Jaki proszek do prania dziecięcych ubranek wybrać?
Spis treści:
W czym prać dziecięce ubranka?
Skóra niemowląt i małych dzieci nie ma jeszcze dostatecznie odpornej warstwy lipidowej. Dlatego łatwo ją podrażnić, stosując źle dobrany środek do prania. Na rynku mamy sporo różnorodnych preparatów:
- Proszki do prania – te delikatne, hipoalergiczne, pozbawione sztucznych barwników i enzymów mogą być stosowane już od pierwszych dni życia dziecka. Dobrze, by były pozbawione również substancji zapachowych, które mogą doprowadzić do podrażnień.
- Płyny do prania – łagodniejsze od proszku do prania, ale niestety i mniej skuteczne.
- Płatki mydlane – uważane są za najdelikatniejsze i najbezpieczniejsze dla skóry niemowlęcia. Mogą być stosowane zarówno do prania ręcznego, jak i do prania w pralce – przed użyciem wymagają dokładnego rozpuszczenia w gorącej wodzie.
- Orzechy piorące – to naturalny detergent. Zrywane są z drzew rosnących w Indiach i Nepalu. Orzechy rozłupuje się, usuwa środek i dokładnie suszy. Dzięki ukrytej w ich wnętrzu saponinie, podczas kontaktu z wodą wydzielają pianę.
- Ekokule – granulki ceramiczne umieszczone w specjalnej obudowie z dziurkami.
Na co zwrócić uwagę, wybierając proszek do prania dziecięcych ubranek?
Proszek do prania dziecięcych ubranek powinien posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka lub atest Państwowego Zakładu Higieny. Najważniejsze, by nie zawierał w składzie szkodliwych związków chemicznych, substancji zapachowych i barwników. Dobrze, by środek do prania był również hipoalergiczny – bez enzymów, fosforanów i barwników przyczyniających się do zanieczyszczenia środowiska. Ten pozbawiony konserwantów nie będzie powodował uczuleń i podrażnień delikatnej skóry dziecka. Niektóre proszki do prania dziecięcych ubranek zawierają łagodne substancje zmiękczające, które nie stanowią żadnego zagrożenia.
Jak czytać etykiety na proszkach do prania dla niemowląt?
Wybierając proszek do prania dziecięcych ubranek, warto dokładnie zapoznać się z informacjami na etykiecie. Niestety nie ma wymogu podawania pełnej listy składników, co wykorzystują producenci, którzy informują tylko o części z nich. Producenci na etykiecie umieszczają wybrane składniki i ich procentowe zawartości, które najczęściej są bardzo podobne, np. < 5 proc. niejonowych środków powierzchniowo czynnych, 5-15 proc. anionowych środków powierzchniowo czynnych, fosforany, mydło, enzymy.
Polecamy
Sucha skóra u niemowlaka – postępowanie
Występowanie suchej skóry u niemowlaka nie należy do rzadkości – jego skóra ma nie do końca wykształcony płaszcz hydrolipidowy. Czyni to ją bardziej podatną na przesuszenie i podrażnienia. Pielęgnacja suchej skóry u dzieci wymaga stosowania kosmetyków o właściwościach nawilżających i natłuszczających.
Proszek czy płyn do prania dziecięcych ubranek – co będzie lepsze?
Do uporczywych zabrudzeń, które wymagają dłuższego czasu prania, lepiej sprawdzi się proszek. Z kolei do szybkich, delikatnych i codziennych prań, a także wtedy, gdy ubrania wymagają tylko odświeżenia, można użyć płynu do prania. Jednak bez względu na to, jaki środek piorący wybierzemy, ważne, by był bezpieczny dla delikatnej skóry dziecka.
Środki do prania bezpieczne dla dzieci
Środki do prania bezpieczne dla dzieci powinny wyróżniać się prostym składem i brakiem silnych dodatków chemicznych. Środki zapachowe powstające na bazie ropy naftowej i toksycznych związków chemicznych nie są pożądanymi składnikami proszków do prania dziecięcych ubranek. Z kolei wybielacze optyczne, które osadzają się w ubraniach i dają jedynie optyczny efekt bieli, mogą powodować uczulenie i podrażnienie. Wybielacze chlorowe mogą wywołać podrażnienie błon śluzowych u dziecka. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem będą:
- Wybielacze tlenowe – w wysokiej temperaturze uwalniają tlen, który nie tylko wybiela, ale i dezynfekuje, np. nadwęglan sodu.
- Soda kalcynowana – zmiękcza wodę, a w odpowiednim stężeniu wybiela dziecięce ubranka.
- Boraks – naturalnie występuje w przyrodzie. Zmiękcza wodę, wywabia plamy i wybiela.
Alternatywą dla standardowych proszków i płynów do prania dla dzieci są te ekologiczne, oparte na w pełni naturalnych składnikach. Napis „EKO” lub „BIO” często jest nadużywany przez producentów, dlatego przed zakupem zawsze warto zapoznać się z ich składem. Szczególną uwagę na skład środka piorącego należy zwrócić w przypadku, gdy dziecko zmaga się z atopowym zapaleniem skóry (AZS).