Ile wody dla niemowlaka?
Spis treści:
Zapotrzebowanie na wodę niemowląt
To, ile płynów powinno pić niemowlę, zależy od wieku dziecka oraz modelu żywienia. Zgodnie z zaleceniami Panelu ds. Produktów Dietetycznych, Żywienia i Alergii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA, noworodki i niemowlęta do szóstego miesiąca życia powinny przyjmować około 680 ml/dobę, co odpowiada 100-190 ml/kg masy ciała. Z kolei u dzieci w wieku 6-12 miesięcy zapotrzebowanie na płyny wynosi 800-1200 ml na dobę. Warto zaznaczyć, że w przypadku dzieci karmionych wyłącznie piersią zapotrzebowanie na płyny pokrywane jest przez mleko mamy i nie ma potrzeby podawania niemowlakowi wody. Podobnie jest w przypadku maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym, choć w ich przypadku dopuszcza się możliwość dopajania wodą. Z kolei u dzieci, którym rozszerza się dietę, zapotrzebowanie na płyny pokrywane jest przez mleko, wodę oraz pokarmy.
Ile powinno pić niemowlę?
Zalecenia dotyczące tego, ile płynów dziennie powinno pić niemowlę, mają ogólny charakter. Wynika to z faktu, iż zapotrzebowanie na płyny u dziecka może się zmieniać pod wpływem takich czynników jak temperatura otoczenia, gorączka, masa ciała. Przyjęło się uważać, że dzieci do szóstego miesiąca, które zgodnie z zaleceniami żywieniowymi są karmione piersią – nie potrzebują pić wody. Wówczas nie należy pytać, ile wody powinien pić noworodek czy ile powinno pić wody pięciomiesięczne niemowlę. Zapotrzebowanie na płyny dotyczy bowiem wyłącznie ilości wypijanego mleka mamy. Brak konieczności dopajania dziecka karmionego piersią wynika z faktu, że mleko zapewnia odpowiednie nawodnienie organizmu malucha. Ponadto dopajanie dziecka wodą mogłoby sprawić, że dziecko mniej chętnie ssie pierś. A to mogłoby oznaczać problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu laktacji, a także ryzyko niedożywienia dziecka.
W przypadku dzieci karmionych nie tylko piersią, tylko rozszerzających swoją dietę, można zacząć podawać wodę. Źródłem wody są także takie produkty jak zupy, warzywa czy owoce. Trudno z dużą dokładnością określić, ile wody powinno pić siedmiomiesięczne niemowlę, czy ile wody powinno pić ośmiomiesięczne dziecko – wszystko zależy od ilości wypijanego mleka oraz zawartości wody w diecie. Najlepiej jest obserwować dziecko – gdy wypija mniej mleka niż zalecane 800 ml, można spróbować podać mu wodę. Dzieciom od 6. do 12. miesiąca życia nie zaleca się podawać dużych ilości soczków owocowych – objętość wypijanego soku nie powinna przekraczać 100 ml dziennie.
Woda dla niemowlęcia – kranowa tylko przefiltrowana
Poza tym, ile wody pije niemowlę, niezwykle istotną kwestią jest to, jaką wodę podawać maluchowi. I natychmiast nasuwa się pytanie – czy niemowlę może pić wodę kranową? Faktem jest, że woda kranowa jest zdatna do picia i mogą sięgać po nią dorośli. Jednak w przypadku dzieci woda prosto z kranu się nie sprawdzi. Wszystkie produkty podawane dzieciom powinny spełniać rygorystyczne wymogi, a woda kranowa może odbiegać od nich jakościowo.
Jedną z możliwości zwiększenia jakości wody z kranu jest jej filtrowanie. Należy jednak pamiętać, że taka forma uzdatniania wody sprawdzi się wyłącznie w przypadku dzieci powyżej roku życia. W przypadku młodszych niemowląt samo filtrowanie wody kranowej nie wystarczy i wskazane jest przegotowanie wody.
Woda butelkowana i przegotowana
Dla niemowląt najlepszą opcją jest podawanie wody butelkowanej. Najlepiej, gdy woda podawana niemowlętom posiada atest Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka. Tak wyróżniona woda ma odpowiednia zawartość składników mineralnych, która nie powinna zawierać zbyt dużo składników mineralnych. A dzieciom zalecana jest woda niskozmineralizowana, czyli zawierająca mniej niż 500 mg/l. Woda podawana niemowlętom powinna wyróżniać się niską zawartością następujących składników jonowych:
- azotanów,
- azotynów,
- sodu,
- siarczanów,
- fluorków.
Poza wodą niskozmineralizowaną można sięgać także po wodę źródlaną. Woda butelkowana przeznaczona dla dzieci jest wodą o pierwotnej czystości, pozyskiwanej ze źródeł głębinowych i nie wymagającej uzdatniania. Wody butelkowane należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, a po otwarciu należy zużyć ją w ciągu 24 godzin.
Kolejną opcją jest podawanie niemowlętom wody przegotowanej. Gotowanie wody z kranu pozwala pozbyć się m. in. chloru wykorzystywanego w celu uzdatniania wody, a także bakterii. Nigdy nie wolno podawać dzieciom wody ze studni, gdyż może być ona zanieczyszczona azotanami i azotynami.
Źródła:
Scientific Opinion on Dietry Reference Values for Water; EFSA Journal, 2010