Mama i dziecko Kiedy pierwszy raz do dentysty?/ Zdjęcie: iStock

Kiedy z dzieckiem do dentysty wybrać się pierwszy raz? Dentysta Michał Kaczmarek wyjaśnia, a Zdrowa Buzia edukuje w kolejnym filmiku

Kiedy po raz pierwszy raz udać się z dzieckiem do dentysty? To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Profilaktycznie, przed pojawieniem się pierwszej próchnicy czy dopiero wówczas, gdy pojawi się ból? Lekarz dentysta Michał Kaczmarek wyjaśnia, a Zdrowa Buzia publikuje kolejny filmik, w którym przygotowuje dzieci do wizyty u dentysty. 

Spis treści:

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

„Według większości autorów i badaczy, pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć między 6, a 12 miesiącem życia, czyli w okresie, kiedy pojawiają się pierwsze ząbki u naszego dziecka. Według AAP (American Academy of Pediatrics) pierwsza wizyta u dzieci narażonych na próchnicę wczesną powinna się odbyć przed ukończeniem pierwszego roku życia” – pisze na swoim profilu na Instagramie lekarz dentysta Michał Kaczmarek. 

Czy to nie za wcześnie? Dentysta wyjaśnia, że wczesna profilaktyka jest potrzebna. Dziecko powinno przyzwyczaić się do gabinetu stomatologicznego, aby w razie bólu i innych dolegliwości nie bało się zarówno wizyty, jak i lekarza. 

Pierwsza wizyta u dentysty ze Zdrową Buzią 

Wizyty u dentysty często wzbudzają strach i przerażenie. Wśród wielu dorosłych wciąż pozostają przykre wspomnienia z dzieciństwa z bolesnych wizyt u stomatologa. Jaka na to rada? Zdrowa Buzia, czyli Aleksandra Burczyńska, stworzyła serię filmików, które mają przyzwyczaić i przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty. Edukuje i bawi w przystępny dla dzieci sposób, dzięki czemu dziecko zamiast obaw i strachu, dokładnie wie, dlaczego znalazło się na fotelu stomatologicznym. 

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty to również ważna wizyta informacyjna dla rodziców. Powinna być źródłem wiedzy na temat doboru pasty i szczoteczki do zębów, jakich pokarmów w diecie dziecka unikać, a także na temat upadków. Dodatkowo rodzice powinni przyzwyczajać dziecko do regularnych wizyt oraz dbania o zdrowie jamy ustnej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Zdrowa_buzia (@zdrowa_buzia)

Jak pomóc dziecku przełamać strach przed wizytą u dentysty

Przede wszystkim warto dawać przykład. Jeśli dziecko nie zobaczy strachu u dorosłych, samo pewniej podda się badaniu. Nie należy opowiadać o swoich lękach, ponieważ najmłodsi często powielają zachowania dorosłych. Zamiast tego należy wzmacniać w dziecku poczucie, że wizyta u dentysty jest czymś naturalnym.  

Dobrze jest też zabrać dziecko ze sobą na wizytę, by poznało narzędzia stomatologa czy usiadło w fotelu. Będzie to już pierwszy krok na zapoznanie się z gabinetem dentysty. Do dobrego przygotowania dziecka do wizyty można wspomóc się zabawkami czy edukacyjnymi filmami na temat leczenia stomatologicznego i zachowania higieny jamy ustnej. Niech dziecko pobawi się w dentystę, spróbuje samo naprawić zęba z plasteliny lub nauczy się krótkiej rymowanki czy piosenki. Dzięki temu łatwiej zapanuje nad strachem podczas prawdziwej wizyty. 

Opowiedzmy również dziecku, co je czeka. Znajomość ruchów dentysty będzie działać uspokajająco. Ważne, by nie okłamywać dziecka i nie mówić, że leczenie nie będzie boleć. Lepiej przyznać, że może mu to sprawić ból, jednak będzie to krótkotrwałe uczucie. Jeśli maluch wciąż będzie się mocno stresował, warto nauczyć go technik oddechowych, które pomogą zmniejszyć lęk. U młodszych dzieci może to być zdmuchiwanie listka, oddychanie jak pies czy długie dmuchanie na gorącą zupę. U starszych dzieci można zastosować oddychanie brzuszne – ręce kładziemy na brzuchu i przez 4 sekundy wciągamy powietrze nosem tak, by brzuch rósł. Następnie powoli wypuszczamy powietrze tak, by usłyszeć syczenie węża. 

Czas na pierwszą wizytę u ortodonty

Do ortodonty naszą pociechę warto zaprowadzić w momencie, kiedy zacznie ząbkować. Najpóźniej należy to zrobić, kiedy dziecko skończy 7 lat. Nie warto jednak czekać tak długo. Odpowiednie dbanie o zęby mleczne od samego początku ma duży wpływ na to, jak będzie wyglądał zgryz dziecka w dorosłym życiu.  

W szczególności należy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty, jeśli występuje u niego:  

  • Nieprawidłowe ułożenie zębów,  
  • Niesymetryczne rysy twarzy,  
  • Wada wymowy,  
  • Nadmiernie wysunięta lub cofnięta broda,  
  • Dysfunkcja języka,  
  • Oddychanie ustami i stale otwarte usta,  
  • Ssanie palca,  
  • Ogryzanie paznokci itp.,  
  • Zgrzytanie zębami 
  • Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych. 

Dbanie o zdrowie jamy ustnej od najmłodszych lat

Warto uczyć dziecko higieny jamy ustnej od najmłodszych lat i wyrobić u niego zdrowy nawyk mycia zębów przynajmniej dwa razy dziennie. By zachęcić malucha do sięgania po szczoteczkę można zorganizować mu bajkowy kącik do mycia zębów. Niech to będzie kubek na wodę w kształcie kwiatka, szczoteczka z ulubionym bohaterem z kreskówki czy kolorowy ręcznik. Szczoteczka najlepiej, by była z miękkim włosiem, co ustrzeże dziecko przed poranieniem sobie dziąseł. Pamiętajmy, że zawsze należy sprawdzić buzię dziecka, czy umyło dobrze zęby i czasem po nim poprawić. Kontrolować trzeba także ilość pasty do zębów, jaka znajdzie się na szczoteczce. Dla dzieci w wieku 2-6 lat nie powinna być ona większa niż ziarnko grochu, poniżej tego wieku – ilość śladowa. Starsze dzieci mogą nałożyć ok. 1-2 cm pasty. Ważne też, by pasta do zębów była przystosowana do wieku dziecka. U małych dzieci należy stosować pastę z fluorem o stężeniu 1000 ppm, a dla starszych (powyżej 6 r.ż.) o stężeniu 1450 ppm. Kiedy u dziecka pojawią się zęby mleczne, dobrze jest wprowadzić nitkę do zębów. Między 2. a 6. r.ż., kiedy zęby zaczną do siebie szczelniej przylegać, rodzice powinni pomagać dzieciom nitkować zęby. 

Należy pamiętać, że dla zachowania zdrowych zębów ważna jest odpowiednia dieta, która dostarczy maluchowi niezbędnych witamin i minerałów. W diecie najmłodszych powinny znaleźć się więc produkty bogate w wapń, fosfor i fluor. Warto także dostarczać małemu organizmowi witaminy A, D, C, E i z grupy B, które są niezbędne dla zdrowia zębów. To, co ważne, to unikanie cukru, który jest pożywką dla bakterii i prowadzi do próchnicy oraz uszkodzenia szkliwa. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź