Domowe sposoby na gorączkę u niemowlaka
Spis treści:
Czym jest gorączka?
Gorączka powstaje w efekcie modyfikacji działania ośrodka termoregulacji w mózgu. Pod wpływem działania pirogenów, czyli związków wydzielanych przez drobnoustroje chorobotwórcze, dochodzi do szeregu zmian fizjologicznych w organizmie. Prowadzą one do zmian w ośrodku regulacji temperatury zlokalizowanym w podwzgórzu. Ostatecznie – w efekcie zwężenia naczyń oraz ograniczenia wydzielania potu – dochodzi do zatrzymania ciepła w organizmie i wzrostu temperatury ciała.
Gorączka definiowana jest jako wzrost ciepłoty ciała powyżej 38 st. Celsjusza, natomiast stan podgorączkowy definiowany jest jako temperatura ciała w przedziale 37,1-37,9 st. Celsjusza. Prawidłowa temperatura ciała u noworodka i niemowlaka może się wahać (w zależności od miejsca pomiaru, a także czasu dokonywania pomiaru), co wynika z niedojrzałości ośrodka termoregulacji. Rano temperatura ciała jest najniższa, wieczorem może być wyższa nawet o stopień.
Przyczyny występowania gorączki
Przyczynami powstawania gorączki u niemowląt mogą być następujące czynniki:
- infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze;
- ząbkowanie;
- schorzenia nowotworowe,
- schorzenia autoimmunologiczne,
Gorączka jest zazwyczaj procesem samoograniczającym, co oznacza, że powinna ustąpić samoistnie. Fazy rozwoju gorączki są następujące: najpierw temperatura ciała szybko narasta, potem utrzymuje się na podwyższonym poziomie, po czym powraca do wartości prawidłowych.
Gorączka u dziecka – jak ją rozpoznać?
Aby stwierdzić występowanie gorączki, konieczne jest dokonanie prawidłowego pomiaru ciepłoty ciała. Ważne jest, aby kolejne pomiary były wykonywane w taki sam sposób – dzięki temu można kontrolować zmiany temperatury w dłuższym odcinku czasu. Przede wszystkim należy stosować sprawny termometr, a technika pomiaru zalecana dla poszczególnych grup wiekowych jest następująca:
- U dzieci do drugiego roku życia zaleca się mierzyć temperaturę ciała w odbycie lub okolicy tętnicy skroniowej.
- Dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat mogą mieć pomiary temperatury wykonywane w jamie ustnej lub okolicy tętnicy skroniowej.
- U dzieci powyżej piątego roku życia można mierzyć temperaturę pod pachą, w jamie ustnej lub okolicy tętnicy skroniowej.
Prawidłowa temperatura ciała mierzona pod pachą mieści się w przedziale 35,6-36,9 stopni, a w odbycie czy jamie ustnej 36,0-37,8. Temperaturę warto mierzyć zawsze o tej samej porze dnia, co zapewnia powtarzalność pomiarów.
Objawy gorączki u niemowlaka
Objawy gorączki u małego dziecka zależą przede wszystkim od tego, jak bardzo podwyższona jest ciepłota ciała. W przebiegu stanu podgorączkowego mogą pojawić się takie niespecyficzne symptomy jak senność, apatia i drażliwość. W przebiegu infekcji mogą pojawić się pierwsze objawy zakażenia, np. kaszel czy katar. Na tym etapie skuteczne są domowe sposoby na obniżenie gorączki u dzieci. Gdy temperatura ciała wzrasta i rozwija się gorączka, mogą pojawić się takie objawy współtowarzyszące jak:
- apatia i senność,
- płacz,
- ból głowy i mięśni,
- ciepła oraz zarumieniona skóra,
- suchość śluzówek.
Przy gorączce przekraczającej 39 stopni Celsjusza mogą pojawić się drgawki gorączkowe. Objawiają się one pod postacią utraty kontaktu z otoczeniem, zesztywnienia ciała, ślinotoku czy zasinienia. Drgawki powinny ustąpić samoistnie po około dwóch lub trzech minutach.
Jak radzić sobie z gorączką u niemowlaka?
Gorączka jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na infekcję i ma na celu usprawnienie walki z patogenami. I właśnie dlatego nie należy natychmiast obniżać gorączki czy stanu podgorączkowego. Leki przeciwgorączkowe czy domowe sposoby na gorączkę u niemowlaka powinny być zastosowane wówczas, gdy podwyższona temperatura powoduje u dziecka złe samopoczucie lub szybko narasta, przekraczając 39 stopni. Jeśli natomiast maluch dobrze znosi umiarkowaną gorączkę, nie ma potrzeby jej natychmiastowego obniżania.
Gdy zajdzie potrzeba obniżenia gorączki, a naturalne zbijanie gorączki u dziecka się nie sprawdza, można podać leki przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen. Dostępne są one w postaci syropu czy czopków.
Oblicz jednorazową dawkę leku
Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.
Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.
Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior
Oblicz jednorazową dawkę leku
Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.
Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.
Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach
Domowe sposoby na zbicie gorączki u dziecka
Jeżeli gorączka nie jest wysoka, można wypróbować naturalne sposoby na obniżenie gorączki u dziecka. Jak naturalnie zbić gorączkę u dziecka? Jedną z najpopularniejszych metod jest wykonanie chłodnych okładów lub kąpieli. Okłady na zbicie gorączki wykonywane są z użyciem ręcznika namoczonego w zimnej wodzie, który umieszczany jest na karku, czole czy łydkach malucha. Nie należy przegrzewać dziecka – ubierzmy maluszka w przewiewne, cienkie ubranie i wietrzmy często pomieszczenie. Dobre efekty przyniesie także kąpiel o temperaturze dwa stopnie niższej niż ciepłota ciała dziecka. Konieczne jest ponadto nawadnianie malucha, co zapobiega odwodnieniu.
Bibliografia:
- Fever in children: overview; InformedHearth.org, 2013