Dlaczego spacer z niemowlakiem jest ważny?
Spis treści:
Spacer z dzieckiem – jak często?
Na pierwszy spacer z noworodkiem można wybrać się już wtedy, gdy maluch ma co najmniej tydzień i jest zdrowy. Oczywiście trzeba też uwzględnić warunki klimatyczne. Jeśli dziecko przyszło na świat w zimie, nie możemy od razu narażać go na mróz. Trzeba będzie poczekać na bezwietrzną pogodę z temperaturami oscylującymi około zera stopni Celsjusza. Gdy mróz stale się utrzymuje, z dzieckiem będzie można wyjść po około trzech lub czterech tygodniach (pod warunkiem, że temperatura nie będzie niższa niż -10 stopni Celsjusza), ale musi ono zostać bardzo ciepło ubrane. Z dziećmi urodzonymi na wiosnę i w lecie można wybrać się w drogę już w pierwszych tygodniach po urodzeniu.
Z niemowlęciem spacerujmy nawet codziennie, jeśli tylko mamy na to czas i ochotę. Wytrwali rodzice mogą wychodzić z niemowlęciem nawet kilka razy na dobę w lecie i do dwóch razy dziennie w mroźne dni zimowe. Chłodne miesiące nie są przeciwwskazaniem do spacerów na świeżym powietrzu.
Jak długo powinien trwać spacer?
Jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze spacerem lub jest zimno, wystarczy 10-15 minut. Pierwszy spacer warto poprzedzić aklimatyzacją noworodka, czyli przyzwyczajeniem go do niższej temperatury. Jest to tzw. werandowanie (balkonikowanie), które polega na ustawieniu wózka przy otwartym oknie na kilka minut i hartowaniu dziecka. Za każdym kolejnym razem możemy nieznacznie wydłużać czas balkonikowania, a po kilku dniach aklimatyzacji maluch będzie już gotowy do wyjścia. Z aklimatyzacji możemy zrezygnować, jeśli temperatura na zewnątrz nie różni się od tej w panującej domu.
Kiedy spacer jest niewskazany?
Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach spacer jest niewskazany. Dziecko powinno zostać w domu, jeśli ma podwyższoną temperaturą ciała lub gorączkę. Jeśli wyjdziemy w trakcie ulewy, łatwo będzie mogło się przeziębić. Złym pomysłem jest także spacer w hałaśliwych miejscach o dużym natężeniu ruchu.
Spacer z niemowlakiem – czego dziecko uczy się na spacerze?
Spacer z dzieckiem to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, ale musimy się do niego dobrze przygotować. Przede wszystkim maluch powinien być najedzony i przewinięty. Do wózka trzeba zapakować ręcznik do wytarcia dziecka i dodatkową pieluszkę, która przyda się w awaryjnych sytuacjach. Dla niemowląt, które nie są już karmione piersią dobrze jest wziąć coś do jedzenia i picia. Takie przygotowanie pozwoli na przyjemne spędzenie czasu zarówno przez rodzica, jak i malucha.
Korzyści z codziennego spaceru jest wiele. Dziecko poznaje świat i chłonie go wszystkimi zmysłami. Rozgląda się, słucha, dotyka, wącha i smakuje. Droga przez park jest dla niemowlaka niczym podróż przez krainę z bajki. Maluch czuje na skórze powiew wiatru, słyszy śpiew ptaków, obserwuje przechodniów i inne dzieci, czuje woń kwiatów. Te wrażenia były mu dotąd nieznane, dlatego wzbudzają jego zainteresowanie i angażują do działania.
Podczas spaceru warto dużo mówić do dziecka i pozwalać mu na dotykanie przedmiotów o różnej fakturze. Zmysł dotyku jest szczególnie istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Na zewnątrz z pewnością nie będzie brakować rzeczy, z którymi maluch dotąd się jeszcze nie zetknął. Weźmy jednak pod uwagę to, że im mniejsze dziecko, tym częściej wkłada wszystko do ust. Zawsze upewniajmy się, czy to co robi, jest bezpieczne.
Na spacerze nowych bodźców może być tak wiele, że dziecko początkowo będzie nimi zupełnie oszołomione. Dawkujmy więc to, co pokazujemy. Zachowajmy szczególną ostrożność z zapachami. Niemowlę jest wyczulone na mocne zapachy i zbyt silna woń kwiatu może mu się nie spodobać.
Inne korzyści ze spaceru
Spacer jest bardzo cenną aktywnością, która wspiera rozwój malucha na różnych płaszczyznach. Oto pięć korzyści ze spacerowania.
- Spacer wzmacnia odporność dziecka. Organizm przystosowuje się do różnych temperatur i wilgotności powietrza. Dzieci, które często zabiera się na spacer i ubiera odpowiednio do pogody, łagodniej przechodzą infekcje i rzadziej chorują. Pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarza się witamina D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości i zębów oraz działania układu immunologicznego.
- Spacer pomaga w regulowaniu rytmu dnia. Jeśli zabieramy dziecko na zewnątrz o tych samych porach dnia, niemowlę uczy się kolejności wydarzeń i wie, czego może się spodziewać. Często maluszki zasypiają w wózku i traktują delikatne kołysanie jako zapowiedź drzemki.
- Spacer pobudza apetyt. Podczas zabawy na świeżym powietrzu organizm szybciej się dotlenia, a maluch dobrze pożytkuje swoją energię. Potem trzeba ją uzupełnić posiłkiem, dlatego po powrocie ze spaceru dziecko z pewnością będzie chętne do jedzenia.
- Spacer wzmacnia więź rodzica z dzieckiem. Poświęcając dziecku czas, mamy pewność, że będzie się czuło bezpiecznie.
- Spacer rozwija zdolności ruchowe. Wszystkie dzieci uwielbiają wspólne spacery – zarówno te, które dopiero uczą się chodzić, jak i starsze pociechy, chodzące za tobą krok w krok. Dzięki spacerowaniu dziecko doskonali koordynację i równowagę.
Źródła:
- A. Chybicka, A. Dobrzańska, J. Szczapa, J. Wysocki, Pierwsze 2 lata życia dziecka, Medycyna Praktyczna, Kraków 2012.
- Hanna Kołodziejczyk i Marcin Król, Wspieranie rozwoju dziecka w wieku od 0 do 3 roku życia, online: https://www.oswiata.tychy.pl/uploads/files/Sekretariat/Artyku%C5%82%20nr%201.pdf.