Jak wybrać najlepsze nosidło dla dziecka? / iStock Jak wybrać najlepsze nosidło dla dziecka? / iStock

Jak wybrać najlepsze nosidło dla dziecka?

Nosidła dla dzieci budzą kontrowersje, wynikające często z niewiedzy. Jaka jest różnica między nosidłem a „wisiadłem”? Jak dobrze wybrać nosidełko dla dziecka? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, dobierając nosidełko dla noworodka i dla niemowlęcia.

Spis treści:

Co to jest nosidełko? Czy warto z niego korzystać?

Nosidełka dla dzieci to różnego rodzaju „transporterki”, które umieszczane są na plecach lub klatce piersiowej rodzica.  Pozwalają przenosić malucha bezpiecznie i wygodnie, zarówno dla dorosłego, jak i dla małego podopiecznego. 

Jakie są atuty nosideł? 

  • Nosidła gwarantują fizyczną bliskość rodzica i dziecka, co przekłada się na budowanie więzi. Maluch wtulony w rodzica czuje się bezpiecznie, łatwiej zasypia, mniej płacze. 
  • Nosidło to wygoda dla rodzica – maluszek jest blisko, ale ręce rodzica wciąż są wolne, co ułatwia wykonywanie czynności domowych albo… oddawanie się swojej pasji. 
  • Dzięki nosidłom można zadbać o zdrowie kręgosłupa dla rodzica i dziecka. Dobrze dobrane nosidło jest korzystne dla kształtującej się sylwetki malucha. Wielu rodziców ze zdumieniem odkrywa, że dobrze założone nosidło niweluje ciężar dziecka. W efekcie mama czy tata nie przeciąża swojego kręgosłupa, zmniejsza ryzyko bólu, dyskopatii i innych dolegliwości, na które narzeka wielu rodziców. 
  • Nosidło to duże ułatwienie w przemieszczaniu się– z nosidłem można udać się w miejsca, w które trudno wjechać wózkiem (plaża, góry, schody, sklepy z wąskimi przejściami).

Jakie nosidełko dla niemowlaka?

Nosidła można podzielić na:

  • chusty – wiązane, tkane, elastyczne, kółkowe,
  • nosidła miękkie,
  • nosidła ergonomiczne, rozkładające nóżki do pozycji „żabki”, aby nie deformować stawów biodrowych,
  • nosidła turystyczne ze stelażem,
  • niektórzy określenie „nosidełko” stosują do pierwszych noworodkowych fotelików do auta – wówczas noszenie możliwe jest za pomocą uchwytu – rączki, a nie jest to noszenie dziecka na ciele rodzica. 

Nosidło należy dostosować do wieku dziecka. W większości przypadków zaleca się je dla maluchów, które już samodzielnie siedzą. Na początku polecane są nosidła, które umieszcza się na klatce piersiowej rodzica. Później, gdy dzieci pewnie siedzą i trzymają głowę, można korzystać z nosideł również na plecach mamy czy taty. W niektórych nosidłach można również umieścić dzieci twarzą do świata, nie tylko do rodzica. W przypadku niektórych nosideł, wiązanych lub hybrydowych, możliwe jest również umiejscowienie dziecka na biodrze.

Ważne, aby zwrócić uwagę na szerokość pasów naramiennych i biodrowych. To istotne z punktu widzenia rodzica, dla którego zbyt wąskie paski mogą się boleśnie wrzynać w ciało i mogą być zwyczajnie niewygodne.

Nosidło ergonomiczne

Nosidełko ergonomiczne jest bardzo dobrym pomysłem. Czym odznaczają się takie nosidełka? Ergonomiczne nosidła charakteryzują się miękkością materiałów. Dzięki temu dopasowują się do kształtu ciała malucha. 

Nosidła ergonomiczne mają szeroki pas między nóżkami dziecka, co korzystnie wpływa na dopiero kształtujące się bioderka. Panel na plecach malucha powinien go dobrze otulać, ale nie nadmiernie usztywniać. 

Miękkość nosideł ergonomicznych ułatwia również ich zapakowanie. Materiał możemy zwinąć i schować, zabierając ze sobą na spacer. W ten sposób możemy mieć nosidło zawsze przy sobie, nawet jeśli na początku spaceru maluch będzie przemieszczał się na nóżkach. 

Nosidło turystyczne

Nosidła turystyczne to doskonały sposób, aby wyruszyć z maluchem w góry czy na inne wymarzone ścieżki, do lasu albo na plażę.

