Łóżeczko dla noworodka
Spis treści:
Jak wybrać łóżeczko dla noworodka?
Łóżeczko dla noworodka to nie tylko tradycyjny mebelek ze szczebelkami i materacem. Na rynku dostępne są również takie produkty, jak m.in.: łóżeczko dla noworodka z szufladą u dołu, łóżeczko dla noworodka z wbudowaną komodą i przewijakiem, łóżeczko dla noworodka turystyczne.
Są rodzice, którzy na przygotowanie łóżeczka dla noworodka decydują się później, przez pierwsze tygodnie układając maluszka bardzo blisko jego mamy. Rozwiązaniem przejściowym bywa też gondola wózka lub przytulny koszyk. My jednak, szczególnie gdy na świat przychodzi pierwsze dziecko, radzimy dokonać wyboru łóżeczka dla noworodka jeszcze przed jego urodzeniem, w spokojniejszej atmosferze. Sam zakup możemy ewentualnie zrealizować, gdy pociecha będzie już na świecie.
Względy estetyczne, choć nie odgrywają kluczowej roli, nie są bez znaczenia przy przygotowaniu łóżeczka dla noworodka. Możemy wybrać łóżeczko w dowolnym stylu i kolorze. Zwróćmy jedynie uwagę, czy nie ma ono ostrych krawędzi i niezabezpieczonych, wystających elementów. Warto też ocenić jakość wykonania i – obowiązkowo – certyfikaty farby czy lakieru, którym mebel jest pomalowany.
Warto także zwrócić uwagę na łatwość montażu i demontażu łóżeczka dla noworodka, szczególnie, jeśli planujemy, gdy dziecko podrośnie, zmienić miejsce tego sprzętu w mieszkaniu.
Jakie powinno być łóżeczko dla niemowlęcia?
Dobrze dobrane łóżeczko sprawdzi się w wielu sytuacjach: Łóżeczko dla noworodka stanie się później łóżeczkiem dla niemowlęcia, a później, po niewielkich modyfikacjach, dobrze posłuży także kilkulatkowi.
Łóżeczko dla niemowlęcia ze szczebelkami, najbardziej tradycyjne, powinno odpowiadać normom bezpieczeństwa. Odległość pomiędzy szczebelkami nie powinna być mniejsza niż 2,5 cm – wtedy rączka czy nóżka się tam nie zaklinują. Szczebelki nie mogą też być rozstawione zbyt szeroko (w odległości nie większej niż 6 cm), aby nie utknęła między nimi główka maluszka. Boki łóżeczka powinny mieć 60 cm wysokości lub więcej (przy najwyższym ustawieniu materaca nie mniej niż 30 cm). Warto też sprawdzić, czy ma ono możliwość wyjmowania szczebelków lub opuszczania boku. Wtedy, gdy malec podrośnie, będzie mógł sam wchodzić i wychodzić z łóżeczka.
Łóżeczko dla niemowlęcia z szufladą u dołu to bardzo praktyczne rozwiązanie – w szufladzie można trzymać np. pościel, kocyki, ręczniki. Można też zdecydować się na łóżeczko dla niemowlęcia z wbudowaną komodą i przewijakiem. W komodzie zmieszczą się także ubranka, pieluszki, zabawki, kosmetyki i inne akcesoria.
Łóżeczka dla niemowlęcia turystyczne też mają zagorzałych zwolenników. Są one lekkie, łatwe do przenoszenia, dostępne w różnych rozmiarach, a niektóre modele są na tyle małe, że bez trudu zmieszczą się w niewielkim mieszkaniu. Łóżeczka dla niemowlęcia turystyczne często zaopatrzone są w kółka, dzięki którym można łatwo je przesuwać. Bardzo ważne jednak, by kółka te były stabilne, tzn. posiadały blokady. Łóżeczko dla niemowlęcia turystyczne nie ma najczęściej regulacji poziomu materaca – jest on położony bardzo nisko. W dodatku ten dostępny w komplecie z łóżeczkiem jest składany i cienki, dlatego dobrze jest dokupić dodatkowy materac, a jeśli w łóżeczku śpi maleńkie dziecko, położyć materac na podwyższeniu.
