Co do wózka dla noworodka
Spis treści:
Narodziny nowego członka rodziny
Narodziny nowego członka rodziny to nie lada wydarzenie. Każda mama nie może doczekać się wyjścia ze szpitala i opieki nad dzieckiem w domu. Wyczekiwanym momentem jest także pierwszy spacer z noworodkiem. Maluszka można zabrać do wózka nawet w pierwszym tygodniu po urodzeniu, pod warunkiem, że jest zdrowy, a pogoda słoneczna i ciepła. W zimie, kiedy panuje mróz, trzeba niestety wstrzymać się z wychodzeniem na spacer. W czasie wiosny i jesieni spacer z niemowlęciem jest wręcz wskazany, ale konieczne może okazać się dodatkowe wyposażenie wózka.
Przed pójściem na spacer koniecznie trzeba dobrze przygotować się na drogę. Dziecko musi mieć zapewniony komfort termiczny i bezpieczeństwo. Z tego względu wózek dla noworodka powinien być funkcjonalny oraz wyposażony w elementy chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Jak wybrać wózek dla noworodka?
Wózek to niezbędny element wyprawki dla noworodka. Jego zakup wiąże się ze stosunkowo dużym wydatkiem, dlatego warto wcześniej przeanalizować modele dostępne na rynku. Dla noworodków i niemowląt przeznaczony jest tzw. wózek głęboki, który ma gondolę i budkę. Przez pierwsze miesiące dziecko podróżuje w nim w pozycji leżącej.
Najważniejsze elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru wózka dla noworodka, to:
- Waga i wymiary wózka – wózki mogą ważyć od 10 do nawet 20 kilogramów. Im cięższy wózek, tym więcej trudności przyniesie np. wniesienie go do mieszkania bez windy. Wózki różnią się wysokością i szerokością, dlatego warto wybrać taki, w którym dziecku będzie wygodnie, także wtedy, gdy trochę podrośnie.
- Konstrukcja: stelaż i rączka wózka. To stelaż w dużej mierze decyduje o wadze wózka. Jeśli zależy nam na lekkim wózku, dobrym wyborem będzie stelaż aluminiowy. Wybierając wózek, koniecznie trzeba sprawdzić, czy szybko i łatwo się składa. Osoby często podróżujące powinny dodatkowo dopasować wielkość stelaża do miejsca, w którym będzie on przewożony. Drugim elementem konstrukcyjnym są rączki wózka. Regulowane rączki przydadzą się dla rodziców o dużej różnicy wzrostu. Można też wybrać wózek z przekładaną rączką, co daje możliwość ustawienia go przodem lub tyłem do kierunku jazdy.
- Budka do gondoli – najlepiej wybrać budkę z możliwością regulacji, systemem wentylacji oraz materiałem możliwym do odpięcia i wyprania. Budka chroni dziecko przed słońcem, wiatrem, deszczem i śniegiem.
- Koła – powinny być duże i skrętne, jeśli będziemy poruszać się po trudnym podłożu. Wózek z małymi kołami jest dobry do spacerów po mieście. Wybierając koła pompowane mamy pewność amortyzacji wstrząsów. Jeśli zależy nam na małej wadze wózka, lżejsze od kół pompowanych są koła piankowe.
- Funkcjonalność – niektóre wózki mają możliwość wymiany siedziska. W wózkach typu „dwa w jednym” lub „trzy w jednym” na stelażu można założyć gondolę, spacerówkę, nosidełko lub fotelik samochodowy – opcje te przydadzą się, jeśli ten sam wózek ma posłużyć także dla starszych dzieci.
- Wygląd – dla niektórych osób bardzo ważny jest kolor wózka. Z praktycznego punktu widzenia lepiej unikać ciemnych kolorów, które w lecie szybciej się nagrzewają.
Jak przygotować wózek dla noworodka?
Mamy często zastanawiają się, co włożyć do gondoli wózka. Pierwszym ważnym elementem wyposażenia jest materacyk, który często sprzedawany jest w komplecie z wózkiem. Jeśli nie odpowiada nam jego jakość, można go wymienić na produkt wykonany z lepszych materiałów. Zazwyczaj nie ma potrzeby wykładania wózka dla noworodka dodatkowym materacem, pod warunkiem, że jest on wystarczająco gruby.
Na materac trzeba założyć prześcieradło (najlepiej z gumką), które ochroni go przed zabrudzeniem. Podczas ciepłych dni zamiast zwykłej wkładki do wózka można włożyć prześcieradło frotte zapobiegające nadmiernemu poceniu się malucha. Dziecku przyda się także koc o grubości dostosowanej do pory roku. Najlepszym wyborem będzie koc bambusowy lub bawełniany.
Nie obędzie się także bez otulacza, koniecznie wykonanego z lekkich, przewiewnych i naturalnych tkanin. Otulanie dziecka działa na malucha wyciszająco oraz ułatwia mu zasypianie. Dzięki otulaczom dziecko czuje się bezpiecznie, ponieważ uczucie ciasnoty przypomina mu pozycję, w jakiej znajdował się w brzuchu kobiety. Otulacz można wykorzystać też do przewijania i przykrywania dziecka, a także do zasłaniania wózka przed słońcem.
Jak wyposażyć wózek?
Wyposażenie wózka dla niemowlaka jest zależne od pory roku, w której będziemy spacerować. Parasolka przeciwsłoneczna przyda się do wózka dla noworodka podczas upalnej pogody. Jeśli pada, niezbędna będzie przeciwdeszczowa folia ochronna. Należy pamiętać, aby nie używać jej przez długi czas, ponieważ dziecko musi mieć stały dopływ świeżego powietrza.
Co jeszcze może być potrzebne do wózka dla noworodka? Latem, podczas wieczornych spacerów warto mieć założoną moskitierę – siatkę chroniącą przed owadami. Ponadto można dokupić specjalną osłonkę do wózka, która chroni przed wiatrem. Przyczepia się ją do budki i boków gondoli.
Wszystkie niezbędne akcesoria można zabrać do torby umieszczonej na rączce wózka lub włożonej na spód wózka. Na drogę przydadzą się: pieluchy, butelka, termos, chusteczki higieniczne, dodatkowe ubranko dla dziecka, krem ochronny i smoczek.