Solidny stelaż, daszek chroniący przed słońcem i deszczem, regulowane siedzisko, szerokie i miękkie szelki oraz pas biodrowy – oto gwarancje bezpieczeństwa oraz wygody dla dziecka i rodzica. Zaleca się je dla dzieci w wieku co najmniej 9 miesięcy. Jako maksymalną masę ciała podaje się zwykle ok. 20 kg. 

– Na rynku są dostępne różne formy nosideł, m.in. ergonomiczne, turystyczne. Każdy rodzic decydujący się na wycieczkę w góry powinien dopasować odpowiednie nosidełko dla dziecka, ale również dla siebie. Nosidło dobieramy tak, by dziecko było zawsze skierowane twarzą do rodzica – nigdy przodem do świata. Można nosić dziecko również na plecach.  Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który doradzi i dobierze odpowiedni sprzęt – mówi Małgorzata Kuczyńska, rehabilitantka z Centrum Medycznego Damiana. 

Ważne, aby maluch korzystający z nosidła turystycznego już dobrze samodzielnie siedział. Uważa się, że optymalnym rozwiązaniem będzie także robienie przerwy co godzinę, aby dziecko mogło przez ok. kwadrans pochodzić, pobiegać, przyjąć inną pozycję.

Co zabrać w góry z dzieckiem?

Polecamy

Co zabrać w góry z dzieckiem?

Uwielbiacie górskie wycieczki. Czy narodziny dziecka oznaczają rezygnację z tej formy spędzania wolnego czasu? Absolutnie nie, czego dowodem są liczne internetowe relacje rodziców – entuzjastów wędrówek po Tatrach, Sudetach czy Beskidach. Warto jednak wiedzieć, co zabrać w góry z dziećmi, aby wyprawa była udana i bezpieczna.

Czytaj

Nosidełko dla noworodka

Dla nowo narodzonych dzieci najlepszym pomysłem są chusty. Możemy wybierać zarówno chusty wiązane, jak i kółkowe. Dla najmłodszych zaleca się tkane chusty, których jakość i elastyczność przekłada się na amortyzowanie dziecka. 

Kluczowe dla komfortu i bezpieczeństwa dziecka jest prawidłowe zawiązanie chusty. Dziecko powinno być dobrze owinięte chustą, co w tym przypadku oznacza, że musi być mu odpowiednio ciasno. Dziecko powinno być dobrze ustabilizowane. 

Szczególnie należy skoncentrować się na odpowiednim wsparciu główki maluszka. Ważna jest też okolica bioderek, które powinny być ułożone w tzw. żabkę. Z kolei kręgosłup powinien mieć zachowaną naturalną krzywiznę – na tym etapie rozwoju ułożenie kręgosłupa powinno przypominać literę C. 

Jeśli zdecydujemy się na zakup nosideł miękkich lub ergonomicznych dla noworodka, pamiętajmy o dopasowaniu modelu do masy ciała dziecka.  Nie ma uniwersalnych nosideł, wymiary zawsze są zależne od gabarytów malucha i od etapu rozwoju (trzymanie główki, samodzielne siedzenie itd.).

Jak nie nosić dziecka?

  • Nosidła sztywne, nieergonomiczne, tzw. wisiadła nie są dobrym wyborem. Niekorzystnie wpływają na sylwetkę dziecka, mogą powodować deformacje stawów biodrowych i kręgosłupa.  
  • Nie zaleca się również nosideł, które mają zbyt wąski pas tkaniny między nóżkami dziecka. To również może powodować komplikacje w rozwoju bioder maluszka. 
  • Nosidło nie może być zbyt luźne. Dziecko powinno być tak przypięte lub owinięte, aby nie przesuwało się na boki. 

Pamiętaj, że noszenie dziecka na rękach może wydawać się urocze… dopóki nie pojawią się bóle kręgosłupa. Wiele mam mówi, że zamiast „czy boli kręgosłup”, powinno być zadawane pytanie „gdzie boli cię kręgosłup”. W rzeczywistości ból pleców lub innych części ciała nie musi być nieodłącznym towarzyszem rodzica. Jednym z takich „pomocników” może być nosidło, które ułatwi zachowanie prawidłowej sylwetki – i dzieciom, i rodzicom. 

 

O lekarzu: 

Mgr Małgorzata Kuczyńska posiada specjalizacje z rehabilitacji medycznej i rehabilitacji neurologicznej dzieci i niemowląt, poświadczone certyfikatami NDT Bobath Basic, Anatomy Trains in Structure & Function, Kinesiology Taping. Pracuje w Centrum Rehabilitacji przy ul. Cybernetyki w Warszawie, będącego częścią Centrum Medycznego Damiana.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź