Ile może stać mleko modyfikowane?
Spis treści:
Czym jest mleko modyfikowane?
Mleko modyfikowane komponowane jest na bazie białek mleka krowiego, a najistotniejsze składniki takiej mieszanki to laktoza, serwatka, kwasy tłuszczowe, składniki mineralne i witaminy oraz probiotyki. Nie jest możliwe dokładne odtworzenie składu naturalnego pokarmu, ale mimo to należy dążyć do uzyskania jak największego podobieństwa. Podstawowy podział produktów tego typu dotyczy tego, jakiemu okresowi życia dziecka dedykowane jest dane mleko:
- mleko początkowe przeznaczone jest dla noworodków i niemowląt do szóstego miesiąca życia i jest jedynym przyjmowanym przez malucha pokarmem; właśnie dlatego mleko początkowe musi w pełni pokryć zapotrzebowanie na wszystkie związki odżywcze,
- mleko następne przeznaczone jest dla niemowląt powyżej szóstego miesiąca życia, czyli w okresie gdy dieta malucha rozszerzana jest o kolejne produkty,
- mleko junior przeznaczone jest dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia i ma na celu uzupełnienie coraz bogatszej diety malucha.
Modyfikacje, jakim podlega mleko krowie, aby mogło być podane niemowlętom, mają na celu pozbycie się mało pożądanych składników i wzbogacenie mleka w potrzebne związki. W mleku krowim zmieniane są proporcje białka i tłuszczu, obniżana jest zawartość sodu i potasu, zwiększana jest ilość żelaza, witaminy D, cynku i wapnia.
Istnieją mleka modyfikowane o specjalnym przeznaczeniu, których skład dostosowany jest do wyjątkowych sytuacji. Mowa m.in. o mleku dla wcześniaków, preparatach hipoalergicznych, mlekach antyrefluksowych zapobiegających częstemu ulewaniu pokarmu czy preparatach niskolaktozowych stosowanych przy kolkach.
Co musisz wiedzieć o karmieniu butelką?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby do szóstego miesiąca życia niemowlę karmione było wyłącznie piersią. Taki model żywienia uznawany jest za najbardziej optymalny i sprzyjający prawidłowemu rozwojowi malucha. Niekiedy jednak nie ma możliwości karmienia piersią. Decyzja o karmieniu dziecka mlekiem modyfikowanym może wynikać z poważnych problemów z laktacją, brakiem wystarczającej ilości pokarmu. Niekiedy choroba mamy i stosowanie niektórych leków może uniemożliwić karmienie piersią. Przyczyną wprowadzenia mleka modyfikowanego może być trudność dziecka z prawidłowym ssaniem piersi. I wreszcie – niektóre kobiety po prostu nie decydują się na karmienie piersią.
Karmienie mlekiem modyfikowanym wymaga umiejętnego przygotowania mieszanki mlecznej, a także wiedzy na temat tego, jak przechowywać mleko modyfikowane dla noworodka i niemowlaka. Warto ponadto wiedzieć, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie butelką. Mieszankę mleczną należy przygotowywać w dokładnie umytej butelce. Istotny jest dobór odpowiedniego smoczka – pokarm powinien wypływać w odpowiednim tempie. Ważna jest także technika karmienia – smoczek powinien być cały wypełniony pokarmem, aby niemowlę nie połykało powietrza.
Jak przechowywać mleko modyfikowane?
Mleko modyfikowane powinno być przygotowywane zgodnie z zaleceniami producenta. Mieszankę mleczną najlepiej jest przygotować w butelce, z której niemowlę będzie pić. Mleko powinno być zmieszane z wodą bezpośrednio przed karmieniem malucha. Określoną ilość mieszanki należy wsypać do określonej objętości wody niskozmineralizowanej. Po wymieszaniu mleka należy sprawdzić temperaturę mleka. Powinna być ona taka, że po zakropieniu odrobiny mleka na przegub dłoni czuć ciepło, ale nie gorąco. Następnie mleko powinno być podane dziecku do spożycia.
Wielu rodziców zastanawia się, jak długo może stać mleko modyfikowane po przyrządzeniu i jak wygląda przechowywanie mleka modyfikowanego dla niemowląt. Ważną kwestią jest przechowywanie mieszanki mlecznej w proszku, znajdującej się w oryginalnym opakowaniu. Zarówno przed otwarciem opakowania, jak i po otwarciu należy przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu. W czym przechowywać mleko modyfikowane? Najlepiej w szczelnie zamkniętym, oryginalnym pojemniku. Ile można przechowywać mleko modyfikowane w postaci sproszkowanej mieszanki? Po otwarciu opakowania należy zużyć mleko w ciągu czterech tygodni.
Ile może stać mleko modyfikowane?
Ile można przechowywać mleko modyfikowane po zrobieniu? Przechowywanie mleka sztucznego nie jest wskazane w sytuacji, gdy dziecko nie wypije wszystkiego i w butelce pozostaje trochę gotowej mieszanki. Taką resztkę mleka należy wylać i nie podawać później dziecku.
Ile może stać mleko modyfikowane po przyrządzeniu mieszanki? To, ile może stać gotowe mleko modyfikowane zależy od temperatury przechowywania mleka. Jeżeli mleko przechowywane jest w temperaturze pokojowej, czas przechowywania nie powinien przekraczać dwóch godzin. A ile można trzymać mleko modyfikowane w lodówce? Czas przechowywania w lodówce to maksymalnie 24 godziny. Należy jednak pamiętać, aby pokarm schłodzić do czterech st. Celsjusza zaraz po przygotowaniu mieszanki. Mleko modyfikowane w lodówce przechowujemy w butelce zabezpieczonej nakrętką. Przed podaniem mleka modyfikowanego z lodówki należy je podgrzać w ciepłej wodzie.
Bibliografia:
- Szajewska H., Horvath A., Poradnik Żywienia Niemowląt; Medycyna Praktyczna