Jakie akcesoria dobrać do łóżeczka dla dziecka?
Jak przygotować łóżeczko dla noworodka i niemowlaka? Trzeba je oczywiście zaopatrzyć we wszystkie niezbędne akcesoria stanowiące wyposażenie łóżeczek dla niemowląt. Niektórzy rodzice decydują na łóżeczko niemowlęce z gotowym wyposażeniem. Z jednej strony pozwala to szybko skompletować wyprawkę, z drugiej ogranicza wybór akcesoriów do tych, jakie proponuje producent danego zestawu. Jego składniki to zwykle materac i komplet pościeli.
Materac godny polecenia to ten sprężysty, o średniej twardości. Takie właśnie są materace wykonane z pianki poliuretanowej (PU) lub pianki wysokoelastycznej (HR). Godne polecenia są też produkty ekologiczne, czyli maty roślinne, np. z lnu, konopi czy łuski gryczanej. Producenci podkreślają ich właściwości grzybo- i bakteriobójcze.
Kiedy ubrać łóżeczko dla noworodka? Niedługo przed ułożeniem w nim dziecka – wcale nie jest dobrze, kiedy pościel „czeka” na malucha, niepotrzebnie się kurząc. Najlepiej, jeśli pościel do łóżeczka dla noworodka i niemowlaka uszyta jest z bawełny z ewentualnym dodatkiem włókien bambusowych. Najwygodniej i najbezpieczniej ze względu na możliwość ściągnięcia przez dziecko, jest używać prześcieradeł z gumką. Jeśli chodzi o przykrycie, to zamiast kołderki czy kocyka możemy układać dziecko do snu w zapinanym na suwak śpiworku. Niezależnie od wyboru przykrycia unikajmy wypełnień mogących powodować alergie, takich jak pierze czy puch.
A co z poduszką? Jak czytamy na stronie Instytutu Matki i Dziecka epozotywnaopinia.pl: „Zdaniem pediatrów i ortopedów dziecko do pierwszego roku życia w ogóle nie potrzebuje poduszki, a nawet jest ona niewskazana. Leżenie na płaskim, średnio twardym podłożu, na plecach, jest naturalną pozycją zarówno dla noworodka, jak i starszego niemowlęcia”.
O czym pamiętać, kupując łóżko dla niemowlęcia?
Przede wszystkim o bezpieczeństwie danego sprzętu. Mowa tu nie tylko o konstrukcji łóżeczka (musi ona przetrwać co najmniej kilka montaży i demontaży), ale także o materiałach, które zostały użyte do jego produkcji. Najbardziej godne polecenia jest czyste, dokładnie wypolerowane drewno. Jeśli elementy łóżeczka pokryte są farbą lub lakierem, powinny to być produkty ekologiczne, posiadające atesty PZH. Nie mogą się ścierać ani łuszczyć.
Pościel i zabawki tekstylne dla dzieci poniżej trzeciego roku życia powinny posiadać atest Oeko-Tex Standard klasy I. Potwierdza on, że wyroby te są wolne szkodliwych barwników, niklu czy metali ciężkich. Potwierdzenie, jak ważne są atesty znajdziemy na stronie epozotywnaopinia.pl: „Przy zakupie należy upewnić się, czy wykonanie łóżeczka zgodne jest z normą PN-EN 716-1, która określa, czy łóżko dla małego dziecka spełnia wymagania bezpieczeństwa. Sprawdź to na etykiecie produktu. Inne ważne certyfikaty to atest Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Technologii Drewna oraz Zakładu Badań i Wdrożeń Przemysłu Meblarskiego.”