Kiedy niemowlę siada? Kiedy niemowlę siada? / iStock

Kiedy niemowlę siada?

Spis treści:

Półroczna córka sąsiadki siedzi samodzielnie podpierana poduszkami, podczas gdy Twój siedmiomiesięczny syn dopiero zacząć podpierać się na prostych rączkach? Kiedy niemowlę siada tak naprawdę? Sprawdź, dlaczego nie warto trzymać się sztywno schematów rozwojowych i poznaj fascynującą drogę dziecka do samodzielnego siedzenia.

Rozwój niemowlęcia w pierwszym roku życia jest niezwykle dynamiczny. Od zupełnie bezbronnego, widzącego tylko z bliska noworodka, zmienia się ono w chodzącego człowieka, zwykle z całkiem sporym zasobem słów. Jednym z najbardziej przełomowych momentów rozwoju jest siadanie. Rodzice, którzy bacznie i z zachwytem obserwują, jak ich brzdąc zdobywa kolejne umiejętności, mogą zastanawiać się, kiedy niemowlę siada – kiedy tak naprawdę można spodziewać się, że zacznie obserwować świat z nowej pozycji.

Kiedy niemowlę siada – tabele rozwojowe

Moment, kiedy niemowlę siada, jest sprawą bardzo indywidualną. Przyjęło się, że ta przełomowa chwila powinna nastąpić około 6. miesiąca życia dziecka. Jednak stosowane przez pediatrów i ogólnodostępne tabele rozwojowe bardzo upraszczają wyjątkowy proces, jakim jest nauka siadania. W rzeczywistości bowiem dla większości niemowlęcych aktywności obowiązuje nie konkretny wiek, lecz przedział czasowy, w którym dane osiągnięcie powinno się pojawić.

Okienko rozwojowe dla samodzielnego siadania obejmuje okres od 6. do 10. miesiąca życia. Niekiedy niemowlę siada później – nawet około 12. miesiąca. Znacznie rzadziej dzieje się to wcześniej. Jednak przekonanie, iż półroczny maluch powinien już samodzielnie siedzieć, skłania wielu rodziców do prób „pomagania” mu w zdobyciu tej umiejętności. Pojawiają się chodziki, siedziska, wymuszanie siedzącej pozycji – to nie tylko zupełnie niepotrzebne, ale też szkodliwe metody „nauki” siadania. Kiedy niemowlę siada? Wtedy, kiedy samodzielnie się tego nauczy.

Rozwój do momentu, kiedy niemowlę siada

Pierwszym sygnałem, iż niemowlę wkrótce będzie gotowe do siedzenia, jest samodzielne trzymanie główki. Mięśnie szyi i karku są już na tyle silne, że malucha nie trzeba już w tym zakresie asekurować. Kolejny przełomowy moment to zdobycie umiejętności samodzielnego przekręcenia się z pleców na brzuch – z tej perspektywy świat wygląda o wiele bardziej atrakcyjnie! Początkowo maluch podpiera się na przedramionach. Zaczyna sięgać po zabawki, podnosząc coraz wyżej górną część ciała, by w końcu podpierać się na wyprostowanych rączkach. W ten sposób niemowlę ćwiczy mięśnie brzucha, rąk i innych partii ciała, a także kręgosłup.

Warto pamiętać, iż dobre wzmocnienie ciała dziecka w okresie leżenia, turlania się, pełzania i raczkowania, ma ogromny wpływ na jego sprawność i możliwości, gdy przybierze już pozycję pionową. Wiele niemowląt około 6. miesiąca życia jest w stanie siedzieć i nie przewrócić się, gdy zostanie posadzone przez dorosłego. Jednak taki maluszek może jeszcze nie umieć samodzielnie przyjąć takiej pozycji. Najlepiej jest poczekać, aż dziecko osiągnie ten cel w sposób naturalny.

Zadania rodziców, kiedy niemowlę siada

Co zatem mogą zrobić rodzice, kiedy niemowlę siada już samodzielnie? Przede wszystkim zapewnić mu bezpieczną przestrzeń. Najlepsze podłoże to miękka mata piankowa lub czysty dywan. Ale bez obaw! Jeśli maluch w swoich wędrówkach dotrze na twarde panele lub terakotę, poradzi sobie na nich równie dobrze. Unikajmy za to materiałów śliskich i takich, które łatwo się przesuwają. Nauka siadania i innych umiejętności nie przychodzi też łatwo na materacu, ponieważ jest on zbyt miękki.

Kształcenia umiejętności samodzielnego siadania nie powinno się przyspieszać, jednak nie warto też go na siłę opóźniać. Ciasne przypinanie pasami dziecka w bujaczku czy krępowanie jego ruchów, aby nie mogło przyjmować siedzącej pozycji w gondoli to sztuczne hamowanie naturalnego procesu. Rodzic powinien kochać, nosić, przytulać, dać bezpieczną przestrzeń i pozwolić maluchowi samodzielnie osiągnąć te ważne w niemowlęcym życiu cele.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź