Herbatki dla niemowląt
Spis treści:
Czym jest herbatka dla niemowląt?
Herbatka dla niemowląt to napój przygotowywany jako napar z suszu ziołowego, napar z suszonych owoców lub gotowy granulat, który wystarczy rozpuścić w wodzie. Herbatka to – poza wodą i mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym – jeden z pierwszych napojów podawanych maluchowi. Nie należy jednak przesadzać z ilością podawanej herbatki, gdyż może to zaburzać ssanie piersi przez dziecko.
Jak i kiedy podawać herbatkę dla niemowląt?
Na wielu dostępnych powszechnie w sklepach gotowych herbatkach widnieje adnotacja: herbatki dla niemowląt od pierwszego dnia. Jednak nie oznacza to, że takie napoje można podawać noworodkom lub niemowlętom. Przede wszystkim – należy pamiętać o tym, że małe dzieci, które są karmione piersią, nie powinny być dopajane. Częste sięganie po herbatki może zaburzać rytm karmienia piersią. Dziecko przyjmuje mniej naturalnego pokarmu, co może skutkować zmniejszeniem ilości przyjmowanych kalorii oraz związków odżywczych. Efektem spożywania przez niemowlę mniejszych ilości naturalnego pokarmu jest zaburzenie procesu laktacji i zmniejszenie ilości produkowanego pokarmu. Częste dopajanie niemowlaka może nawet skutkować zbyt wczesnym odstawieniem od piersi.
Wskazania do podania herbatki dla niemowląt
Wskazaniem do stosowania herbatek dla niemowląt może być potrzeba złagodzenia niektórych dolegliwości. Należy jednak zawsze mieć na uwadze, że przed podaniem niemowlakowi jakiejkolwiek herbatki warto wcześniej skonsultować się z pediatrą. Należy unikać podawania noworodkom herbatek od urodzenia – poza tym, że zaburza to rytm naturalnego karmienia piersią, może w negatywny sposób oddziaływać na zdrowie malucha. Nawet lekkie napary ziołowe podawane w niewielkich ilościach pozostają ziołami, a zatem mogą wykazywać szereg działań niepożądanych. Może dojść do rozwoju interakcji z innymi ziołami czy lekami, może dojść do pojawienia się uczulenia.
Herbatki dla niemowląt od urodzenia – w taki sposób opisywanych jest wiele gotowych produktów. Takie herbatki dostępne w postaci granulatu przedstawiane są jako napoje, które można podawać dzieciom od pierwszych dni życia. W rzeczywistości jednak nie ma potrzeby, aby stosowana była herbatka dla noworodka od pierwszych dni życia. W podobny sposób należy traktować herbatki dla niemowląt po pierwszym tygodniu życia. Kiedy zatem można sięgnąć po napar i napoić nim niemowlę? Herbatki mogą być stosowane po konsultacji z pediatrą wtedy, gdy dziecku dokuczają takie dolegliwości jak kolki, wzdęcia, zaparcia. Wówczas można sięgnąć po herbatkę rumiankową czy koperkową. Należy jednak pamiętać, że herbatkę z kopru można podawać najwcześniej po czwartym tygodniu życia, podobnie jak rumiankową. Stosując herbatkę rumiankową należy zwrócić uwagę na to, czy rumianek uczula dziecko. Najbezpieczniej jest stosować tego typu herbatki dla niemowląt po czwartym miesiącu, konsultując to z pediatrą.
Rodzaje herbatek dla niemowląt
Herbatki przeznaczone dla dzieci mogą mieć postać gotowych produktów dostępnych w postaci granulatu. Gotowe produkty mogą mieć ponadto postać torebek do zaparzania. W skład tego typu herbatek mogą wchodzić suszone owoce (jabłko, dzika róża, malina), a także susz z rumianku, melisy, lipy czy nasion kopru włoskiego. Warto dokładnie przeanalizować skład takich gotowych produktów. Na co zwrócić szczególną uwagę? Herbatki dla dzieci od urodzenia, a także te podawane w późniejszym okresie życia nie powinny zawierać cukru ani żadnych syntetycznych dodatków, np. aromatów. Ponadto owoce i zioła powinny pochodzić z certyfikowanych upraw ekologicznych, dzięki czemu zredukowane zostaje ryzyko zanieczyszczenia metalami ciężkimi.
Innym rodzajem herbatek są własnoręcznie przyrządzone napary. Mamy najczęściej przygotowują następujące rodzaje herbatek dla dzieci:
- herbatkę rumiankową o działaniu rozkurczowym i ułatwiającym zasypianie; jest to herbatka dla niemowląt od pierwszego miesiąca życia (o ile dziecko nie jest uczulone na rumianek),
- herbatkę lipową o działaniu napotnym,
- herbatkę miętową działającą rozkurczowo i łagodzącą bóle brzucha; jest to propozycja herbatki dla niemowląt po czwartego miesiącu życia,
- herbatkę z melisy ułatwiającą zasypianie, którą można podawać dzieciom po czwartym miesiącu,
- herbatkę koperkową łagodzącą kolki, którą można podawać najwcześniej po czwartym tygodniu,
- herbatkę malinową, idealną przy przeziębieniu; jest to herbatka dla niemowląt po piątym miesiącu.
Dzieciom nie należy przyrządzać natomiast herbaty czarnej, gdyż zawarta w niej teina może nadmiernie pobudzać dziecko.
Przygotowanie domowej herbatki
Podając dziecku herbatkę ziołową, należy rozpocząć od naparu o niewielkiej mocy. Aby przygotować domową herbatkę dla niemowląt, wystarczy przygotować napar zalewając jedną – dwie łyżeczki suszu w 50 mililitrów ciepłej wody. Czas parzenia to około pięć minut. Z czasem można nieco zwiększyć moc naparu. Dziecko nie powinno wypijać więcej niż 150 mililitrów herbatki.
Bibliografia:
- Lucassen P. i in., Effectineness of treatment for infantile colic: systematic review; BMJ 1998