Spis treści:
Kąpiel noworodka, szczególnie ta pierwsza, samodzielna, to dla rodziców szczególne przeżycie. I co tu dużo mówić, spore wyzwanie. Brak doświadczenia, obawa przed popełnieniem błędu mogą powodować stres i lęk. Jak wygląda kąpiel noworodka? Jakich preparatów używać? Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas kąpieli? O czym warto pamiętać?
Pierwsza kąpiel noworodka
Obawy przed pierwszą samodzielną kąpielą noworodka są całkowicie naturalne. Szczególnie dla rodziców, którzy powitali na świecie swoje pierwsze dziecko. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i wiedza, jak postępować krok po kroku z maleństwem. Można jej zasięgnąć u lekarza, z fachowych poradników lub od innych doświadczonych rodziców. W tym obszarze nie ma nieodpowiednich pytań. Dzięki nim kąpiel noworodka będzie przebiegać sprawnie, przyjemnie, a co najważniejsze — bezpiecznie.
Kąpiel noworodka – niezbędne akcesoria i kosmetyki
Zanim napełnimy wanienkę dla maluszka wodą, należy sprawdzić, czy wszystkie niezbędne rzeczy do i po kąpieli są w zasięgu ręki. Dzięki temu zyskuje się pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie i nie będzie konieczności przerywać czynności pielęgnacyjnych. Przed kąpielą noworodka należy przygotować:
Kąpiel noworodka – miejsce i czas
W specjalnej wanience? W wannie? A może w umywalce? Wybór miejsca ma znaczenie ze względu na bezpieczeństwo kąpieli noworodka, ale także komfort wykonywania poszczególnych czynności przez rodziców. Nie każdy decyduje się na zakup dziecięcej wanienki, bo nie jest to pozycja niezbędna w budżecie wyprawkowym dla dziecka. Natomiast nie da się ukryć, że zdecydowanie ułatwia kąpiel. Można ją wykonywać w łazience, jeśli jest miejsce lub przenieść do pokoju. Wanienkę można postawić na stole lub na podłodze, by dostęp do maluszka był sprawny i nie wymagał od rodzica gimnastyki. Nie zaleca się wkładania małej wanienki do dużej wanny, gdyż wymaga to od rodziców ciągłego pochylania się, przez co można nadwyrężyć kręgosłup.
Przyjęło się, że dziecko powinno się kąpać wieczorem, gdyż po tym rytuale przychodzi czas na sen. Prawda jest jednak taka, że pora kąpieli noworodka nie ma większego znaczenia. Za to uwagę trzeba zwrócić na to, by tuż przed lub po zabiegu pielęgnacyjnym nie karmić dziecka. Dlaczego? Pełny brzuszek i przejedzenie może prowadzić do ulewania się. Z kolei pusty żołądek wywołuje u malucha dyskomfort, przez co kąpiel, która powinna być przyjemnością, zamienia się w koszmarne przeżycie.
Kąpiel noworodka – bezpieczeństwo
Podczas kąpieli noworodka należy zachować szczególną ostrożność. Dla bezpieczeństwa wanienkę kąpielową można wyłożyć specjalną matą antypoślizgową, która zabezpieczy zarówno rękę rodzica, jak i ciało dziecka przed ciągłym zsuwaniem się. Niemowlaka należy zanurzać w wodzie stopniowo, ponieważ zbyt gwałtowne ruchy mogą go wystraszyć. Nie należy dolewać ciepłej wody do wanienki, kiedy dziecko jest w środku. Trzeba pilnować, by woda nie dostała się do oczu i uszu noworodka.
Kąpiel noworodka – właściwa temperatura
Kąpiel noworodka wymaga dbałości o każdy szczegół. Kluczowa jest także temperatura wody. Dlaczego? Zbyt gorąca może poparzyć delikatną skórę niemowlaka, zimna zaś wywołać wstrząs i lęk. Pierwszy kontakt z wodą powinien być dla dziecka miłym doświadczeniem. W innym przypadku będzie ono reagować płaczem. Efektem tego będą niepotrzebne nerwy i stres zarówno u noworodka, jak i u rodziców. Oprócz właściwej temperatury wody do kąpieli ważna jest także odpowiednia temperatura w domu / mieszkaniu. W pomieszczeniu, gdzie odbywa się kąpiel, jak i w pokoju, w którym będzie przebywać dziecko, powinna panować optymalna temperatura, by nie narazić dziecka na wstrząs.