: maluszek otrzymuje od miasta bezpłatną wyprawkę. Nie ma jednej ustalonej listy rzeczy, które się w niej znajdują. Dokumenty należy złożyć w danym Urzędzie Miasta w ciągu miesiąca od narodzin dziecka. Warto dodać, że wyprawkę mogą otrzymać wyłącznie rodzice płacący w danym mieście podatki.
Wszystkich tylko formalności można dziś dokonać przez Internet – jest to możliwe gdy posiadacie profil zaufany (eGO) lub e-dowód. Jeśli chcecie wybrać tę właśnie drogę, pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/zglos-urodzenie-dziecka znajdziecie dokładne wskazówki.
Co zrobić, gdy nie jesteście małżeństwem?
Jeśli chcecie, by ojciec dziecka był traktowany jako pełnoprawny rodzic, powinien on złożyć w urzędzie stanu cywilnego oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Oświadczenie takie wymaga potwierdzenia przez matkę dziecka – ma ona na to 3 miesiące od momentu złożenia oświadczenia przez ojca dziecka. Uznanie ojcostwa nie jest możliwe, jeśli w sądzie już toczy się sprawa o jego ustalenie. Jeśli matka pozostaje w związku małżeńskim z innym mężczyzną, zachodzi domniemanie, że to on jest ojcem dziecka. Biologicznego ojca nie można zatem wpisać do aktu urodzenia. Aby tak się stało, potrzebne jest orzeczenie sądu o zaprzeczeniu ojcostwa męża matki.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1741 z późn. zm.); Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2010 r. Nr 217 poz. 1427 z późn. zm.).