kolka u niemowlaka Kolki u niemowląt – objawy i sposoby na kolkę niemowlęcą/ iStock

Kolki u niemowląt – objawy i sposoby na kolkę niemowlęcą

Kolka niemowlęca potrafi być wyjątkowo uciążliwa dla dziecka oraz dla rodziców. Płacz i krzyk malucha mogą trwać nawet kilka godzin. Co robić, kiedy u niemowlaka wystąpi kolka, by przynieść mu ulgę? Kiedy zaczynają się kolki i do kiedy trwają?

Spis treści:

Co to jest kolka niemowlęca i skąd się bierze?

Do tej pory nie ustalono, co jest przyczyną powstawania kolki niemowlęcej. Przypuszcza się, że może być związana z niedojrzałością układu pokarmowego i jest skutkiem ubocznym takich zjawiska jak: niedojrzały mikrobiom jelit, ich wzmożona perystaltyka, nadmierna ilość gazów jelitowych. Wśród możliwych przyczyn powstawania kolki wymienia się także: nieprawidłową technikę karmienia, palenie tytoniu przez rodziców, nietolerancje pokarmowe.

Kolka objawia się poprzez nagły i silny ból brzucha. Występuje także poszerzenie obwodu brzucha. Dziecko płacze, krzyczy i podkurcza nogi. Kolka nie jest groźna, ma przejściowy charakter, może być jednak dość uciążliwa.

 

Kolka u noworodka – objawy kolki jelitowej

Objawy kolki u noworodka mogą być zróżnicowane. Łatwo można je także pomylić z innymi zaburzeniami, np. z nietolerancją pokarmową.

Co świadczy o kolce u noworodka?

  • częsty płacz dziecka nasilający się w szczególności w porach wieczornych,
  • krzyk dziecka, który nie jest związany np. z niewyspaniem czy głodem,
  • kilkugodzinny płacz,
  • napinanie się i podkurcz nóżek,
  • twardy lub powiększony brzuch,
  • sztywność ciała,
  • zaczerwienienie na twarzy, które wynika z silnego prężenia się,
  • zwiększona ilość gazów.

Kiedy zaczynają się kolki i ile trwają kolki niemowlęce?

Kolka występuje u 10-40 proc. niemowląt. Najczęściej pojawia się około 3 tygodnia życia i występuje w porach wieczornych. Najczęściej mija około 3.-4. miesiąca życia dziecka, choć może występować nawet do 6. miesiąca życia.

 

Kolki jelitowe a dieta niemowlaka – zaburzenia mikroflory jelitowej i karmienie piersią

Kolka niemowlęca może wystąpić zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i tych, które przyjmują mleko modyfikowane. W obydwu przypadkach warto zadbać o prawidłową technikę karmienia – by do układu pokarmowego dziecka nie dostawało się powietrze. W przypadku karmienia piersią pomóc może konsultacja z doradcą laktacyjnym. Warto też wspomóc mikroflorę jelitową dziecka probiotykami.

 

Sposoby na kolkę u niemowląt – jak zapobiegać?

Przy kolkach niemowlęcych najważniejsze jest zapobieganie. Spróbujcie wymienionych niżej sposobów, które wam pomogą zaoszczędzić sobie nerwów a dziecku bólu.

 

Chustonoszenie i kołysanie

W sytuacji kiedy u dziecka wystąpi kolka niemowlęca, w pierwszej kolejności należy dziecko trochę uspokoić poprzez noszenie go, kołysanie, przytulanie i mówienie do niego. To trudne zadanie, jednak dzięki temu dziecko przestanie kurczyć brzuszek przez ciągłe zdenerwowanie i płacz, co przyniesie mu małą ulgę. Warto też pamiętać, aby w miarę możliwości samemu zachować spokój, ponieważ maluch wyczuwa nasze emocje.

Masaż brzuszka i ciepłe okłady

Ulgę przy kolce niemowlęcej dadzą dziecku masaże pleców i brzucha. W tym celu należy ułożyć malca na brzuchu i wykonać delikatny masaż pleców. W ten sposób brzuch dziecka będzie delikatnie uciśnięty, a nadmiar gazów szybciej opuści jelita. Podobny efekt przyniesie także ułożenie dziecka na plecach i lekkie przyciśnięcie kolan w kierunku brzucha.

Można także masować dziecko rozgrzanymi dłońmi. Należy najpierw położyć niemowlę na plecach i ciepłymi dłońmi wykonać masaż brzucha okrężnymi ruchami od góry do dołu. Dzięki temu ułatwimy przemieszczenie się gazów w dolne partie jelit i ułatwimy im wydostanie się na zewnątrz.

Pomocnym sposobem są także ciepłe opatrunki na brzuch. Dobrze sprawdzą się tu odpowiednie żelki, które można kupić w aptece. Po podgrzaniu ich w ciepłej wodzie lub mikrofalówce, kładzie się je na napięte miejsca brzucha. W ten sposób mięśnie rozluźniają się. Zamiast żelek można także użyć zwykłego materiału, który należy moczyć w ciepłej wodzie lub przeprasować żelazkiem. Podobne działanie ma ciepła kąpiel. Innym rozwiązaniem mogą też

 

Wspieranie mikroflory jelitowej niemowlaka i zmiana diety

Warto wspierać mikroflorę jelitową dziecka poprzez odpowiednią dietę. Dzięki temu zapewnimy maluchowi prawidłowe wytworzenie flory bakteryjnej jelit, która formuje się do 2-3 roku życia. Zła dieta natomiast prowadzi do niedoboru bakterii probiotycznych. Kiedy więc niemowlę zacznie przyjmować stałe pokarmy, zadbajmy, aby w jego menu znalazły się warzywa i owoce takie jak pomidory, banany czy szparagi. Unikać natomiast należy produktów bogatych w białko i tłuszcz, ponieważ powodują spadek ilości bakterii Lactobacillus (bakterie kwasu mlekowego), które są niezwykle ważne dla zdrowia.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź