Ile trwa katar u niemowlaka?
Spis treści:
Katarek u niemowlaka – pierwsze objawy
Katar to nieprzyjemna dolegliwość utrudniająca funkcjonowanie zarówno dorosłym jak i małym dzieciom. Tzw. nieżyt nosa jest chorobą zapalną błony śluzowej nosa powstającą na podłożu infekcji wirusowych (odpowiadają za niego m.in. rhinowirusy, koronawirusy i adenowirusy) i bakteryjnych oraz alergii. Szacuje się, że schorzenie to występuje u ponad 40 proc. światowej populacji dzieci.
Pierwszym objawem kataru u niemowlaka jest rozdrażnienie. Dziecko zachowuje się niespokojnie, zaczyna płakać i ciężko je uspokoić. Zalegająca w nosie wydzielina utrudnia ssanie pokarmu, więc maluch często grymasi w trakcie karmienia. Niemowlę z katarem trudno jest utulić do snu, a jeśli dziecko już zaśnie, katar utrudnia mu oddychanie i maluch się wybudza. Wodnista wydzielina może wypływać samoistnie z nosa dziecka, wywoływać kichanie oraz bóle głowy.
Wydzielina z nosa
Rodzaj wydzieliny z nosa pomaga w określeniu przyczyny powstawania kataru. W katarze wirusowym obserwuje się wodnisto-śluzową wydzielinę, natomiast w katarze bakteryjnym wydzielina ma postać śluzowo-ropną. Biały katar u niemowląt? Za pomocą koloru nie sposób określić, który rodzaj patogenów wywołał katar. Żółta lub zielona barwa wydzieliny nie powinna być więc interpretowana jako katar bakteryjny.
Bez względu na czynnik etiologiczny nieżytu katarowi może towarzyszyć uczucie zatkanego nosa, obrzęk małżowin nosowych, kaszel, katar, ból głowy i gardła. W katarze alergicznym dodatkowo pojawia się świąd, kichanie oraz łzawienie oczu.
Ile trwa katar u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza
To, ile trwa katar u niemowlaka, zależy od charakteru schorzenia. Zatem jak długo trwa katar u niemowlaka? Ostry nieżyt może trwać kilka dni lub dłużej. Jeśli katar u niemowlaka trwa ponad tydzień lub dłużej niż dwa tygodnie, to mówimy o przewlekłym katarze. Częsty katar u dzieci dobrze jest skonsultować z laryngologiem, który zbada uszy i migdałki dziecka. Może okazać się, iż nawracający nieżyt nosa jest spowodowany przerostem migdałka.
Choć katar to bardzo powszechna dolegliwość, nie powinien być lekceważony, szczególnie u dzieci. Jeśli nieżyt nosa występuje u starszego dziecka przez okres dłuższy niż siedem dni i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, to znak, żeby udać się do lekarza. W przypadku niemowląt, które nie ukończyły trzeciego miesiąca życia każdy katar powinien być konsultowany z pediatrą, ponieważ u małych dzieci drogi oddechowe są bardzo wąskie, a niedrożność nosa może zaburzać maluchowi oddychanie.
Domowe sposoby na katarek u maluszka
Katar zwykle ustępuje samoistnie, ale domowe sposoby mogą pomóc w złagodzeniu nieprzyjemnych objawów choroby. Na katar najlepszy jest:
Spacer
Jeśli dziecko nie cierpi na katar alergiczny (szczególnie w sezonie pylenia roślin), warto zabrać je na spacer. Chłodnym i bardziej wilgotnym powietrzem znacznie lepiej się oddycha. W domu powinno się zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza (60 proc. wilgotności) oraz temperaturę nie przekraczającą 21 st. Celsjusza. Dobrze jest wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie.
Inhalacje
Drogi oddechowe można nawilżać przy pomocy inhalacji z soli fizjologicznej. Można je wykonać przy pomocy inhalatora lub nebulizatora, do których wkrapia się niewielką ilość preparatu (ok. dwa mililitry), a po uruchomieniu urządzenia przykłada się maskę do twarzy niemowlęcia. Dzięki wdychaniu par wydzielina z nosa zostaje rozrzedzona, a drogi oddechowe udrożnione.
Odciąganie wydzieliny
Stale zalegająca wydzielina utrudnia niemowlęciu jedzenie oraz wybudza go ze snu. Aby temu zapobiec zalegający katar można także odciągać przy pomocy gumowej gruszki lub aspiratora. Odsysanie kataru jest szczególnie ważne u niemowląt między drugim a piątym miesiącem życia, gdyż tak małe dzieci oddychają głównie przez nos, nie potrafią też wydmuchiwać nosa. Po oczyszczeniu nosa, dziecku łatwiej jest oddychać. Pozbycie się wydzieliny zawierającej patogeny zmniejsza też stan zapalny śluzówki nosa. Aby zapobiec wysychaniu śluzówek należy regularnie je nawilżać zakrapiając do nosa sól fizjologiczną.
Odpowiednie nawadnianie
Niemowlęcia do szóstego miesiąca życia karmionego naturalnie nie należy dopajać, ponieważ mleko kobiece zapewnia odpowiednie nawodnienie malucha, a ponadto zawiera przeciwciała biorące udział w reakcjach odpornościowych organizmu. W drugim półroczu należy już podawać dziecku wodę do picia. Odpowiednia ilość płynów pomaga w upłynnianiu wydzieliny, którą można później łatwiej usunąć.
Układanie dziecka na brzuszku
Ułożenie niemowlęcia na brzuszku pomaga w wypływaniu wydzieliny z nosa. Dodatkowo można dziecko lekko oklepać, co ułatwi pozbycie się kataru zalegającego w dolnych drogach oddechowych. Rodzice powinni jednak pamiętać, iż małych dzieci nie wolno układać do snu na brzuchu, gdyż pozycja ta utrudnia oddychanie.
Źródła:
- Małgorzata Bartkowiak-Emeryk i wsp., “Przewlekły katar u dzieci – plan postępowania”, Pediatria po Dyplomie, 02, 2016.
- Wojdas A., Kenig D.: Przyczyny niedrożności nosa. Terapia, 2004; 4: 20–23
- Rafał Fornal i wsp., “Nieżyt nosa – najważniejsze fenotypy i endotypy oraz zasady leczenia”, Alergia Astma Immunologia 2015, 20 (4): 242-252.