Kosmetyki do kąpieli dla noworodka / gettyimages Kosmetyki do kąpieli dla noworodka / gettyimages

Kosmetyki do kąpieli dla noworodka

Jakie kosmetyki do kąpieli noworodka wybrać? Warto pomyśleć o tym, zanim jeszcze w waszym domu pojawi się nowy lokator. Kosmetyki do kąpieli noworodka kupicie bez trudu w aptekach, dobrze zaopatrzonych drogeriach oraz sklepach internetowych.

Spis treści:

Czym myć niemowlę?

Dobry kosmetyk do kąpieli noworodka to gwarancja, że jego cienka, delikatna skóra nie przesuszy się i nie podrażni. Waszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim takie kosmetyki do kąpieli noworodka, na których zaznaczone jest, że można je stosować od 1. dnia życia. Bardzo dobrze, jeśli na danym produkcie widnieje rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka (listę tych produktów znajdziemy na stronie epozytywnaopinia.pl) lub Centrum Zdrowia Dziecka albo też certyfikaty poświadczające, że dany produkt zawiera minimum 95 proc. surowców naturalnych pochodzenia roślinnego i mineralnego, np. ECO CERT. 

W czym kąpać noworodka? Do wyboru mamy mydełka, płyny i oliwki do kąpieli. Możemy też wybrać dostępne w aptekach emolienty, które pozostawiają na powierzchni skóry cieniutką tłustą warstewkę chroniącą przed utratą wody. Emolienty przeznaczone są przede wszystkim do pielęgnacji skóry wrażliwej, przesuszonej, atopowej. Jak czytamy na stronie Instytytu Matki i Dziecka epozytywnaopinia.pl: zapobiegawcze stosowanie preparatów emoliencyjnych u noworodków obciążonych ryzykiem wystąpienia atopowego zapalenia skóry zmniejsza to ryzyko nawet o połowę. 

Jeśli skóra maluszka nie jest problematyczna, można używać emolientów do kąpieli noworodka, ale nie jest to konieczne. Naszym zdaniem najwygodniejsze są kosmetyki w płynie – łatwiej odmierzyć właściwą ilość produktu. Jeśli opakowanie nie ma dozownika, wylewamy na dłoń około ½ łyżeczki płynu, oliwki czy emolientu i mieszamy z wodą. 

Noworodka warto myć zawsze o tej samej porze – stałe rytmy dnia dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Idealna temperatura wody to ok. 37 st. C – nalewamy jej tyle, by nie zakrywała całego brzucha dziecka. Jest to szczególnie ważne w wypadku noworodka, któremu jeszcze nie odpadła pępowina. Maluszka wkładamy do wanienki wolno i spokojnie, układając jego główkę na zgięciu swojego łokcia. W  pomieszczeniu, w którym odbywa się kąpiel dziecka, powinno być stosunkowo ciepło, by maluszek wyjęty z wody nie zmarzł. Trzeba go szybko otulić ciepłym ręcznikiem. 

Jakie kosmetyki do kąpieli wybrać?

Wybierając kosmetyki do kąpieli noworodka, przeczytajmy, co mają w składzie – informacja ta powinna być umieszczona na opakowaniu. Jeśli jej nie ma, preparat nie jest godny polecenia. Im lista składników jest krótsza, tym lepiej.  

Jakie substancje NIE powinny się na niej znaleźć?  

  • Detergenty, które często oznaczone są symbolami SLS i SLES. Kosmetyki z ich dodatkiem lepiej się pienią, co wypadku kosmetyków do kąpieli noworodka nie jest przecież konieczne.  
  • Parabeny oznaczone takimi nazwami jak np. methylparaben, ethylparaben czy propylparaben. Są to substancje konserwujące, które mogą alergizować malucha.  
  • Pochodne ropy naftowej (parafina, oleje mineralne). 
  • Silikony, sole aluminium, glikole. 
  • Sztuczne barwniki i aromaty 

Najlepiej wybierać bezzapachowe kosmetyki do kąpieli noworodka – jeśli nie jest to zaznaczone na opakowaniu, warto sprawdzić, czy w składzie nie znajduje się słowo „perfumed” lub „parfumé”.

Na co zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że każdy niemal kosmetyk do kąpieli noworodka może uczulać. Im krótsza lista składników, tym mniej jest to prawdopodobne. Jeśli wahacie się co do wyboru jednego z kilku specyfików o podobnym działaniu, wybierzcie ten, który ma najkrótszą listę składników.  

Jeśli dziecko ma odparzoną pupę albo potówki, można dodać do wody, w której kąpiemy maluszka, garść mąki ziemniaczanej i dokładnie wymieszać zawiesinę. To, oprócz kosmetyków do kąpieli dziecka, naturalny środek łagodzący podrażnienia i wygładzający skórę. Inne naturalne środki godne polecenia to także napar z siemienia lnianego czy rumianku.  

Jak myć niemowlę?

Gdy dziecko kończy 1. miesiąc życia, nie nazywamy go już noworodkiem, ale niemowlakiem. Możemy oczywiście stosować te same kosmetyki, których używaliśmy do kąpieli noworodka, ale także kosmetyki do kąpieli dla niemowląt. Gdy dziecko skończy 6 miesięcy, wachlarz produktów jeszcze się poszerza – w aptekach i drogeriach można kupić kosmetyki do kąpieli dziecka od 6. miesiąca życia. Najczęściej trochę bardziej się pienią i są lekko perfumowane olejkami pochodzenia naturalnego, ale ich składniki są zupełnie bezpieczne i rzadko kiedy powodują uczulenia.   

Gdy niemowlę ma już dłuższe włoski, a do tego są one gęste, warto kupić także dobry szampon dla niemowlęcia – ważne, żeby na opakowaniu było zaznaczone, że można go używać od pierwszych dni życia dziecka. Taki szampon nie podrażnia oczu, co jest bardzo ważne, gdy niemowlę staje się bardziej ruchliwe i może przenieść kosmetyk do oczu. Podobnie jak w przypadku mydełek, płynów do kąpieli czy oliwek, należy przed zakupem dokładnie przeczytać etykietę i sprawdzić, czy w składzie kosmetyku nie znajdują się czasem wymienione wyżej szkodliwe substancje.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź