Kiedy kąpać noworodka? Przed czy po jedzeniu?
Spis treści:
Jak kąpać niemowlę?
Niemowlęta powinno kąpać się w wanienkach specjalnie przeznaczonych dla małych dzieci. Dzięki temu mają one zapewnioną stabilizację w momencie, kiedy nie są jeszcze w stanie samodzielnie siedzieć. To, czy postawimy wanienkę w łazience czy w pokoju dziecka nie ma znaczenia, ważne jest, aby zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza oraz wody, a także mieć pod ręką wszystkie niezbędne przedmioty, takie jak ubranka na zmianę, ręcznik, kosmetyki czy pieluchę.
Niemowlaka zawsze należy trzymać pewnie, ale jednocześnie delikatnie. Nasza pozycja musi być stabilna, aby dziecko nie wyślizgnęło nam się z rąk w sytuacji, kiedy np. zacznie płakać lub zniecierpliwi się. Należy podtrzymywać jego głowę, kark oraz plecy. Gdy nie mamy nikogo do pomocy, zawsze jedną ręką myjemy, a drugą cały czas trzymamy maluszka. Należy za każdym razem dokładnie umyć wszystkie zagłębienia między fałdkami oraz okolicę pieluszkową. Buzię i oczka niemowlaka najlepiej myć mokrym wacikiem bez użycia kosmetyków.
Najczęstsze błędy podczas kąpieli dziecka
Rodzice pragną zawsze tego co najlepsze, ale na samym początku popełniamy wiele błędów podczas kąpieli swojego dziecka. Oto najpopularniejsze z nich:
- Traktowanie kąpieli jako zła koniecznego, które jest nieprzyjemne zarówno dla rodzica, jak i malucha.
Warto myśleć o kąpieli niemowlaka jak o formie wspólnego spędzania czasu i poznawania się. Delikatne chlapanie czy masaż pobudzają zmysły małego dziecka. Oswaja się ono z wodą i może w ten sposób poznawać świat wieloma zmysłami jednocześnie.
- Zbyt częste kąpanie niemowlaka
Nie ma konkretnej reguły, jak często powinniśmy kąpać dziecko. Nie ma potrzeby robić tego codziennie, ponieważ dzieci nie pocą się i nie brudzą się tak, jak dorośli. Niektórzy rodzice kąpią niemowlaka co 2, a inni co 3 dni. Nie ma też żadnej zasady, która mówiłaby w jakich porach dnia należy kąpać dziecko. Możemy wypracować własne reguły, do których przyzwyczaimy się razem z maluchem.
- Stosowanie gąbek do kąpieli
Kiedyś bardzo popularne gąbki do kąpieli, teraz uznawane są za siedlisko grzybów i bakterii, które mają doskonałe warunki do rozwoju na wilgotnej powierzchni. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyprać danego materiału, nie powinniśmy używać go do mycia ciała maluszka. Najlepiej jest wykorzystywać własną dłoń do delikatnego kąpania dziecka lub wilgotny ręcznik, który regularnie suszymy i pierzemy w pralce.
- Korzystanie z płynów i kosmetyków dla dorosłych
Nie od dziś wiadomo, że skóra niemowlaka różni się od skóry osób dorosłych. Jest znacznie bardziej wrażliwa i skłonna do uczuleń oraz reakcji niepożądanych po kontakcie z kosmetykami. Dlatego też w pielęgnacji i kąpieli niemowlaka powinniśmy zawsze korzystać z preparatów przeznaczonych do skóry małego dziecka. Nie możemy również zapomnieć o odpowiednim nawilżeniu ciała poprzez stosowanie różnego rodzaju oliwek lub emolientów.
Najpierw kąpiel czy karmienie?
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy kąpać niemowlęta – przed czy po karmieniu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każde dziecko jest inne. Istnieją jednak pewne czynniki skłaniające do nakarmienia dziecka przed jego umyciem. Niemowlak, gdy będzie głodny, będzie również bardziej niespokojny i płaczliwy, przez co kąpiel może stać się trudniejsza i mniej miła, zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Ponadto wiele osób uważa, że kąpiel wycisza dziecko, a maluszek szybko zasypia po jej odbyciu.
Nie powinno się kąpać niemowlaka od razu po karmieniu, zwłaszcza jeśli ulało mu się chwilę wcześniej. Jest to spowodowane tym, że może do tego dojść również w wannie. Gdy zbyt szybko włożymy dziecko do wody po karmieniu, może ono nawet zwymiotować. Jeżeli sytuacje takie powtarzają się, warto po prostu poznać swojego maluszka i zobaczyć, co jest dla niego przyjemniejsze – najpierw kąpiel czy karmienie. W rezultacie czas ten będzie dla wszystkich znacznie przyjemniejszy i mniej stresujący.
Na co jeszcze dobrze zwrócić uwagę?
Pamiętaj, żeby nigdy nie zostawiać niemowlęcia samego w wannie, bez opieki osoby dorosłej. Chwila nieuwagi może mieć tragiczne skutki. Poza tym lekarze obecnie zalecają pierwszą kąpiel noworodka w dniu powrotu ze szpitala. Placówki ochrony zdrowia nie są sterylnie czyste, i tak samo jak powinniśmy wyprać wszystko, co mama miała ze sobą podczas porodu, tak samo powinniśmy wykąpać nowego członka rodziny. Aby kąpiele przebiegały w przyjemnej atmosferze, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju zabawki do wody, które zaangażują zmysły maluszka. Wybierajmy te, które nie zatrzymują wilgoci, a tym samym ryzyko rozwoju drobnoustrojów na ich powierzchni jest małe.